[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
ADA 100 %  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
costi08
Member
[Avatar]

Joined: 20/05/2009 08:38:39
Messages: 224
Location: constanta
IP:
Offline

Aici voi icerca sa va prezint cate ceva din noul meu bazin.
si cum ori ce nou nascut are un nume dat de catre nasul sau,va las pe voi sa ii gasiti la momentul potrivit un nume pentru ai deveni nanas.
nu ma prea pricep la introduceri pompoase , asa ca o sa incep prezentarile in ordinea numerelor de pe tricouri.

1. bazinul va fi acesta : http://i606.photobucket.com/albums/tt149/costi8_album/DSC01754.jpg un juwel de 240 L 120x41x55 nou nout (de la mos craciun), cu putin efort am reusit sa scot filtrul intern pe care il avea din dotare.

2. responsabile cu lumina vor fi 4 x 54w T5 JBL = 216 W, toate cu reflectoare
1. in fata SOLAR ULTRA TROPIC 4000 K
2. SOLAR ULTRA NATUR 9000 K
3. SOLAR ULTRA COLOR ( nu stiu cati k are , poate ma ajutati voi )
4. inca nu stiu pe care dintre cele trei sa il dublez, va rog sa-mi dati o mana de ajutor, s-au de ce nu, un alt tub.( musai T5 1047 mm

3.Incalzitor pentru substrat RENA 45 W
4.JBL AquaCristal UV-C 11 W
5.Sistem CO2 JBL ProFlora m 601
6.Reactor CO2 dulpa 400 cu pompa de recirculare Dupla Turbo Mini
7.JBL PROFLORA CO2 ph control
8.filtrare -1 x JBL CristalProfi e900

9.substrat - ADA Aqua Soil Amazonia II Powder 9L ,de culoare neagru ( 5 x 8 kg/buc )
- ADA Power Sand M ( 5 x 2 kg/buc )


fertilizare - ADA Green Brighty Step 1
- ADA Green Brighty Special Lights
- ADA Green ECA
- ADA Brighty K inca nu l-am mai gasit pe nicaieri pe la noi ,putin ajutor nu mi-ar strica.
- Easy Life Easy Carbo

10. Hardscaping-ul il va asigura cateva buturugi si vreo 15 buc. de piatra, pe care sper sa le gasesc locul ideal in bazin pentru a le scoate cat mai bine in evidenta.
buturugi http://i606.photobucket.com/albums/tt149/costi8_album/1.jpg
pietroaiele : http://i606.photobucket.com/albums/tt149/costi8_album/DSC01764.jpg

11. partea cea mai dificila, PLANTELE .daca nu vor face pe nebunele sper sa le pastrez pe toate. ( adica eu vreau , nus-ce o sa zica si ele )


Hemianthus Callitrichoides Cuba - ms marite
Eleocharis parvula - deasemeni....
Staurogyne sp - mii de multumiri colegului cibserg
Christmas Moss
Cryptocoryne
Anubias
Pogostemon helferi
Microsorium pteroptus windelov

inca nu m-am hotarat care, cum. va veni . ceva idei am eu , dar sper ca vor veni si din partea voastra.


This message was edited 1 time. Last update was at 08/01/2010 19:28:26


Glumetii se dovedesc adesea profeti
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

domnu costi, multe succesuri iti urez cu noul bazin , sunt sigur ca va iesi ceva de exceptie.

Pietrele sunt de unde ti`am recomandat eu?

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
costi08
Member
[Avatar]

Joined: 20/05/2009 08:38:39
Messages: 224
Location: constanta
IP:
Offline

pc.ciprian wrote:domnu costi, multe succesuri iti urez cu noul bazin , sunt sigur ca va iesi ceva de exceptie.

Pietrele sunt de unde ti`am recomandat eu?

ms. ciprian , si eu vreau sa iasa ceva . ce ?....voi vedea pe parcurs.

pietrele, tooot de la vama veche le am.mai precis din curtea unui bastinas.

hai ma cipriane ce mama lu ala cu coarne ca inca-s tinerel nu ma mai domni atat.

