[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
intrebari acvariu ciclide  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

mihai86 wrote:O sa le cumpar si Hikari Ciclid Excel (am inteles ca este special ptr. ciclidele africane)
E o hrana senzationala .

Io am pelicula aia intr-un acvariu de 30-40 litri cu fltru cascada. E un acvariu tampon intre apa de la retea si un bazinele mari cu discusi. In acest acvariu apa intra cu un debit de 50-100 litri/zi .
Peliculei nu-i pasa de nimic si prospera, mie nu-mi pasa de pelicula .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mihai86 wrote:... in schib odata pe saptamana fierb mazare si cubulete de morcovi ... mamanca de inebunesc le place f. mult...
Nu prea inteleg de ce le dai legumele astea... ca valoare nutritiva sunt foarte departe de granulele din comert... iar daca sunt hraniti corespunzator (cu produse Hikari/Tropical/Sera/JBL/etc dedicate si cu moderatie) nu o sa ai probleme de "balonare" (banuiesc ca te-ai gandit sa le ajuti digestia, sau cum?)

mihai86 wrote:Deocamdata ii hranesc de 2 ori pe zi, sa-i trec la o masa pe zi?
Daca te referi la faptul de a injumatati portia, o poti face (si o sa vezi ca n-o sa-ti mai sara din acvariu ca pastravii ci ca delfinii ). Pe de alta parte, ca numar de mese, decat sa le dai o singura data (si mult), mai bine le dai de doua ori (dimineata/seara) cate putin, per total fiind aceeasi cantitate zilnica de mancare. Deci nu renunta la 2 mese pe zi, eventual mai taie din portie (la ei acasa in lac nu ii indoapa nimeni zilnic).

mihai86 wrote:Eu ma aptin greu sa nu-i suprahranesc ... cum ma vad incep sa sara din acvariu :-)
Vor sa te atace la sentiment, dar tu nu le da atentie, asa sunt ei "cersetori"...

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

Cu mazarea & morcovii m-am gandit sa le ajut digestia si sa mai diversific putin hrana, o sa le cumpar Hikari Ciclid Excel, renunt o perioada la fulgi, poate scap de pelicula, deocamdata nu cumpar extractorul de la eheim, strang bani de canistra :-) ( nu poti scoate nebunu din ale lui :p )
PS. 15 femele au gusa

Don't force it ... Get a larger hammer.
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

PS. 15 femele au gusa

Deci, in maxim 3 saptamani vei avea cel putin 200 de pui !!! Asta daca te vei ocupa sa-i "recoltezi" corespunzator pe toti. Ptr acestia, daca vrei sa-i pastrezi iti va trebui o cresa, adica un acvariu de circa 50 litri amenajat ca ptr africanii adulti.
Imi scrii ce femele ai cu gusa? Ce specii...poate ma voi abona si eu la iup...doar vei si vinde din ei.
Multumesc
[Email]
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

Am o problema cu masculul dominant p. elongatus: are ochiul stang exoftalmiat si rosu, iar intre ochiul stang si gura are o rana sau ceva, nu stiu sigur ce este, ca o pata rosie, am incercat sa-l prind sa-l separ intr-un acv. carantina dar nu am nici o sansa, se ascunde printre pietroaie. Pestele este activ, vioi, manca, il alearga pe ceilalti ca de obicei ... comportamentul lui normal. Ceilalti pesti nu au nimic, par a fi sanatosi. Ce poate fi? infectie? batai teritoriale cu alti pesti? (desi nu prea cred ptr ca toti ii stiu de frica, fug de el). Sau sa fie din cauza apei? (ultima data cand am facut schimbul de apa, am pus direct de la canal, nu am mai lasat la decantat ... eram in graba etc.) Am bagat Sera Baktopur Direct 8 tablete, cum scrie pe prospect 1 tab la 50l.
De unde pot cumpara filtre pe care sa le leg la reteaua de apa? (filtru ptr particule si carbon activ ar fi suficiente) sa nu mai stau cu butoiu de apa in casa.
@minnardy: puii nu i-am recoltat ca sincer nu am avut timp, cred ca sunt printre pietre si o parte din ei au fost mancati.

Don't force it ... Get a larger hammer.
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mihai86 wrote:...ochiul stang exoftalmiat si rosu, iar intre ochiul stang si gura are o rana sau ceva, nu stiu sigur ce este, ... Ce poate fi? infectie? batai teritoriale cu alti pesti?

