[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu Malawi - 700 litri  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Dupa spune si titlul, a venit si randul meu sa intru in clubul select al africanelor de 2 metri. Deschid acest jurnal sa imi tin si eu evidenta si ca sa mai cer sfaturi, sugestii etc.

La ce m-am gandit eu:

Acvariu - 200/50/50. Stiu, e recomandat mai lat, dar nu vreau sa pun fundal si ma si cam sperie o latime mai mare de 50. Grosimea sticlei cred ca o sa fie de minim 12 cu fund dublu si intarituri sau de 15. Acum vine si prima intrebare.

Care varianta e mai buna, 12 cu fund dublu si intarituri sau 15 ?

Stand - Schelet metalic din teava rectangulara, imbracat in pal negru

Capac - Komatex alb(daca exista) vopsit cu negru pe afara sau komatex negru vopsit alb pe interior

Lumina - 2 lampi cu neone de 30W T8

Filtrare - Momentan am in acvariul actual de 180 litri un Hydor Prime30 care isi face treaba foarte bine asa ca m-am gandit sa mai iau inca 2 pentru cel mare. In total 3 filtre Hydor Prime30, 2 le asez sa faca circulatia apei si 1 sa valureasca suprafata apei. Nu o sa suprapolulez excesiv.

E suficienta filtrarea sau mai trebuie ?

Incalzitor - Cred ca o sa aleg unul extern. Acum logic, urmeaza intrebarea 3.

Ce model sa aleg pentru dimensiunile acvariului ?

Decor - Pentru decor o sa transfer pietroaiele din acvariul actual si poate mai adaug inca 2-3 pietre mari. Substratul o sa fie format din nisip de mare adus depe plaja de la Navodari. Pe spate pun fundal simplu negru.

Pesti - Mut pestii care ii am acum, adica Caeruleus, Elongatus Mpanga si Acei. Pentru o mai mare diversitate de culori ma gandeam sa adaug Hongi sau Greshakei. Astept si alte sugestii.

Intrebarea 4

E ok lista de specii ?

In mare, cam asta e, astept multe sfaturi de la cunoscatori care au asa ceva acasa. Pe masura ce avanseaza proiectul revin cu poze, detalii, probleme etc.

Imi urez succes!

This message was edited 2 times. Last update was at 03/01/2011 02:17:18


Biotop Malawi || Biotop Amazon
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

salut !

hmm..sounds good!! bravos! nu pot decat sa felicit aceste "initiative"!!

o sa incerc sa ti dau cateva idei sau sfaturi(cum vrei sa le iei) si sa raspund la intrebarile tale.

Acvariu - 200/50/50. Stiu, e recomandat mai lat, dar nu vreau sa pun fundal si ma si cam sperie o latime mai mare de 50. Grosimea sticlei cred ca o sa fie de minim 12 cu fund dublu si intarituri sau de 15. Acum vine si prima intrebare.

Care varianta e mai buna, 12 cu fund dublu si intarituri sau 15 ?


in primul rand , nu are de ce sa te sperie o latime mai mare de 50 cm...mie imi pare rau ca nu m am dus spre 80 cm cu latimea acvariului de 2 m. ceea ce pune probleme si solicita printr o presiune marita lateralele mari ale acvariului este inaltimea acestuia..pe latime si lungime te poti intinde cat poti de mult (sau cat iti permite spatiul , finantele sau "plapuma") daca ai o inaltime pana in 60 cm, bineinteles , tinand cont si de grosimea corespunzatoare a geamului. deci, la 50 cm inaltime, nu vad de ce nu ai opta pt un 70 pe latime..hmm..vei vedea care s avantajele unei latimi mai mari ..
ca sa raspund la prima ta intrebare, intereseaza te mai intai care i diferenta de pret intre geamul de 12 si cel de 15mm..daca bugetul tau e destul de flexibil , eu recomand varianta cu 15mm fara fund dublu, doar cu intarituri in forma de H. cred ca banii pe care i vei da pe fundul dublu sunt diferenta de pret intre 12 si 15 mm.

