[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cica "Sa amenajam impreuna un acvariu"  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

Postez aici ca nu stiu unde in alta parte. Bantuiam ziele astea pe teava - ca tot era duminica si dau peste un site de acaristica romanesc. Altu decat asta, evident.
Printre altele, mi-a sarit in ochi acolo un articol intitulat "Sa amenajam impreuna un acvariu" - si cum nu prea aveam ce face, zic hai sa mai citesc odata, poate mai invat ceva. Cand, surprize (mai rau ca in emisiunea Andreei Marin ) - pietrisul trebuie fiert pana da in clocot , ciclarea e buna, da (citez) " ...habar nu aveam de ciclul azotului si de ciclarea acvariului sau de sindromul acvariului nou, dar faceam acvaristica ... Si aveam pesti frumosi si sanatosi!" :ycard: si bomboana de pe tort - nu strica sa speli din cand in cand acvariul cu detergent, :redcard:....
Articolul in sine nu e chiar rau, il puteti citi aici,
da parca totusi cele de mai sus intra la categoria asa NU...
Sper, sincer, ca articolul ala sa-l citeasca cat mai putini...

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
Madalin Dorobantu
Member

Joined: 16/06/2003 07:04:48
Messages: 244
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Am citit si eu acest "articol" peste 50% din ce scrie acolo este o mare prostie.
Parerea mea este ca este scris de un necunoscator care a luat doar unele pasaje din ceva carti si a mai punctat si el pe ici pe colo cu unele aberatii!

Nu fi trist vor veni si vremuri mai bune!

[Email]
mihai20005
Member

Joined: 28/07/2005 19:52:25
Messages: 174
Location: Targoviste
IP:
Offline

Este o mare prostie . Categoric asa NU!
[Yahoo!]
ibis
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2005 18:25:35
Messages: 78
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

despre sfaturile date de respectivul site am mai scris si eu pe forum... cind am explicat ca asa am citit in alt loc, au fost citiva colegi de forum care au ris de mine... ce-i drept, nu le-am dezvaluit care este acel site. stiam ca se face acea lista cu link spre alte site-uri de acvaristica, dar am refuzat sa il dau, dupa ce am vazut ce scrie acolo...

Am vazut cu Bucurie
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Iepurica
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/06/2005 01:44:06
Messages: 56
Location: Tórshavn, insulele Feroe (ex-ploiesteanca)
IP:
Offline

Si-acuma ma bag si eu ca Pacala in discutie.... Ce-i rau in fiertul pietrisului? Noi asa am reusit sa scapam de melcii care ne invadasera, ca sa nu mai zic ca citii de treaba asta si pe site-urile strainesti, nu numai pe la noi... Poate ca nu ma pricep eu corespunzator, dar imi explica si mie cineva daca e gresit (si de ce) sa faci treaba asta.
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

Iepurica wrote:Si-acuma ma bag si eu ca Pacala in discutie.... Ce-i rau in fiertul pietrisului? Noi asa am reusit sa scapam de melcii care ne invadasera, ca sa nu mai zic ca citii de treaba asta si pe site-urile strainesti, nu numai pe la noi... Poate ca nu ma pricep eu corespunzator, dar imi explica si mie cineva daca e gresit (si de ce) sa faci treaba asta.


Cred ca la intrebarea ta cel mai bine ti-ar raspunde Ytron, dar din cate am vazut eu, el nu prea mai este pe aici... sau ma insel!?