Nu e de la calitatea apei. Ar fi fost afectati mai multi si nu in acest mod. Daca a aparut brusc, cel mai probabil a avut o lupta cu un subdominant, pe care insa a castigat-o. Daca nici unul din ceilalti masculi nu e mai zdrentuit, cu solzi lipsa, etc e posibila si varianta ca in toiul alergaturii, provocat fiind, sa se fi lovit de vreun colt de piatra. O poza poti sa faci?

mihai86 wrote:...De unde pot cumpara filtre pe care sa le leg la reteaua de apa?
De la magazine dedicate printre altele si gradinaritului (gen Bricostore, Mr. Bricolage, Praktiker, etc ) sau de pe net (de exemplu firma asta mi se pare ca e chiar din Constanta).

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

da cred ca o sa-mi cumpar un filtru de apa, nu e mult si se merita ... nu-mi mai fac cascadoriile cu butoaie
poze cu patitul:
http://i370.photobucket.com/albums/oo142/mihai86/Acvariu/PC100996.jpg?t=1228912724
http://i370.photobucket.com/albums/oo142/mihai86/Acvariu/PC100990.jpg?t=1228913123
http://i370.photobucket.com/albums/oo142/mihai86/Acvariu/PC100978.jpg?t=1228913143
nu sunt cine stie ce pozele, am un parlit de aparat vechi, o sa-mi iau unu mai decent, in ultima poza se observa mai bine

Don't force it ... Get a larger hammer.
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

Cred ca s-a lovit sau s-a batut, s-a vindecat aproape 90% Ochiul este ok si rana aproape s-a inchis. Rezisteti pesti

Don't force it ... Get a larger hammer.
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

Nu am mai scris de mult pe aici ... ei bine vin cu vesti noi: am 19 pui de membe deep, aseara i-am scos de la o femela pe care am pandit-o 3 ore pana sa o prind Dupa ce am vazut mai multe filmulete pe net, mi-am luat inima'n dinti si am incercat... Am scos femela intr-un acvariu de 26L (binenteles pregatit cu apa din acvariul mare, temperatura optima, echipat etc). Am reusit sa scot 19 puiuti, nu am mai stresat-o ca imi era mila si am bagat-o inapoi in acv mare. Puii stau mai mult sub o piatra, ies rar.
Intrebare: Cand incep sa-i hranesc? 6-7 zile?

Don't force it ... Get a larger hammer.
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mihai86 wrote:.. Am reusit sa scot 19 puiuti ... Cand incep sa-i hranesc? 6-7 zile?

Depinde de cat de mari i-ai scos.
Ca principiu:
- daca femela le da drumul singura (isi duce sarcina la capat) se hranesc incepand din aceeasi zi;
- daca ii scoti tu, incepi hranirea cand observi ca sacul vitelin s-a retras complet.

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
mirciulik
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/04/2008 14:33:19
Messages: 450
Location: Bucharest - crangasi
IP:
Offline

p.s. -> trebuia s-o mai stresezi nitel. ai verificat sa vezi daca a scos toti puii? eu am scos de la o fem de caerulus vreo 20-25pui, si nu avea mai mult de 5cm pestele
Felicitari! :newbie:
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Metoda aceasta de extragere a puilor din gura femelei, pe care o practic chiar si eu uneori, cand ma intereseaza reproducerea la o specie anume are avantajul major al obtinerii fara probleme a unui numar mare de pui care, in alte circumstante (lasat femela in bazin) sigur ar fi haliti de pestii mari din bazinul comunitar.
Daaaar....are si dezavantaje. Pe langa cel legat de riscul ruperii unor dintisori (mbunele au dinti care, la o manipulare mai brutala se mai rup - nu stiu in ce masura se refac ca nu m-am documentat) as enunta stressul major indus femelelor. Am avut, din pacate situatia decesului unei femele la vreo 2 zile dupa extragerea puilor. In ciuda manipularii foarte atente si finute, imediat dupa extragere s-a retras printre pietre si nu a mai iesit deloc de acolo pana cand a plutit...
Asadar, sfatul meu pentru cei care practica metoda ar fi: nu o faceti decat daca sunteti interesati anume in reproducerea unei specii mai rare de africani, de ex. Pseudotropheus flavus...la speciile comune, cum e L. Caeruleus, sau P. elongatus, parerea mea e ca e pacat sa pierdeti o femela reproducatoare adulta, doar ca sa abtineti niste pui, care pot supravietui sau nu...mai bine mergeti pe varianta cu eliberarea naturala, cand se obtin pui vigurosi, care vor supravietui singuri prin bazin.
O idee aparte este separarea femelei la cateva zile dupa ce se observa gusa intr-un acvariu maternitate in care se lasa pana dupa eliberarea puilor, moment in care poate fi mutata in bazinul comun.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