Filtrare - Momentan am in acvariul actual de 180 litri un Hydor Prime30 care isi face treaba foarte bine asa ca m-am gandit sa mai iau inca 2 pentru cel mare. In total 3 filtre Hydor Prime30, 2 le asez sa faca circulatia apei si 1 sa valureasca suprafata apei. Nu o sa suprapolulez excesiv.

E suficienta filtrarea sau mai trebuie ?

Incalzitor - Cred ca o sa aleg unul extern. Acum logic, urmeaza intrebarea 3.
Ce model sa aleg pentru dimensiunile acvariului ?


- nu pot sa ti spun nimic despre Hydor pt ca nu am avut ocazia sa ma lovesc de ele..dar am un feeling ca la monstruletul de acvariu , nu prea se vor descurca cum trebuie chiar si in trio..probabil ca pretul este unul atractiv , din moment ce te ai gandit sa mai achizitinezi inca 2 dar imi pun intrebarea > de ce sa ai 3 canistre care sa consume curent electric fara numar , cand ai putea sa reevaluezi situatiunea si sa ti indrepti atentia catre o canistra cu un volum de filtrare mare , si care sa aibe un incalzitor de 500 W incorporat , si care sa fie si "energy friendly"?! bineinteles , pretul unei astfel de canistre este unul prohibitiv dar avand in vedere faptul ca faci o investitie pt sufletul tau si pe termen lung, eu zic ca merita efortul singura canistra cu caracteristicile mai sus mentionate este Eheim 2180..face toti banii..eu m am convins..alternativa ar fi Fluvalul FX 5 care e mai ieftin un pic dar nu are incalzitor si papa de 2 ori mai multa energie ..deciza esta a ta dar oricare ar fi eu zic sa optezi pt inca o canistra pe langa cea existenta.

-
Pesti - Mut pestii care ii am acum, adica Caeruleus, Elongatus Mpanga si Acei. Pentru o mai mare diversitate de culori ma gandeam sa adaug Hongi sau Greshakei. Astept si alte sugestii.

Intrebarea 4

E ok lista de specii ?


- sa inteleg ca va fi un acvariu cu Mbune..e ok ..o singura "bubita" ar fi la introducerea acelor Hongi in peisaj.. hibridizarea este un risc la asocierea diverselor specii de africani, iar Labidochromis Caeruleus si L.sp "Hongi" nu cred ca fac exceptie ..asa ca , ar fi bine sa te mai documentezi din acest punct de vedere..

cam atat..

asteptam desfasurarea "ostilitatilor"

bafta!







"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Doua sfaturi:
1. Fa-ti sump sum baizn
2. Uita-te la Tropheusi!!!

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

minnardy wrote:Doua sfaturi:
1. Fa-ti sump sum baizn
2. Uita-te la Tropheusi!!!


de acord cu sfatul no 1..este o varianta mai putin costisitoare..

sfatul meu vis a vis de sfatul no.2 , este sa i dai ignore

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

O comparatie intre 3 Hydor Prime 30 si 1 Eheim 2180:

Pret: 2xHydor - aprox 800 RON,
1xEheim - aprox 1800 RON,

Debit: 3xHydor - 2700 l/h
1xHydor plus 1xEheim - 2600 l/h

Volum bazin: 3xHydor - 15 l
1xHydor plus 1xEheim - 30 l

Consum energie: 3xHydor - 90W
1xHydor plus 1xEheim - 75W

Un incalzitor de 500W e in jur de 200 RON, plus pretul filtrelor ajung pe la 1000 RON daca merg pe Hydor. Debitul e sensibil egal, consumul de energie cam la fel. Avantajul clar al Eheimului este la volumul bazinului. Trebuie sa ma gandesc bine daca merita 800 RON acest avantaj.
Capitolul asta il las mai spre sfarsit, dupa ce fac standul, complet mobilat si acvariul lipit si pus pe stand.