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

fierbind "substratul" se duce naibii toata bioderma si toate bacteriile ( ciclarea ;) ) obtinute cu "mare greutate si consum de timp"
melcii au si ei rolul lor relativ benefic, consumind mancarea ramasa "nemincata' de pesti, impiedicind stircarea ei si implicit a apei .
melcii de substrat, afineaza .... substratul ...
in consecinta procedura este total neindicata .... presupun ca ar spune ytron, care de mult , a specificat problemele astea ... insa putini au avut urechi sa asculte ;)
.....puncte de vedere ignorate de mine "la inceput" dar cu timpul puse in aplicatie unul cite unul , le-am constatat valabilitatea .
Iepurica
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/06/2005 01:44:06
Messages: 56
Location: Tórshavn, insulele Feroe (ex-ploiesteanca)
IP:
Offline

Multumesc frumos, m-am lamurit. Problema noastra a fost nu fapul ca aveam melci, ci faptul ca invadasera pur si simplu acvariul.... Acuma am bocatia, asa ca nu mai imi pasa de ei prea tare :sic: Dar, oricum, am mai invatat ceva pe ziua de azi!
anubis4alex
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/07/2005 08:06:01
Messages: 32
Location: Ploiesti, 9 my
IP:
Offline

pacat de ei... aveam o impresie buna despre acel site, dar articolul asta il "sarisem"... copii .... NU faceti asa... smilie caci altfel....
[Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

yo nu va inteleg ce va deranjaza????? e punctullor de vedere, de ce nu va duceti la profipet, sa le spuneti sa nu mai importe kiciuri ????
lasati-i in "academismul" lor... a! daca ziceau ceva naspa de forumul nostru, neadevarat... era alta chestie .. dar asa..

lasati-i in plata domnului ...
anubis4alex
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/07/2005 08:06:01
Messages: 32
Location: Ploiesti, 9 my
IP:
Offline

razvan wrote:yo nu va inteleg ce va deranjaza????? e punctullor de vedere, de ce nu va duceti la profipet, sa le spuneti sa nu mai importe kiciuri ????
lasati-i in "academismul" lor... a! daca ziceau ceva naspa de forumul nostru, neadevarat... era alta chestie .. dar asa..

lasati-i in plata domnului ...


Razvane... pt unii (cum am fi noi ploiestenii) Profipet este singurul magazin de genul asta! Ar mai fi unul in Balif, dar pe ala nu il pot numi pet-shop. In materie de hardware stau bine cei de la Profipet. Dar cand vine vorba de plante, s-au cam zdrentzuit saracele (adevarul ca cine ar da 200 000 pana la 500 000 pe o amarata de planta? daca era ceva rar as mai fi zis) si stau saracele plante acolo de un an doi... cat despre pesti.... no comment... la fel de scumpi. Au discusi... vreo 3 bucatzi cel mai mic care are cam 6 cm e 600 000 iar cei mai marisori 10-12 cm ajung intre 1 200 000 si 1 800 000. :o Cum ti se pare? Aceleasi preturi sunt si in Bucuresti?
[Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

anubis4alex wrote:

(adevarul ca cine ar da 200 000 pana la 500 000 pe o amarata de planta? daca era ceva rar as mai fi zis) si stau saracele plante acolo de un an doi... cat despre pesti.... no comment... la fel de scumpi. Au discusi... vreo 3 bucatzi cel mai mic care are cam 6 cm e 600 000 iar cei mai marisori 10-12 cm ajung intre 1 200 000 si 1 800 000. :o Cum ti se pare? Aceleasi preturi sunt si in Bucuresti?


a se citi ca un tipat de disperare.

PAI MAI FRATILOOOOOOOORRRR!!!!!!
DECIT SA DATI 200-500K PE O "BALARIE NASPA" MAI BINE DATI 200(dus intors la maxi taxi sau tren) SI VA PREZENTARISITI DUMINICA LA CIRCIUMA, SI VA ALEGETI SI CU PLIMBARE, SI CU ADMOSFERA PLACUTA , SI CU PLANTE
totul e sa spuneti cind veniti, sa apuce oamenii sa bage coasa ;) prin acvariu

acum chiar ca e o placere la terasa, nu ca iarna, cind ne calcam in picioare si cite 37 de insi intr-o incapere naspa, si ca sa parafrazez un forumist nemultumit care n-a avut curajul sa dea pe fatza,"in mirosuri de alcool ieftin si urina" ;)
anubis4alex
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/07/2005 08:06:01
Messages: 32
Location: Ploiesti, 9 my
IP:
Offline

