[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Problema acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
EdUaRdOo
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/01/2010 08:16:43
Messages: 26
Location: Botosani,Iasi
IP:
Offline

am de duminica un acvariu de 60L.ieri i-am cumparat 14 pestisori.4 carasei,5neoni,3 sanitari si 2 negri cu coada portocalie...:-??.azi am vazut ca apa e cam "incetosata"ce trebuie facut?a stat la ciclare 24 de ore cum mi-au zis cei de la petshop.am filtru intern termostat si neon de 18W.inca nu am plante sau ornamente...nu am gasit.in curand o sa pun
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Vezi primele doua articole care-ti apar cind pui mouse-u' pe "Linkuri utile", in stinga sus si-o afli exact ce s-a intimplat in acvariu' tau.

Poze: smilie ... Poze cu plante
dimonty
Member
[Avatar]

Joined: 25/01/2009 19:55:49
Messages: 126
Location: Bucuresti - Militari
IP:
Offline

O greseala asemanatoare am facut si eu cand mi-am achizitionat primul acvariu acum un an. In primul rand ciclarea nu se face in 24 h (asa cum mi se spusese si mie), ci in 4 saptamani, timp in care nu trebuie sa tii pesti in acvariu. Cel mai bine ar fi sa dai pestii cuiva sa ti-i tina o luna si apoi ii poti baga inapoi (cu exceptia carasilor care nu au ce cauta acolo, fiecaruia dintre ei fiindu-i necesari 50 l !!!). Si eu am neoni, dar fiind pesti de banc tre sa ai minim 6. Cumpara-ti cateva plante nepretentioase (Egeria densa, Cabomba caroliniana), amenajeaza acvariul frumos si peste o luna poti reintroduce pestii, insa nu toti odata! Mai intai sanitarii, apoi peste o saptamana neonii, peste inca o saptamana cei doi negri ?!, daca dupa ce descoperi ce anume sunt, realizezi ca sunt compatibili cu ceilalti.

In ceea ce priveste "incetosarea", ea este rezultatul neciclarii acvariului, precum si a introducerii multor pesti dintr-o data. In mod normal va trece de la sine in cateva zile. Insa, daca doresti sa ai pestisori sanatosi si sa nu-ti moara pe capete, iti sugerez sa urmezi sfaturile de mai sus, dupa ce vei fi citit ceea ce ti-a recomandat Porcu. Noroc!

This message was edited 3 times. Last update was at 19/01/2010 12:24:25

aim icon
EdUaRdOo
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/01/2010 08:16:43
Messages: 26
Location: Botosani,Iasi
IP:
Offline

nu am cui sa dau pestii sa ii tina.e ceva grav? ciclarea asta nu se poate face chiar daca sunt pestii in acvariu?
de exemplu:varmiu are acvariu cu pesti de 3 ani.nu l-a ciclat nici macar 1 ora si ii merge struna.nu ii mor pesti nu are nimic.are niste carasi superbi si nu are nici o problema de 3 ani

This message was edited 1 time. Last update was at 19/01/2010 16:36:03

FanCTC
Member
[Avatar]

Joined: 01/11/2009 16:13:16
Messages: 148
Location: Constanta
IP:
Offline

Trebuie sa recunoastem ca esto o alta victia a petshopurilor.

Ciclarea nu se face cu cu pesti in acvariu.
Perioada de ciclare este mult mai mare de 24 de ore. Dupa cum a zis colegul meu Porcu, cel mai bine este sa te documentezi inainte. Ala la petshop vrea sa isi vanda marfa, nu il intereseaza. Exista tutoriale, linkuri utile, carti de specialitate.
Uitate la linkurile de pe forum, foloseste search si vei afla multe notiuni pentru incepatori.

Ciclarea in doar 24 de ore se face prin adaos de bacterii. Exista sub forma de substante sau pastile. Probabil ca asta a omis cel de la petshop sa iti spun. Ori nu avea asa ceva la vanzare ori habar nu are.

Macar ai folosit ceva substante? SafeStart, Easy Balance, Aqua Safe? Astea sunt cele mai populare, le au toate petshopurile...