La Hongi deja am renuntat, am cautat multe poze si filmulete cu ei si parca nu sunt asa spectaculosi. Mi-a trecut prin cap sa adaug vreo 2-3 masculi de Aulonocara, specii diferite. Problema e ca sunt carnivori si nu stiu cum sa fac cu hranirea. Trebuie sa ma consult cu cineva care are aceasta combinatie. Cea mai simpla optiune ar fi sa nu mai adaug nici un peste, macar o perioada,sa vad cum se desfasoara treburile prin acvariu.

La sticla am pe cineva care imi face acvariul cu sticla de 12 si intarituri cu 600 RON. Pana acum nu am gasit oferta pentru sticla de 15. Stiu ca tu ai de 15, poate ma pui in legatura cu cine ti l-a facut tie.

Varianta cu sump am auzit ceva dar nu stiu ce, cum functioneaza si nici cat ma costa. O sa ma interesez, sa vad care e treaba cu el.

Referitor la Tropheusi, ignor cel putin deocamdata. Asta nu pentru ca nu mi-ar placea, dar sunt prea indragostit de mbunele mele ca sa le dau.





Biotop Malawi || Biotop Amazon
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

pomi wrote:O comparatie intre 3 Hydor Prime 30 si 1 Eheim 2180:

Pret: 2xHydor - aprox 800 RON,
1xEheim - aprox 1800 RON,

Debit: 3xHydor - 2700 l/h
1xHydor plus 1xEheim - 2600 l/h

Volum bazin: 3xHydor - 15 l
1xHydor plus 1xEheim - 30 l

Consum energie: 3xHydor - 90W
1xHydor plus 1xEheim - 75W

Un incalzitor de 500W e in jur de 200 RON, plus pretul filtrelor ajung pe la 1000 RON daca merg pe Hydor. Debitul e sensibil egal, consumul de energie cam la fel. Avantajul clar al Eheimului este la volumul bazinului. Trebuie sa ma gandesc bine daca merita 800 RON acest avantaj.
Capitolul asta il las mai spre sfarsit, dupa ce fac standul, complet mobilat si acvariul lipit si pus pe stand.



am cautat sa vad si eu ce materiale filtrante contin aceste Hydor..adevarul e ca sunt cam chele..pad , burete si carbune..hmm..mi se pare ca lipseste cu adevarat filtrarea biologica(unde sunt acele inele ceramice etc)..acel burete nu stiu cat poate compensa din acest punct de vedere...de aici si acel pret de 3-400 RON..Eheimul are 12 litri de material filtrant de foarte buna calitate destinat filtrarii biologice..filtrarea mecanica o poti realiza cu un power head si un burete atasat..
si ma mai intreb oare acel 900 litri / h volum filtrare este doar pe hartie ?!
daca nu e sa fie Eheim, in cei 1000 ron cat ar fi cele 2 Hydor si incalzitorul, te ai putea incadra la un Fluval FX5 care e altceva....

arunca un ochi aici http://www.monsterfishkeepers.com/forums/showthread.php?t=68458 este un review interesant..si mai vorbim...

referitor la pretul acvariului cu sticla de 12, este mai mult decat ok la 600 RON..aproape ca nu mai vad sensul de a cauta sa vez care i pretul sticlei de 15..eu am dat 2000 pe al meu cu tot cu montaj..si asta a fost un pret ca pt mine , si in rate



"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

pomi wrote:200/50/50

Nu-l fa lat de 50 cm c-o sa-ti para rau. Fa-l cit de lat poti, 70 cm nu-i prea lat .

pomi wrote:Care varianta e mai buna, 12 cu fund dublu si intarituri sau 15 ?

E suficient de rezistent din geam de 12 mm . Daca-ti permiti geam de 15 mm nu strica, da' e absolut suficient si de 12 mm.

Poze: smilie ... Poze cu plante
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Se pare ca Fluvalul e o afacere buna. Cred ca merg pe varianta asta. Filtrarea biologica in Hydor o fac cu Siporax.

