[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Apa prin tevi de cupru  XML
Forum Index » Apa
Author Message
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

Am si eu o intrebare.
Aici prin Montreal marea majoritate a instalatiilor sanitare sunt pe tevi de cupru. Astia nu prea au auzit de pexal, da asta e...
Ma intrebam daca acest fapt poate dauna in vreun fel acvariului. Am facut un test al apei si apa are pH de 7,2 (insa stiu ca asta nu spune nimic despre "problema" mea). Citeam intr-un manual de la Hagen si aia spuneau daca s-au facut reparatii si ai prin instalatie tevi de cupru NOI, sa ai in filtru carbune activ pentru anihilarea cuprului, plus sa pui la greu Aqua Plus...

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

daca zic ei, inseamna ca stiu ceva ... desi, din cite stiu eu, teava de cupru are o "acoperire" la interior, o eloxare, un strat de lac.. nu stiu prea bine. cred ca filtrul cu carbon este indicat, chiar si daca ai fi avut tevi de pexal. "gurile rele" spun ca pe la "voi" apa de la robinet ar fi "menajera" si nu "potabila" ca la noi
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

Apa menajera NU exista in Canada. Cel putin in acceptiunea in care exista in Romania. De ce? Simplu. In toate casele, blocurile si ce mai vreti voi intra doar o conducta de apa. Rece. De aici se se desparte in doua - apa rece si apa calda, care este incalzita in prop. 80% (cred) de un boiler electric. Mai sunt si pe gaze - rare - sau pacura - mai rare. Ideea de incalzire centrala este necunoscuta aici asa cum e in Romania. Cele mai multe apartamente se incalzesc electric... Dar deja intram in alte discutii...

Terminand cu paranteza, am fost la petshop si am luat un test de Cu. Au astia aici tot ce vrei si ce nu vrei... cred ca poti sa testezi si numarul de molecule din apa... o sa fac testul si o sa revin cu detalii...
Iar carbune cred ca o sa folosesc oricum, desi.... .... intelegi tu....

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

Deci...

Am facut testu si... surpriza (sau poate nu). Concetratia de Cu in apa de pe aici este undeva sub 0,25 mg/L. Adica cu alte cuvinte reactivul nici nu s-a colorat. Am repetat testul. La fel. Am rasuflat usurat... :yeah2: :bravo2:.

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com