[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Plante  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

as recomanda in mom in care intrii pe plantfinder, sa fie deja toate afisate, sa nu mai fii nevoit sa apesi pe boton

si
Subscriu si eu. in plus ar arata mult mai atragator sa fie afisate din prima toate buruienile


Mosule, i-auzi (pentru cand te intorci ). Ce ti-am spus eu?

Da, aici aveti dreptate. Macar pana s-or strange multe multe plante. Modificarea e deja facuta, inclusiv fixul pentru IE7 (cu dedicatie pentru Lofty). Dar totul - inclusiv pozele noi - o sa apara online cu ajutorul lui mosu.

Varianta ar fi afisarea pe prima pagina a mai multor optiuni de cautare.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Buuuuuuuun. Nu pot decat sa va felicit si sa imi arat si eu bucuria pentru aceasta realizare.
In privinta problemelor legate de tehnica si alte alea, va las pe voi sa dezbateti, sa hotarati si sa executati . Ca io la d'astea nu ma pricep neam.
gengiskhan wrote:Adica avem Eriocaulon Setaceum si Cinereum si nu avem Valisneria?!

Sa stii ca imi pare rau ca n-avem Valisneria, dar imi pare al dracului de bine pentru Eriocauloni . Si nu numai

This message was edited 1 time. Last update was at 11/05/2010 21:58:10


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Am uitat sa zic ceva, zic io important. (na ca tot ma bag la tehnica)
Din forum cum se poate ajunge la plantfinder? Ca io nu vad . Cred ca ar fi bun un buton ceva pe undeva. Poate la linkuri utile, sau pe undeva pe mijloc, pe unde sunt linkurile catre search si celelalte.
Ei, ce ziceti?

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
HumanFace
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/03/2010 21:15:04
Messages: 961
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Daca mai e valabil...
Cabomba aquatica
In natura se afla in America Centrala si de Sud.
Temperatura:22-28 grade C
PH:6.5-7.5
DGH:2-12
Lumina:Moderata
Dificultate: mica
[Thumb - desktop.jpg]


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40/13235.page Amazon
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20174.page Nano plantat
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/80/16583.page Nanoreef
Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

Alte comentarii, sper sa nu va suparati dar le fac tot in ideea de a imbunatati ce avem pana acum:
- mi-ar fi placut ca toate fisele sa aiba aceeasi structura, aceleasi capitole, iar acolo unde nu sunt informatii la un anumit capitol sa fie un x sau spatiu....(exemplu: la echionodorus acuartica nu gasesc regiune, asa cum gasesc la didiplis si la blyxa..si exemple cred ca mai sunt);
- la poze cred ca ar fi util sa existe si un titlu sau o specificatie (la didiplis, prima poza este a unui didiplis crescut emers...am deschis poza respectiva si, nestiind ca este vorba de o forma emersa a lui, mi-am spus ca este o greseala, noroc ca jpegul are specificat faptul ca este un didiplis emers, informatie aparuta in titlul tabului din browser, nu in plantfinder).

Numa' bine

setup 1 | setup 2
[WWW]
dorutheos
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/03/2012 22:43:52
Messages: 86
Location: TG-JIU
IP:
Offline

Ma confrunt cu o problema.Am in acvariu Anubias barteri var. Nana 'Marble' ,am facut setup-ul acvariului acum o luna cu aproximatie.C-am la 2 saptamani pe frunze s-a depus ceva de culoare inchisa(posibil alge) s-au mizerie.Le-am curatat cu mana dar dupa cateva zile iar apare acea culoare pe frunze si se vede destul de urat.A-ti mai intampinar genul asta de problema?Imi puteti da un sfat?Multumesc...Am bomba co2,Ferropol la 7 zile si Ferropol24 .Cu astea lucrez pentru intretinerea plantelor.Lumina este PL24w 2 neoane la acvariu de 80l.

This message was edited 1 time. Last update was at 14/04/2012 00:29:28

[Yahoo!]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca ai fi citit acest topic, ai fi vazut ca este vorba despre cu totul alt subiect. Iti recomand sa deschizi un topic nou in care sa-ti expui problema.

O mica idee despre ce ar putea fi in acvariul tau: alge brune / diatomee.

In plus, te rog fii mai atent la ortografie...

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
dorutheos
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/03/2012 22:43:52
Messages: 86
Location: TG-JIU
IP:
Offline

...multam frumos.Fiind vorba tot despre plante m-am gandit ca nu are rost sa deschid un nou topic.
[Yahoo!]
DaNi9
Junior member

Joined: 28/05/2012 22:15:46
Messages: 57
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut! O mica intrebare..

Cam ce fel de substrat nutritiv mi-ar trebui pt plantele easy? Mentionez ca momentan am doar pietris cu granulatia mare
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ceva ieftin si destul de apreciat e JBL Aquabasis.
Dar vezi ca daca ai pietrisul cu granulatie prea mare s-ar putea sa iasa aquabasis-ul si sa iti tulbure apa. Cauta un pietris cu granulatie 1-2-3 mm.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Mie mi se pare cam mare. Eu as merge pe ceva 1-2 mm. 3 am zis ca varianta maxima.
O punga de 2.5 kg aquabasis iti ajunge.

Restul intrebarilor cred ca ar fi mai bine sa le continuam la coltul incepatorilor.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
oase
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2007 21:23:08
Messages: 76
Location: Bucuresti - Sector 3
IP:
Offline

Hygrophila polysperma Rosanervis
[Thumb - image.jpg]

[ICQ]
Dragos Matei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2013 14:17:07
Messages: 487
Location: Jiuleshti-City, Bucares'
IP:
Offline

popey wrote:bag si eu o poza, riccia fluitanis pe buturuga : image


salut!
se "prinde" usor pe buturuga sau trebuie "bibilita" cumva ?

Forever Two Wheels !!!
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Trebuie sa o legi. Si sa o tunzi. Altfel creste si se desprinde.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Dragos Matei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2013 14:17:07
Messages: 487
Location: Jiuleshti-City, Bucares'
IP:
Offline

foarte interesant

Forever Two Wheels !!!
[WWW]
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

Acum am aflat ca exista.

https://dennerle.com/en/service/plant-database

Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com