Off topi:
Eu stau si ma intreb oameni buni urmatorul lucru. De ce toata lumea vine si zice mi-am luat aia si aia si uite ce am patit.
Nu e mai simplu sa intre, sa zica mai baieti vreau sa imi cumpar si eu un acvariu. Am vazut in cutare loc aia si ailalta. E bun? Mai trebuie ceva? CE pot pune in el? Cred ca ar fi mult mai simplu si eficient decat sa fii pus in fata faptului implinit.
Afirmatia e valabila in general nu doar in cazul lui Eduardoo.



Bani va da, torte va baga, Borcea e sef de brigada!
[Email] [WWW] [Yahoo!]
EdUaRdOo
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/01/2010 08:16:43
Messages: 26
Location: Botosani,Iasi
IP:
Offline

am pus substanta declorificatoare de la promedivet
dimonty
Member
[Avatar]

Joined: 25/01/2009 19:55:49
Messages: 126
Location: Bucuresti - Militari
IP:
Offline

Substanta declorificatoare face exact ce ii spune numele: DECLORIFICA! Cand vei face schimburile de apa, poti lasa apa intr o galeata 2-3 zile pentru a se declorifica. In ceea ce priveste ciclarea, problema e total distincta. Trebuie sa se formeze colonii de bacterii care creaza echilibru in acvariu. Fara ele pestii sunt expusi unori riscuri majore de imbolnavire si chiar moarte. Si NEAPARAT fa ceva cu carasii. Da-i cuiva. Intra la donatii sau schimburi pe forum si da-i. Sau daca iti plac atat de mult pastreaza UNUL! Dar renunta la restul pestilor.
aim icon
catalin cirstea
Member
[Avatar]

Joined: 16/01/2010 19:08:03
Messages: 180
Location: constanta
IP:
Offline

daca spun ca nu stiu cum te simti acu' dupa sfaturile primite,as minti,am o oarescare presupunere ca n-ai sa asculti sfaturile primite,pentru ca asa se intampla in cele mai multe cazuri,macar da o fuga la petshop si ia-ti o sticluta de sera nitrivec,foloseste conform instructiunilor de dozare,poate ai sa reusesti intr-o saptamana sa stabilizezi cat de cat acvariul,ai luat pestisorii aia din "dragoste "sa zic asa ,si acu ai chinui strasnic fara sa vrei,pentru ca nu te-ai documentat.acu' asta e,sa ne tii la curent,macar sa-l stabilizezi putin ,dupa care revii cu restul de probleme care ai sa le ai sigur,gen compatibilitate,etc.

P.S.am o vaga impresie ca cei negri cu coada portocalie sunt labeo bicolor,doar o impresie.
[Email]
EdUaRdOo
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/01/2010 08:16:43
Messages: 26
Location: Botosani,Iasi
IP:
Offline

da labeo se numesc.m-am documentat
fishyman
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 31/08/2008 20:49:45
Messages: 406
Location: Brasov, Florilor
IP:
Offline

Salut si bine ai venit!
Daca nu vrei sa ramai fara pesti, citeste si respecta ciclul azotului, pestisorii gazduieste pana atunci in alta parte. Scapa definitiv de carasi si de Labeo care nu sunt deloc pentru acvariul tau.

acvariul meu
[Email] [WWW] [Yahoo!]
catalin cirstea
Member
[Avatar]

Joined: 16/01/2010 19:08:03
Messages: 180
Location: constanta
IP:
Offline

labeo,desi sunt teritoriali,sunt inofensivi intr-un fel,personal cred ca nu ai de ce sa renunti la ei chiar daca ajung in jur de 10-12cm,descpre carasi daca vrei sa-i pastrezi ,vei avea nevoie de un bazin mai mare,dar asta in timp cand vor mai creste,cred ca sigur ai sa-ti doresti un bazin mai mare,repet din moment ce nu cred sa-ti gazduiasca cineva pestii,sau sa-i dai pana ciclezi bazinul,forteaza cu solutia despre care ti-am spus mai sus si asta cat mai repede ,sa nu aiba pestisorii de suferit prea mult.
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

catalin cirstea wrote:labeo,desi sunt teritoriali,sunt inofensivi intr-un fel,personal cred ca nu ai de ce sa renunti la ei chiar daca ajung in jur de 10-12cm

Sint pesti prea mari si prea activi pentru un acvariu de 60 litri, nu asta-i acvaristica pe care o incurajam noi.