O sa merg pe sticla de 12, e si mai ieftin si nici nu distorsioneaza vederea prea mult. Tin minte cand am fost la Zoo si ma uitam la acvariii ca ma dureau ochii.

M-am decis si la latime, fac de 70 si gata sa fie loc, poate o sa imi dea de baut pestii cand ii mut din garsoniera de 180 litri in vila de 700

Biotop Malawi || Biotop Amazon
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Am gandit schita scheletului metalic din teava rectangulara de 6, care va fi imbracat in pal negru. In partile de 60 cm vor fi usi, in partea de mijloc cred ca pun o polita.

image image


Am gasit acest site http://profilometal.ro/29-teava-rectangulara.html dar sunt batut in cap si nu stiu cum sa calculez pretul pentru dimensiunile mele. Ei au in ron/ml si eu vreau un pret pe metru de teava de 6.

Poate ma ajuta cineva.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/01/2010 17:34:28


Biotop Malawi || Biotop Amazon
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline


Pretu la teava rectangulara se calculeaza in lei / m liniar. Calculeaza tu lungimea totala a tevii de care ai nevoie...adica toate tevile care intra in masa si inmultesti cu pretul. Asa...orientativ...la o masa de 170 x 60 x 70, cu 4 montanti verticali...doi pe laterale si 2 pe mijloc, cu intarituri transversale, la 7,8 lei m liniar, materialul costa cam 180 lei. Teava patrata de 4 x 4 groasa de 2 mm.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Doamne ce "retard" sunt ) Eu am crezut ca ron/ml inseamna ron pe mililitru si nu intelegeam ce treaba are mililitrul cu teva rectangulara
Mersi de informatie.


Am facut calculele si mi-a iesit pretul de 243.20 RON, insemnand 20ml de teava 60x60, grosime 3. Mie imi trebuie 19,2ml adica 4x200cm plus 16x70cm. Nu mi se pare mult deloc.

This message was edited 2 times. Last update was at 05/01/2010 20:07:21


Biotop Malawi || Biotop Amazon
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

pomi wrote:Doamne ce "retard" sunt ) Eu am crezut ca ron/ml inseamna ron pe mililitru si nu intelegeam ce treaba are mililitrul cu teva rectangulara
Mersi de informatie.


Am facut calculele si mi-a iesit pretul de 243.20 RON, insemnand 20ml de teava 60x60, grosime 3. Mie imi trebuie 19,2ml adica 4x200cm plus 16x70cm. Nu mi se pare mult deloc.


s ar putea ca teava sa o gasesti la bara de 6 m lungime...daca tu ai nevoie de 20 m atunci va trebui sa platesti probabil si restul de 4 m din cele 4 bare , plus taieturile...acum conteaza mult cat de jepcari sunt meseriasii de la depozit..pe mine m au cam ars pt ca le am refuzat "oferta " de a mi le suda si a le transporta acasa pe o suma deloc neglijabila ...asa ca, ai grija!

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

pomi ca sa fii sigur ca nu se misca te sfatuiesc sa pui pe laterale 2 traverse - intr-o parte una de sus in jos iar in capatul celalalt invers, gasesti poze in topicul urmator http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40/8272.page pe la pagina a-3-a, eu pana nu am facut traversele respective n-am reusit sa stabilizez masa ... din desenul tau masa este pe lungime 200 + 60 intr-un capat si 60 in celalalt sau 60 reprezinta inaltimea ? (eu vad doar 1 poza) ...

cat despre profilul metalic gasesti sa iei si la metru ...

This message was edited 1 time. Last update was at 06/01/2010 19:55:17


Vremurile frumoase au trecut ...
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

200 e lungimea totala, incluzand acele doua parti de 60. Mi-a fost mie lene sa mai desenez niste sageti Distantele acelea de 60 sunt de fapt distantaele intre cele doua bari centrale si laturile standului, in mijloc ramanand diferenta de 80.

