[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Compatibilitate  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Iepurica
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/06/2005 01:44:06
Messages: 56
Location: Tórshavn, insulele Feroe (ex-ploiesteanca)
IP:
Offline

Am cinci gurami pitici. As vrea sa mai cumpar o pereche de gurami perlati si m-ar interesa sa stiu daca se impaca. De ce intreb, pentru ca am avut unul galben, maricel, care mi-a fugarit pe ceilalti, de a trebuit sa il mut in alt acvariu.
O alta intrebare ar fi daca e ok sa tin bocatia si ancistrus impreuna.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Iepurica wrote:Am cinci gurami pitici. As vrea sa mai cumpar o pereche de gurami perlati si m-ar interesa sa stiu daca se impaca. De ce intreb, pentru ca am avut unul galben, maricel, care mi-a fugarit pe ceilalti, de a trebuit sa il mut in alt acvariu.

Depinde de volumul acvariului si de cit de bine este plantat. Masculii sunt destul de rai si nu se prea agreeaza. Si tine cont ca gurami perlati sunt si mai mari ca dimensiuni. Sa nu se lase cu victime...
Iepurica
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/06/2005 01:44:06
Messages: 56
Location: Tórshavn, insulele Feroe (ex-ploiesteanca)
IP:
Offline

Acvariul are 250 l (am reusit sa imi iau unul mai mare, in cel de 54 l era mare inghesuiala si nu merita....). Cat despre plante, am doua Cabomba sii patru echinodorus. Am sa mai cumpar niste plante zilele astea, problema este ca acvariul e destul de inalt (50 cm) si ramane spatiu destul deasupra plantelor. Am si trei scalari acolo, i-au fugarit pe bietii gurami la inceput, acuma vad ca i-au lasat in pace.
Stiam de agresivitatea masculilor de gurami, dar am citit ca, daca au pereche, e ok. Insa, daca e asa precum spui, nu ii mai iau, chit ca tanjeam de mult.
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Daca tanjeai macar incearca poate o sa fie ok.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com