This message was edited 1 time. Last update was at 08/01/2010 20:00:42


Glumetii se dovedesc adesea profeti
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

o iei personal e un mod de abordare , gata nu te mai domnesc

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

foarte frumoase lemenele , unde le-ai gasit?
Incearca sa faci cateva aranjamente si cand gasesti cel potrivit pozeaza-l si arata-ne si noua.
Mult succes cu acavariul !
adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline

domnu` costi
foarte interesant proiectul.
resurse promitatoare. deci astept sa vedem ce iese.

Succesuri
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Radek
Member
[Avatar]

Joined: 13/09/2009 12:19:03
Messages: 237
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Salut,

Ambitios proiect dar , daca era 100% ADA mergeai pe toate componentele ADA , nu o lua personal doar vroiam sa fiu un pic carcotas

Incalzitor pentru substrat RENA 45 W


Din cate am citit peste mari , cu substratul ADA nu se foloseste incalzitor de substrat , cauzele , nu stiu , nu ma interesau pentru ca nu ma vizau fiind utilizator Dennerle , citeam despre ADA inainte de setup .

JBL PROFLORA CO2 ph control


Nici asta nu-ti va folosi primele luni , substratul ADA o sa-ti deie peste cap si PH-ul si KH-ul . Prima luna vei putea merge doar pe numararea bulelor si observarea plantelor .

substrat - ADA Aqua Soil Amazonia II Powder 9L ,de culoare neagru ( 5 x 8 kg/buc )
- ADA Power Sand M ( 5 x 2 kg/buc )


Da vrei sa fie struna , pune si Iron Bottom astfel ai un substrat ADA complet .

ADA Brighty K inca nu l-am mai gasit pe nicaieri pe la noi ,putin ajutor nu mi-ar strica.


Este prin strainatate , iti comanzi singur sau faci o comanda colectiva . Ti-as aduce eu din Debrecen , dar n-au nici aia , eventual la comanda , daca vrei ma interesez.

Bafta cu noul proiect.

"A great mind becomes a great fortune ..." Senneca
costi08
Member
[Avatar]

Joined: 20/05/2009 08:38:39
Messages: 224
Location: constanta
IP:
Offline

Radu.U wrote:foarte frumoase lemenele , unde le-ai gasit?

la un petshop din Constanta.

Radu.U wrote:Incearca sa faci cateva aranjamente si cand gasesti cel potrivit pozeaza-l si arata-ne si noua.


cu siguranta

Radu.U wrote:Mult succes cu acavariul !


multumesc, pentru ca am nevoie





Glumetii se dovedesc adesea profeti
costi08
Member
[Avatar]

Joined: 20/05/2009 08:38:39
Messages: 224
Location: constanta
IP:
Offline

Radek wrote:Ambitios proiect dar , daca era 100% ADA mergeai pe toate componentele ADA , nu o lua personal doar vroiam sa fiu un pic carcotas


probabil ca am ales gresit numele topic-ului, plantele cu siguranta nu vor sti ca primesc CO2 de la un sistem JBL, servit de domnul ospatar dupla 400 reactor. dar vor face diferenta intre o friptura mare si suculenta si o portie de cartofi fierti.

Radek wrote:Din cate am citit peste mari , cu substratul ADA nu se foloseste incalzitor de substrat , cauzele , nu stiu , nu ma interesau pentru ca nu ma vizau fiind utilizator Dennerle , citeam despre ADA inainte de setup .


asta chiar nu stiam, nu este nici o problema , o sa renunt la el. am zis ca daca tot il aveam .......
mai astept si alte pareri.

Radek wrote:
JBL PROFLORA CO2 ph control
Nici asta nu-ti va folosi primele luni , substratul ADA o sa-ti deie peste cap si PH-ul si KH-ul . Prima luna vei putea merge doar pe numararea bulelor si observarea plantelor .


se stie

Radek wrote:Da vrei sa fie struna , pune si Iron Bottom astfel ai un substrat ADA complet .


eu as fi dorit sa pun Bacter 100 , si Tourmaline F. Bacter 100 nu-l mai aveau. Iron Bottom merge sa pun in combinatie cu Tourmaline F ? s-au este de ajuns numai Iron Botton.

