[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
specii de ancistrus mici  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
axl07
Member
[Avatar]

Joined: 28/12/2009 18:58:18
Messages: 102
Location: Brasov
IP:
Offline

poate cineva sa imi recomande niste specii de ancistrus care sa nu creasca prea mari? Maxim 5-7 cm
Multumesc
yonutzzz_92
Member
[Avatar]

Joined: 01/01/2010 19:44:33
Messages: 172
Location: Bucuresti, Piata Rahova
IP:
Offline

http://www.planetcatfish.com/catelog/genus.php?genus_id=4#221

Sunt toate speciile .

Nano 30l
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

axl07 wrote:poate cineva sa imi recomande niste specii de ancistrus care sa nu creasca prea mari? Maxim 5-7 cm
Multumesc


Mai mici de 15cm masculul si 12cm femela - la maturitate - nu cred ca gasesti - - Ancistrus claro.

http://www.planetcatfish.com/catelog/species.php?species_id=152

http://www.scotcat.com/factsheets/ancistrus_claro.htm

http://en.wikipedia.org/wiki/Ancistrus_claro

This message was edited 1 time. Last update was at 02/01/2010 18:39:46

Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dar in loc de ancistrus, poti alege Otocinclus. Acestia sunt in jur de 5cm.

http://www.fishlore.com/profiles_otocinclus.htm
axl07
Member
[Avatar]

Joined: 28/12/2009 18:58:18
Messages: 102
Location: Brasov
IP:
Offline

multumesc pt raspunsuri

ancistrus era singura familie de pesti de care auzisem ca mananca alge, in afara de SAE, la care din cate am inteles e cam greu sa-ti dai seama daca sunt "falsi" sau nu, si ma interesa daca exista ceva mai micuti.
marzzx
Member
[Avatar]

Joined: 19/11/2008 10:57:59
Messages: 104
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

axl07 wrote:SAE, la care din cate am inteles e cam greu sa-ti dai seama daca sunt "falsi" sau nu


SAE nu sunt chiar asa greu de diferentiat de cei falsi. Citeste indiciile astea:

image

Cel mai clar si usor criteriu mi se pare cel privind dunga laterala, care se continua pe coada la SAE, spre deosebire ce cei falsi.

Dar, cum spunea si Dolly, otocinclusii niste foarte simpatici mici mancatori de alge. pe care ii recomand si eu.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/01/2010 01:52:41


La t?? ni-i greu !!!
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In teorie, diferentierea este foarte usoara.
Dar daca te duci intr-un magazin (sa spunem) si vrei sa-i diferentiezi acolo, vrei sa vezi daca sunt SAE adevarati sau nu, o sa dai de urmatoarele probleme:
pestii sunt pui, deci sunt mai mici, mai greu de studiat, sunt speriati si alearga de nebuni prin acvariu, deci nu o sa ai cum sa te uiti la ei foarte clar, sunt decolorati de la stres, deci dunga neagra nu va fi foarte clar definita, s.a.m.d.

Tot ce vreau sa spun este: atentie.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
axl07
Member
[Avatar]

Joined: 28/12/2009 18:58:18
Messages: 102
Location: Brasov
IP:
Offline

M-am documentat putin despre Otocinclus si am observat ca sunt pesti de card asa ca mi-am cam luat gandul de la ei.
Am pus ochii pe un acvariu de 60l de la Hornbach, pe care o sa mi-l iau in vreo luna probabil (trebuie sa "scap" inainte de un fotoliu din camera pe care sa-l inlocuiesc cu o masuta sau un dulapior pe care sa pun acvariul). Acvariul respectiv as vrea sa il populez cu 7 neoni negrii si 4 corydoras julii(deja am 5 neoni negrii si 2 cory julii pe care ii tin intr-un acvariu de 25 l). Pe langa acest pesti un cardulet de 4-5 otocinclus cred ca ar fi cam prea mult, asa ca am cam renuntat la idee si probabil ca ar trebui sa gasesc o alta solutie impotriva algelor.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

axl07 wrote:probabil ca ar trebui sa gasesc o alta solutie impotriva algelor.


Schimburi dese de apa si pesti putini. Dar in loc de corry, nu vrei Oto? :-)

This message was edited 1 time. Last update was at 03/01/2010 16:16:08

axl07
Member
[Avatar]

Joined: 28/12/2009 18:58:18
Messages: 102
Location: Brasov
IP:
Offline

si mai am o intrebare: pt transport circa 8 ore pt o pereche de betta, cam de cati litrii de apa ar fi nevoie?
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Pentru a-i transporta nu iti trebuie foarte multa apa, insa nici la transport sa nu-i tii impreuna.
Aaaa, sa nu ai socuri foarte mari de temperatura.
[Email] [Yahoo!]
axl07
Member
[Avatar]

Joined: 28/12/2009 18:58:18
Messages: 102
Location: Brasov
IP:
Offline

adriancalotescu wrote:Pentru a-i transporta nu iti trebuie foarte multa apa, insa nici la transport sa nu-i tii impreuna.
Aaaa, sa nu ai socuri foarte mari de temperatura.


