[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Despre xifo rosii  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
mihai20005
Member

Joined: 28/07/2005 19:52:25
Messages: 174
Location: Targoviste
IP:
Offline

Ma ajuta si pe mine cineva cu niste linkuri sau niste poze despre imperecherea la xifo ? De la un timp xifo ai mei se tot alearga el pe ea si nu stiu ce trebuie sa se intample ca sa aiba urmasi.
[Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

sa astepti ca mama natura sa-si faca treaba in burta xifoaicei. tu doar sa faci rost de niste riccia sau ceratopteris, sa aibe "micutii" unde sa se ascunda de hrapareata de ma-sa .
mihai20005
Member

Joined: 28/07/2005 19:52:25
Messages: 174
Location: Targoviste
IP:
Offline

Ma refeream la ce trebuie sa ii faca masculul femelei ca sa ramana "gravida", iar noul acvariu (m-am hotarat la unul de 100 l) pentru viitorii puiti il fac, iar referitor la plante am, dar pana acuma guppy cand au fatat au fatat in maternitate, nu i-am lasat cu ceilalti pesti, asa voi proceda si cu xifo
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mihai20005 wrote:Ma refeream la ce trebuie sa ii faca masculul femelei ca sa ramana "gravida"...

...sa ii faca un cadou, o atentie, sa o roage frumos, chestii d-astea... :sic:
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

mihai20005 wrote:Ma refeream la ce trebuie sa ii faca masculul femelei ca sa ramana "gravida",


lasa-i mai omule in pace ca se descurca ei .. mancatul si "graviditatul" femelelor, sunt singurele lor preocupari ;)
a! in cel mai rau caz, sa te ti departe de ei c'or fi rusinosi , iar daca nu rezolva singuri nimic pune-le filme xxx, cum zicea un forumist mai demult ;)

sper ca sti de gluma .. parol, ca in cazul viviparilor,chiar ca nu trebuie sa-ti faci probleme din pdv-ul asta. in curind , insa o sa-ti faci probleme cu ce o sa faci cu multitudinea de puisori .
mihai20005
Member

Joined: 28/07/2005 19:52:25
Messages: 174
Location: Targoviste
IP:
Offline

Normal ca stiu de gluma, ca doar daca am sta tot timpul incruntati am ajunge repede la balamuc. Pentru viitori pestisori ti-am spus ca imi voi face un nou acvariu de 100 de l. Sper sa fie suficient. A si inca ceva niste linkuri despre ceva echipamente (pompe de aer, filtru, incalzitoare) care mi-ar trebui. Va multumesc mult !
[Yahoo!]
aris
Junior member

Joined: 18/03/2005 23:07:01
Messages: 47
Location: Sulina
IP:
Offline

Poate vrea sa stie cum se face sa faca el...
(vezi ca ai zis ca stii de gluma!!!!!!!)

image
[Yahoo!]
ibis
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2005 18:25:35
Messages: 78
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

si eu pot spune ca am o problema cu xifo... desi sint laudati pentru multitudinea de "urmasi", eu am o pereche de xifo de citeva luni bune. femela s-a facut enorma... are o burta de mi-a scazut volumul real al acvariului (glumeam). atunci am mutat-o in alt recipient, i-am ridicat caldura la 27 de grade in apa, am acoperit respectivul recipient, astfel incit sa nu o derajnez cind naste si am mai bagat-o si intr-o nascatoare (nu de la magazin, ci facuta de mine acasa, in urma sfaturilor primite de la voi). nu s-a intimplat absolut nimic... sincer, deja m-am lasat pagubas.