Radek wrote:
ADA Brighty K inca nu l-am mai gasit pe nicaieri pe la noi ,putin ajutor nu mi-ar strica.
Este prin strainatate , iti comanzi singur sau faci o comanda colectiva . Ti-as aduce eu din Debrecen , dar n-au nici aia , eventual la comanda , daca vrei ma interesez.


nu ar strica deloc, chiar voi fi recunoscator daca ai dori sa ma ajuti in aceasta privinta, dat fiind faptul ca la incepu nu prea o sa am nevoie de el.



This message was edited 2 times. Last update was at 09/01/2010 09:33:44


Glumetii se dovedesc adesea profeti
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Din pacate Brighty K nu prea mai gasesti, s a dat ca painea calda, si cum reef e singurul importator ADA, poti suna acolo sa vezi ce si cum. Ca inlocuitor ai putea sa folosesti Easy K de la Easy life, pentru a asigura K din prima clipa. E foarte important K! Fara K suficient plantele vor pleca mai greu, nu vor folosi prea mult din fertilizare si vei da in alge. Si asa e destul de greu la inceput.

fost cesrobis
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Brighty K se pune de la startare pana la sfarsit. Schema ar fi Brihgty K si Step 1, dupa Brighty K si Step 2 si ultima Brighty K, Step 3 si Special Brighty (lights sau shade). Shade sau Ligts se poate adauga si mai devreme dar dupa ce faci teste sa vezi cum stai cu N si P pentru ca astea contin in special N. P dar si K.

Uite ce zice ADA
Step 1 - Iron si Trace elements
Step 2- Iron(mai mult fata de Step1) si Trace
Step 3- K, Iron(la fel k step 2) si Trace
K- bogat in K si are si rolul de a neutraliza clorul din apa.
Lights- Bogat in N si P, are si K si Fe si Trace
Shade- N, si P, bogat in K, are si Fe si Trace.

fost cesrobis
costi08
Member
[Avatar]

Joined: 20/05/2009 08:38:39
Messages: 224
Location: constanta
IP:
Offline

cesrobis wrote:Din pacate Brighty K nu prea mai gasesti, s a dat ca painea calda, si cum reef e singurul importator ADA, poti suna acolo sa vezi ce si cum. Ca inlocuitor ai putea sa folosesti Easy K de la Easy life, pentru a asigura K din prima clipa. E foarte important K! Fara K suficient plantele vor pleca mai greu, nu vor folosi prea mult din fertilizare si vei da in alge. Si asa e destul de greu la inceput.


Easy K ar fi o solutie pe care o voi alege doar in cazul in care nu voi gasi Brighty K .


Glumetii se dovedesc adesea profeti
costi08
Member
[Avatar]

Joined: 20/05/2009 08:38:39
Messages: 224
Location: constanta
IP:
Offline

in urma cu un an de zile cand m-am apucat eu de acvaristica , am pus un substrat ordinar, bagat pe gat de un vanzator de la un pet-shop, dupa ceva timp de citit pe ici pe colo m-am hotarat sa il schimb cu cel de la JBL , pe care il am si acum in bazin . cand am facut aceasta mutare am pastrat ceva apa din acvariul stabilizat si folosit in continuare acelasi filtru. miscarea am facut-o repede ( asa citisem ) fertilizarea am facut-o normal inca din prima clipa fara restrictii, si mi- iesit.
acum vine si intreebarea mea.
credeti ca as avea vreun avantaj daca voi proceda la fel si a doua oara ?

Glumetii se dovedesc adesea profeti
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Pai folosesti fertilizare si acum, insa o folosesti conform evolutiei acvariului. Incepi cu Step 1 si Brighty K, dupa treci la step 2 si tot asa. Step 1 tine de la inceput pana in luna a 3-a a setupului.

fost cesrobis
narcis.b
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/05/2009 09:43:00
Messages: 447
Location: Constanta
IP:
Offline

Bravo Costi08!Ce de aquascperi aici unde "face apa spume".Foarte bine sa mai fie si in coltul asta de tara ca ne simteam destul de stingheri!
[Email]
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

Ce-mi place cand vad cati o iau pe carari periculoase pentru sanatatea lor mintala, investind la inceput bani, apoi energie, sperante, timp pentru studiu si in final din nou bani
Cred ca mi-am gresit profesia....psihiatru trebuia sa ma fac Scoteam bani buni cu voi sa va lecuiesc de acvaristica plantata la nivel inalt