Am pus doar o poza tot din lene , deoarece latimea este egala cu inaltimea, adica 70, plus/minus grosimea barilor.

Barile lungi de 200 vor incadra pe cele mici de 70, sudate, plus placile de pal care vor imbraca scheletul metalic, care si acestea vor fi lipite intre ele.

Cred ca va fi stabil dar o sa ma uit pe linkul de la tine. mersi!

Biotop Malawi || Biotop Amazon
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Dupa sesiune o sa fac standul, pana atunci, ca sa nu va plictisiti va arat pestii si pietrele care o sa fie in acvariu

image image

image image

image image

image image

image image

image image

Biotop Malawi || Biotop Amazon
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Am facut primul pas, care mereu este cel mai greu , cadrul metalic al standului pentru acvariu.

Acest cadru are si o mica poveste. Am fost la o firma de profil sa il comand din teava de 6, cu schita, dimensiuni, etc. Am vorbit cu meseriasul de acolo si i-am zis sa mi-l sudeze perfect ca sa nu cumva sa cedeze, ca pun greutate mare pe el. Meseriasul m-a intrebat ce pun pe el si i-am zis: acvariu de 1 tona, 1 tona domnule. In acest moment, meseriasul a inceput sa rada zicandu-mi: La cum l-ai desenat tu, cu patru stalpi verticali, iti tine 5 tone cu teava de 6. Am zis: Bine, faceti-mi din teava mai subtire, cum credeti dumneavoastra.

A doua zi imi vine cadrul la domiciliu. Cobor sa il iau in primire, il vad SOC . Am intrebat mirat: Asta e cadrul meu, asa MARE? - Da domnule, asta e, vreti sa il masuram?
Imi revin si il rog pe baiat sa ma ajute sa il bag in lift, trebuia dus la etajul 9. Ajung cu cadrul la lift, surpriza, era prea lat sa incapa in lift In acest moment am injurat si nu pot sa scriu aici I-am dat baiatului banii si a plecat, eu ramanand cu standul in scara blocului si fumand tigara de la tigara, incercand sa gasesc solutia sa il duc la etajul 9.

Norocul meu a fost ca la etajul 1 un vecin avea 2 baieti de la o firma care ii montau usa noua. M-am inteles cu ei si l-am dus pana la 9, pe scari. Bucuros ca am scos-o la capat m-am apucat de treaba, curatat, grunduit, vopsit.

image
image
image

Maine urmeaza sa il imbrac in pal negru si o sa pun poze noi.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/02/2010 17:39:51


Biotop Malawi || Biotop Amazon
Gherey
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/01/2010 14:38:01
Messages: 36
Location: Bucuresti-Muncii
IP:
Offline

Da.... fara cuvinte.
Am si eu in plan ceva de genul dar, momentan este vis.....e realizabil.
Bravos, uimeste-ne varule

http://i47.tinypic.com/zvxy0g.jpg
[Email] [Yahoo!]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Pentru aranjarea pietroaielor ma voi inspira de aici : http://www.youtube.com/watch?v=OlH4oDClKuA&feature=rec-r2-2r-6-HM

Asa arata Malawi, Chizumulu Island in 2008.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
Gherey
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/01/2010 14:38:01
Messages: 36
Location: Bucuresti-Muncii
IP:
Offline

Da, ma tot gandeam, daca acum, in acest moment ai un acvariu de 180l si arata superb. Te-ai bagat sa faci un pas si mai smecher cu 600-700litri. Inseamna ca o sa fie cel mai smecher acvariu de ciclide!

Bravo man, din nou. Foarte Tare!
Ps: vin si eu cu proiectul din urma 1,80X 50X 50= 540 litri -aquascape. maximum 2 luni

http://i47.tinypic.com/zvxy0g.jpg
[Email] [Yahoo!]
adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline

intrebare:
cum o sa pui la cumpana standul sa fie drept? cu picioare( ) sau cum?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com