am stresat-o cam 5 minute, nu mai iesea nici un pui din gura, am crezut ca au iesit toti, nu am reusit sa-i numar in timp ce ieseau... oricum mi-a fost si mila de ea... Puii nu prezinta sac vitelin mare, femela avea gusa de ~ 16 zile. Femela are 6 cm. La introducerea in acvariul mare, inota mai greoi si dadea semne de soc chiar m-am speriat, dar dupa vreo 4 ore isi mai revenise. Acum pare sa nu mai aiba nimic, sta in acelasi loc in care statea ea de obicei si alunga ceilati pesti care dau tarcoale "garsonierei". In acvariu mai am vreo 20 de pui cel putin, ii vad printre pietre, stau ascunsi, au marimi diferite de la cativa mm la 2 cm.
Inca ceva, am 2 masculi de mebe deep care se
ca chiorii, de vreo 2 saptamani, se schimba la culoare (negru cu albastru) si nu se lasa nici unul, se bat cateodata 30 de minute. Se mai baga masculul pseudotropheus alfa intre ei sa-i desparta, dar in ultimul timp, nu se mai implica ptr ca si-o ia... acum stiu de ce avea ochiul rosu si umflat :wrong:

Don't force it ... Get a larger hammer.
Lorenzo
Member
[Avatar]
Joined: 19/10/2008 10:23:19
Messages: 181
Location: Mures
IP:
Offline

Am o intrebare iarasi,sper ca nu stresez :-)
Izoprenul pe cale il pun sub pietre,pot sa-l lipesc de fundul acvariului si sa-l las in bucata intreaga.(adica sa nu-l decupez).Am o bucata lunga de 1m si lata de 17cm.As pune-o in mijloc in lungimea acvariului unde pun pietrele si ramane 7-8cm in fata-spate unde nu pun pietre.Izoprenul are 1cm grosime.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Poti sa-i pui si fara sa-l lipesti, pietrele o sa-l tina .

Poze: smilie ... Poze cu plante
ceejay
Junior member

Joined: 08/02/2009 18:52:41
Messages: 71
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

minnardy wrote:Metoda aceasta de extragere a puilor din gura femelei, pe care o practic chiar si eu uneori, cand ma intereseaza reproducerea la o specie anume are avantajul major al obtinerii fara probleme a unui numar mare de pui care, in alte circumstante (lasat femela in bazin) sigur ar fi haliti de pestii mari din bazinul comunitar.
Daaaar....are si dezavantaje. Pe langa cel legat de riscul ruperii unor dintisori (mbunele au dinti care, la o manipulare mai brutala se mai rup - nu stiu in ce masura se refac ca nu m-am documentat) as enunta stressul major indus femelelor. Am avut, din pacate situatia decesului unei femele la vreo 2 zile dupa extragerea puilor. In ciuda manipularii foarte atente si finute, imediat dupa extragere s-a retras printre pietre si nu a mai iesit deloc de acolo pana cand a plutit...
Asadar, sfatul meu pentru cei care practica metoda ar fi: nu o faceti decat daca sunteti interesati anume in reproducerea unei specii mai rare de africani, de ex. Pseudotropheus flavus...la speciile comune, cum e L. Caeruleus, sau P. elongatus, parerea mea e ca e pacat sa pierdeti o femela reproducatoare adulta, doar ca sa abtineti niste pui, care pot supravietui sau nu...mai bine mergeti pe varianta cu eliberarea naturala, cand se obtin pui vigurosi, care vor supravietui singuri prin bazin.
O idee aparte este separarea femelei la cateva zile dupa ce se observa gusa intr-un acvariu maternitate in care se lasa pana dupa eliberarea puilor, moment in care poate fi mutata in bazinul comun.


Salutare tuturor,

Varianta aceasta nu ar putea functiona?
... femela purtatore sa fie mutata intr-un bazin-maternitate/cresa si lasata sa elibereze singura puii.
[Email] [Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Ba da, functioneaza, dar nu o muta imediat cum ai observat ca are gusa. Risti sa-si inghita icrele sau sa le elimine afara. Las-o vreo 2 saptamani in bazinul mare si abia apoi mut-o. Cand au deja puii maricei in gura nu le mai da drumul nici macar dupa un stres de transport de vreo 8 ore

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

Din pacate zilele trecute un chiclid la vreo 6-7 cm s-a prins intre pietre si o laterala a acvariului ... Disparitia lui am observat-o destul de tarziu, cred ca a strat in "prinsoare" aprox 24 de ore. Intr-un tarziu l-am eliberat dar este lovit rau pe partea dreapta(sincer in momentul asta nici nu stiu daca mai traieste). Ce ziceti mai am vreo sansa sa-l salvez ?

Lofty aia micuti ai tai sunt bine !!!

Vremurile frumoase au trecut ...
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Depinde. E deschisa rana? E apatic? Sta la suprafata? Mananca?

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

Ultima data era pe fund, statea pe lateral, rana e rosie daca pot spune asa (echivalentul unei julituri la noi). Cred ca e pe duca

Vremurile frumoase au trecut ...
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com