[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
zgomot filtru  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
ibis
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2005 18:25:35
Messages: 78
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

am citit mai multe topic-uri pe forum, de la acvaristi care se pling de zgomotul facut de filtru. poate ca sint eu pe dos, dar mie imi place... sau mai bine zis imi placea. am un filtru resun 900 l (desi scrie ca filtreaza 200 l pe ora, asa ca nu stiu de ce se cheama 900 l). initial facea "renumitele" bule si zgomotul specific. dupa ce l-am spalat prima oara (adica in urma cu vreo citeva luni, l-am asambalt (culmea, exact asa cum trebuia) si nu mai face nici un zgomot. sau mai face, dar un simplu zgomot de fond, pe care daca nu esti atent nici nu il bagi in seama... nu am avut curaj sa intreb pina acum, pt ca mi-era teama sa nu rida cineva de mine ca as fi pe dos, ca vreau galagie... dar chiar vreau ca filtrul sa scoata acele sunete obisnuite. ce ar trebui sa ii fac, care este secretul?

Am vazut cu Bucurie
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ibis wrote: initial facea "renumitele" bule si zgomotul specific. dupa ce l-am spalat prima oara (adica in urma cu vreo citeva luni, l-am asambalt (culmea, exact asa cum trebuia) si nu mai face nici un zgomot. sau mai face, dar un simplu zgomot de fond, pe care daca nu esti atent nici nu il bagi in seama... dar chiar vreau ca filtrul sa scoata acele sunete obisnuite. ce ar trebui sa ii fac, care este secretul?

Daca isi face "datoria" si curata apa cum trebuie, eu zic sa il lasi in pace. Daca nu, parca te vad cumparind un altul...
ibis
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2005 18:25:35
Messages: 78
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

filtrul nu are nimic, isi face datoria cel putin la fel de bine ca inainte, doar ca nu mai face nici un zgomot. Culmea... cred ca multi s-ar dori asa ceva, dar tocmai eu am "patit-o"

Am vazut cu Bucurie
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

Problema cu zgomotul la filtre vine fie de la niste bule de aer care se incapataneaza sa ramana prizoniere in locasul elicei - sau pe acolo - sau pur si simplu de la faptul ca ansamblul ax - elice nu este de prea mare calitate...

Cred ca in cazul filtrelor Resun zgomotul este facut datorita calitatii ceva mai slabe. Am avut si eu candva 2 filtre Resun (modele diferite) care zornaiau la fel. Dupa aia am cumparat un Shark ADV 400 si s-a schimbat problema....

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com