Am vazut cu Bucurie
[Email] [WWW] [Yahoo!]
ibis
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2005 18:25:35
Messages: 78
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

colombo wrote:e posibil ca femela ta de xifo sa se fi ingrasat peste masura si numai de pui nu-i mai arde

s-ar putea sa ai dreptate, pt ca a devenit cel mai mare peste din acvariu... dar ce ar trebui sa fac, sa o scot din acvariu cind le dau mancare? parca ar fi o masura prea drastica... oricum, vad ca maninca prea mult

Am vazut cu Bucurie
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ibis wrote:s-ar putea sa ai dreptate, pentru ca a devenit cel mai mare peste din acvariu... dar ce ar trebui sa fac, sa o scot din acvariu cind le dau mancare? parca ar fi o masura prea drastica... oricum, vad ca maninca prea mult

Mai redu din ratia de mincare. Peste mort de foame - mai rar, dar de la supra alimentare...
ibis
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2005 18:25:35
Messages: 78
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

colombo wrote:incearca o mincare de buna calitate bazata pe vegetale ( xifo e un peste omnivor). daca le-ai dat tubifex sau inima de vita, fa o pauza.

inteles, sa traiti! mai ales ca tubifex le-am dat destul de mult... am vazut ca le place. dar orice problema ridica alte probleme:
1. mincare bazata pe vegetale... de care? eu le-am mai dat ceva fulgi, dar habar nu am daca sint vegetale sau vietati uscate...
2. in acvariul meu mai am si altceva inafara de cei doi xifo (in speta una pereche beta, doua zebre, doi neoni si doi cory). ceilalti pesti nu ar fi afectati de regimul pe care il impun?

Am vazut cu Bucurie
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ibis wrote: mincare bazata pe vegetale... de care? eu le-am mai dat ceva fulgi, dar habar nu am daca sint vegetale sau vietati uscate...

Pai pe ambalaj ce scrie oare?...Daca ai luat pungute cu no name pe ele, nu mai repeta experienta. Pe linga ca nu stii ce contin, pun pariu ca nici termen de valabilitate nu au. Si apoi, intre noi fie vorba, daca sunt vietati uscate, cred ca asta se vede cu ochiul liber...
ibis wrote: in acvariul meu mai am si altceva inafara de cei doi xifo (in speta una pereche beta, doua zebre, doi neoni si doi cory). ceilalti pesti nu ar fi afectati de regimul pe care il impun?

Nu.

P.S. Asta trecind cu o mare indulgenta peste numarul in crestere de locatari...
ibis
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2005 18:25:35
Messages: 78
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

Dolly wrote:Mai redu din ratia de mincare. Peste mort de foame - mai rar, dar de la supra alimentare...

le voi reduce portia de mncre. numai ca se implineste o luna de cind ii hranesc o singura data pe zi. pe linga unele chestii no-name luate de la pet-shop, le dau, dupa cum am mai zis, tubifex uscat. este sub forma de cubulete, ca cele de zahar. la 10 pesti (luand in considerare si corry) le dau cam un cub de tubifex pe zi. e mult? oricum, initial dadeam cam jumatate de cub la numai doi pesti (cind am inceput cu xifoii) despre acea perioada... nici un comentariu, stiu ca atunci exageram

Am vazut cu Bucurie
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ibis wrote: le voi reduce portia de mncre. numai ca se implineste o luna de cind ii hranesc o singura data pe zi.

Poti sa le dai si de doua ori pe zi, numai sa fie in cantitati mai mici. Neonii nu sunt mari mincaciosi si nici betta.
ibis wrote: pe linga unele chestii no-name luate de la pet-shop, le dau, dupa cum am mai zis, tubifex uscat. este sub forma de cubulete, ca cele de zahar. la 10 pesti (luand in considerare si corry) le dau cam un cub de tubifex pe zi. e mult? oricum, initial dadeam cam jumatate de cub la numai doi pesti (cind am inceput cu xifoii) despre acea perioada... nici un comentariu, stiu ca atunci exageram

Hrana vegetala poate sa fie si spirulina luata de la farmacie sau plafar - tablete - sau fulgi de la Sera ori Tetra, care au o gama foarta variata. Despre corry nu trebuie sa-ti faci griji, ca maninca impreuna cu ceilalti pesti.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com