Lasand gluma la o parte, ambitios proiect, si asteptam cu nerabdare rezultatele. Chiar ar fi de preferat un jurnal foarte amanuntit si bogat in detalii....nu de alta dar, scuzati-mi lipsa de informatie, cred ca este primul acvariu mai mare cu fertilizare si substrat ADA complet pe aici - greseala mea daca-s si altele si nu le-am vazut eu. M-au cam fript un pic degetele zilele astea sa fac ceva asemanator. M-am abtinut totusi


PS: iarta-i Doamne, ca nu stiu ce fac

865
[Yahoo!]
kyoshoy
Member
[Avatar]

Joined: 19/12/2008 16:23:38
Messages: 166
Location: Iasi
IP:
Offline

costi08 wrote: 2. responsabile cu lumina vor fi 4 x 54w T5 JBL = 216 W, toate cu reflectoare
1. in fata SOLAR ULTRA TROPIC 4000 K
2. SOLAR ULTRA NATUR 9000 K
3. SOLAR ULTRA COLOR ( nu stiu cati k are , poate ma ajutati voi )
4. inca nu stiu pe care dintre cele trei sa il dublez, va rog sa-mi dati o mana de ajutor, s-au de ce nu, un alt tub.( musai T5 1047 mm



In brosura lor (http://www.jbl.de/dl_documents/uk/uk_WWW7.pdf), JBL recomanda ca neoanele Nature sa fie amplasate mai in fata, iar cele Tropic spre spate; vezi pag. 28

Numai prostii au doar convingeri si nici o indoiala!
[Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

costi08 wrote:in urma cu un an de zile cand m-am apucat eu de acvaristica , am pus un substrat ordinar, bagat pe gat de un vanzator de la un pet-shop, dupa ceva timp de citit pe ici pe colo m-am hotarat sa il schimb cu cel de la JBL , pe care il am si acum in bazin . cand am facut aceasta mutare am pastrat ceva apa din acvariul stabilizat si folosit in continuare acelasi filtru. miscarea am facut-o repede ( asa citisem ) fertilizarea am facut-o normal inca din prima clipa fara restrictii, si mi- iesit.
acum vine si intreebarea mea.
credeti ca as avea vreun avantaj daca voi proceda la fel si a doua oara ?

Avantajul ar fi ca pleci la drum cu o apa cat de cat "stabila"si filtrul ciclat. Sanse destul de mari sa nu te lupti prea tare cu ceva alge la inceput. Mai ales daca pastrezi si o masa mare de plante.
Singurul lucru deranjant cat de cat, este ca ai putea prelua ceva alge din setupul vechi. Daca ai, desigur
Sesmar wrote:Cred ca mi-am gresit profesia....psihiatru trebuia sa ma fac Scoteam bani buni cu voi sa va lecuiesc de acvaristica plantata la nivel inalt

Esti sigur ca ai fi reusit? Nu cumva te lasai de psihiatrie si te apucai de...acvaristica?
Sesmar wrote:cred ca este primul acvariu mai mare cu fertilizare si substrat ADA complet pe aici - greseala mea daca-s si altele si nu le-am vazut eu

Ii mai avem si pe pc.ciprian, alexnbv. Nu le mai stiu dimensiunile acvariilor. 200 unu si 100 celalalt, parca. Si poate mai sunt, dar nu imi scapa acum.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

alber wrote:
Sesmar wrote:cred ca este primul acvariu mai mare cu fertilizare si substrat ADA complet pe aici - greseala mea daca-s si altele si nu le-am vazut eu

Ii mai avem si pe pc.ciprian, alexnbv. Nu le mai stiu dimensiunile acvariilor. 200 unu si 100 celalalt, parca. Si poate mai sunt, dar nu imi scapa acum.


al meu nu este complet ada, am doar powersand + aquasoil + step2 , Costi are mai multe "prafuri" ca mine

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

ADA 100% nu e niciunu, nu exista lumina, filtrarea, bazinul , etc Oricum imprumut la banca trebuie pentru toate astea, din pacate

fost cesrobis
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com