Razvane, multzam pt invitatzie. Cred ca o sa va fac si eu o vizita la "carciuma", dar dupa ce ma intorc de la mare adica dupa 15... oricum mai vb pana atunci... si promit sa va anunt inainte sa vin, stii tu.... treaba aia cu "coasa" ;)
[Yahoo!]
Madalin Dorobantu
Member

Joined: 16/06/2003 07:04:48
Messages: 244
Location: Ploiesti
IP:
Offline

razvan wrote:yo nu va inteleg ce va deranjaza????? e punctullor de vedere, de ce nu va duceti la profipet, sa le spuneti sa nu mai importe kiciuri ????
lasati-i in "academismul" lor... a! daca ziceau ceva naspa de forumul nostru, neadevarat... era alta chestie .. dar asa..

lasati-i in plata domnului ...


Razvan, ce legatura are Profipet cu acest site?

Nu fi trist vor veni si vremuri mai bune!

[Email]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

am folosit profipetul ca exemplu, si paralela la "actiunea de blamare" a inadvertentelor de pe site-ul ala. puteam foarte bine sa spun "vinzatorilor din piata"
virus42k
Unripe member

Joined: 23/08/2005 10:44:34
Messages: 1
IP:
Offline

Corect baieti. Chestia cu "detergentul" intra in categoria asa nu. Mersi pentru pont - ramanem la sare gema si poate dezinfectare cu solutie de permanganat sau albastru de metil. Se gasesc, sunt ieftine si isi fac treaba super bine. Chestia cu fiertul nisipului sau pietrisului - este discutabila - daca omul oricum le da tubi sau pureci vii ulterior - poate renunta din start la fiert si sa ramana la spalatul substratului. Ce m-as face eu fara voi?

Dar apropo - chiar va durea manutza sa da-ti un email? Trebe sa aflu pe la colturi din ce vorbesc vecinii?

"daca ziceau ceva naspa de forumul nostru, neadevarat... era alta chestie .. dar asa.. " - de ce am face asa ceva - motivul pentru care nu avem forum propriu este unul singur - acesta de aici este a) super activ si b) contine deja multe din informatiile care s-ar rediscuta pe unul nou (ziceam de un singur motiv? :-) ) ..... ok - baieti si fete - sa vedem care din voi sare acum ca si ars - ca de - se poarta
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

1) ... dupa cum lesne se poate observa, postul este initiat de catre unul dintre userii nostri si nu de catre echipa de moderatori / admini ... parerile userilor, precum si afirmatiile lor, sunt chestiuni strict personale si pe care noi nu le "cenzuram" decat daca depasesc anumite limite ... aici nu a fost cazul !!! ... comunitatea acvariu.ro este un forum deschis in care toata lumea isi poate expune punctul de vedere atata vreme cat o face civilizat ... adica, "au voie sa vorbeasca" atat cei care critica, cat si cei care sunt criticati, si sincer nu vad de ce acest lucru te deranjeaza ...

2) ... in momentul in care postezi ceva pe net se presupune ca iti asumi si riscul ca cineva, candva, undeva, sa nu fie multumit de cele scrise ... asta e, nu poti multumi pe toata lumea si trebuie sa inveti sa traiesti cu treaba asta ...

3) ... treaba noastra nu este "sa dam" e-mail-uri in care sa "tragem de maneca" tot felul de redactori care scriu tampenii prin ziare, publicatii, sau aiurea pe net ... Gaina care naste pui vii precum si alte asemenea articole au audienta lor si-i intelegem pe domnii redactori care-si dau cu parerea in diverse domenii ... tre' sa manance si ei o paine calda ... noi, cel mult, putem sa oferim un sfat sau o parere avizata in momentul in care ni se solicita ajutorul ... atat si nimic mai mult ! ... in rest, fiecare pasare pe limba ei piere ! ...

... astea fiind spuse, consider subiectul incheiat si drept urmare inchid acest topic ... eventualele nelamuriri, multumiri sau aprecieri le primim cu drag pe PM ...

Comitetu'

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com