Sunt un mascul si o femela, nu pot fi tinuti impreuna la transport?
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

axl07 wrote:
adriancalotescu wrote:Pentru a-i transporta nu iti trebuie foarte multa apa, insa nici la transport sa nu-i tii impreuna.
Aaaa, sa nu ai socuri foarte mari de temperatura.


Sunt un mascul si o femela, nu pot fi tinuti impreuna la transport?


Daca Adrian ti-a spus ca nu, probabil ca stie el ceva. In plus, gindeste-te ca fiind apa putina, nici oxigen nu va fi prea mult. Iar pentru 8 ore...Si daca se infurie masculul si se simte "incomodat" de femela, crezi ca ar avea vreo jena sa o "puna la punct"? Ca ascunzatori presupun ca nu le pui.
klauss74
Member
[Avatar]

Joined: 02/12/2009 18:48:46
Messages: 115
Location: bucuresti - titan
IP:
Offline

axl07 wrote:si mai am o intrebare: pt transport circa 8 ore pt o pereche de betta, cam de cati litrii de apa ar fi nevoie?


pentru ca perioada e destul de mare iti recomand 2 sticle de 2 litri : 1- mascul
2- femela

le umpli doar cu 1 litru apa si daca ai de unde pune si niste java moss.

bafta


ps: in nici un caz impreuna , masculul va fugari femela pana o omoara .

faNfaN
[WWW] [Yahoo!]
axl07
Member
[Avatar]

Joined: 28/12/2009 18:58:18
Messages: 102
Location: Brasov
IP:
Offline

ok, multumesc, nu stiam ca sunt chiar asa rai pestisorii astia
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

axl07 wrote:ok, multumesc, nu stiam ca sunt chiar asa rai pestisorii astia


Hai ca de la ancistrusi am ajuns la betta. Uite aici ceva care sa te invete ceva si despre ei.
axl07
Member
[Avatar]

Joined: 28/12/2009 18:58:18
Messages: 102
Location: Brasov
IP:
Offline

Dolly wrote:
axl07 wrote:ok, multumesc, nu stiam ca sunt chiar asa rai pestisorii astia


Hai ca de la ancistrusi am ajuns la betta. Uite aici ceva care sa te invete ceva si despre ei.


Despre betta mai stiu si eu ceva mai multe, pentru ca primii pesti pe care i-am luat au fost un mascul si 2 femele acum vreo 4 luni, si m-am informat despre ei. Una dintre femele mi-a murit , eu il banuiesc pe el ca i-a facut ceva, pt ca pe respectiva o urmarea mult mai des decat pe ceea care a supravietuit, pe care cred ca o "apreciaza" pentru ca nu l-am vazut niciodata sa-i faca ceva rau, se inteleg chiar bine dupa parerea mea.
Nu stiam ca in spatii mici, masculii pot deveni mai agresivi decat in mod normal, si de aceea ma miram ca trebuie sa ii dispar.
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

"Despre betta mai stiu si eu ceva mai multe"

Io zic sa mai citesti, parerea mea
[Email] [Yahoo!]
axl07
Member
[Avatar]

Joined: 28/12/2009 18:58:18
Messages: 102
Location: Brasov
IP:
Offline

adriancalotescu wrote:"Despre betta mai stiu si eu ceva mai multe"

Io zic sa mai citesti, parerea mea


Ceva mai multe nu inseamna prea multe Orcum vreau sa renunt la ei, sunt frumosi, dar cam prea agresivi dupa parerea mea. Mi-am luat betta pt ca un motiv de genul "uite ce frumos e pestele ala" dar azi nu mi-as mai lua altii, nu zic ca "nu sunt buni" dar nu sunt pe placul meu
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

axl07 wrote: Mi-am luat betta pt ca un motiv de genul "uite ce frumos e pestele ala" dar azi nu mi-as mai lua altii, nu zic ca "nu sunt buni" dar nu sunt pe placul meu

Vezi ce patesti daca nu-ti faci temele inainte? Din pacate si unii dintre noi am fost asa, desi nu aveam atitea informatii la dispozitie - nu e o scuza, e doar un adevar trist. Singura sursa de informare pt unii erau doar vinzatorii care nu ti-ar fi spus mai multe nici daca-i picai cu ceara. Lasa sa moara, ca mai vine si mai ia altii.

Iar unii inca mai sunt, desi au netul sub nas. Acestia insa chiar nu mai au nici o scuza.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com