Poze: smilie ... Poze cu plante
narcis.b
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/05/2009 09:43:00
Messages: 447
Location: Constanta
IP:
Offline

Cauta articole cu urmatoarele:
1.Ciclul azotului,ciclare acvariu;
2.Mod de intretinere al unui acvariu,schimburi de apa,substratul,filtrul si curatarea lui;
3.Compatibilitati pesti,intre specii si dimensiuni acvariu,mod de hranire al acestora;
Sunt mult prea multe de spus si toate acestea s-au mai discutat de nenumarate ori,asa ca da-i cautare la oricare criteriu de mai sus si vei sti unde ai gresit si ce ai de facut.
Un lucru e cert:labeo nu au ce cauta acolo si nici caraseii,acvariul tau e destinat unor pesti mici...
Dupa ce te documentezi eventuale nelamuriri le poti afla pe forum!
Succes!
[Email]
EdUaRdOo
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/01/2010 08:16:43
Messages: 26
Location: Botosani,Iasi
IP:
Offline

deci.am fost si am schimbat filtrul pt ca ala era foarte mic.am luat unu pentru 60-100 litri intern.e mult mai bine.solutie sera nitrivec nu aveam.au zis ca o sa primeasca in curand.o sa ma duc sa iau cat mai repede.in legatura cu pestii ma refer la carasi.o sa vad ce o sa fac .momentan is mici.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

EdUaRdOo wrote: momentan is mici.

Si asta e o scuza??? Nu, ca la noi nu tine cu d-astea, sa stii.
Ia citeste tu acum si aici articolul asta Volumul acvariului si numarul pestilor.

Asta ca sa nu zici ca nu ai gasit, ca e forumul prea mare sau prea plin de informatii si ca te simti pierdut..
catalin cirstea
Member
[Avatar]

Joined: 16/01/2010 19:08:03
Messages: 180
Location: constanta
IP:
Offline

eu sunt mai mult decat de acord cu cele spuse de colegi mai sus ref. la labeo,dar cum" bag mana-n foc "ca no sa va asculte,m-am gandit sa-i implementez o anumita balanta macar pentru inceput,adica care rau este mai mare pt . starea bazinului si sanatatea pestilor,carasii ar trebui scosi primordial,dupa, al nostru coleg ar fi capatat in timp ceva experienta si ar actiona diferit fata de momentul de fata unde el intreaba si bupa ce i se rspunde, ce zice el?"las'ca no fi d..cu asa de negru "si merge pe ideea asta in detrimentul pestisorilor si sanatatii bazinului.
Sper sa ma fi facut inteles.Nu incurajez sub nici o forma "ciorbitele"in acvariu !

P.S."pocu",am impresia ca tu m-ai inteles sigur,aici m-am bazat pe experienta acumulata pe care o ai.
[Email]
EdUaRdOo
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/01/2010 08:16:43
Messages: 26
Location: Botosani,Iasi
IP:
Offline

bun cu labeo am rezolvat.maine dau 1

This message was edited 1 time. Last update was at 20/01/2010 22:38:07

catalin cirstea
Member
[Avatar]

Joined: 16/01/2010 19:08:03
Messages: 180
Location: constanta
IP:
Offline

un pas mic pentru acvaristica ,dar unul insemnat pentru viitorul bazinului tau ,dar cu caraseii,,,cu caraseiiii,ce faci?
[Email]
EdUaRdOo
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/01/2010 08:16:43
Messages: 26
Location: Botosani,Iasi
IP:
Offline

o sa rezolv si cu ei.e bine daca dau 1 labeo si pastrez 1?asta e am gresit ....nu am stiut...o sa repar
catalin cirstea
pestii din acvariul tau din pozele alea...pestii aia mari is carasi?

This message was edited 3 times. Last update was at 20/01/2010 23:09:03

catalin cirstea
Member
[Avatar]

Joined: 16/01/2010 19:08:03
Messages: 180
Location: constanta
IP:
Offline

asta e inceputul ,ce sa-i faci ?ai sa le rezolvi pe toate incet ,incet,treaba este sa nu sufere pestii si sa n-ai nici tu probleme cu bazinul,succes in continuare

da, pestii aia mari sunt carasi,sa vezi la ce te-astepti

This message was edited 1 time. Last update was at 20/01/2010 23:13:25

[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com