[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Fara filtru, fara Co2, fara fertilizanti - Metoda Walstad  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1021
Location: Fish Room
IP:
Offline

Incep prin a-mi cere scuze pentru faptul ca postarea mea anterioara este greu de inteles. Cand am observat a fost prea tarziu sa corectez.
Trebuie inteles ca plantele au nevoie de nutrienti pentru a se dezvolta. Initial, acesti nutrienti au fost furnizati de substratul folosit. Desigur cativa nutrienti sunt furnizati de pesti, dar din pacate nu exista un echilibru. Pe masura ce trece timpul, nutrientii din substrat se consuma si ar trebuie suplimentati cu anumiti fertilizanti. Plantele iti vor Indica de ce duc lipsa.
Pentru a mentine culoarea rosie a plantelor trebuie sa le oferi anumite conditii. In conditiile oferite de acvariul tau este foarte putin probabil ca plantele sa pastreze culoarea rosie. Eu cred ca e mai important sa le pastrezi sanatoase.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12976
Location: Bruxelles
IP:
Offline

N-ai cum, parerea mea. Nu poti compara ce faci acasa cu natura adevarata.
In natura se fac schimburi masive de apa, izvoarele aduc nutrienti din plin in lacuri, mai sunt si alte surse naturale. Totul intr-un mod echilibrat.
Cu apa de la robinet nu rezolvi prea multe.. de aceea folosim produse specializate.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 775
Location: Roman / UK
IP:
Offline

Am facut un video mai amanuntit despre pregatirea pamantului pentru flori pentru a fi folosit intr un acvariu
https://youtu.be/EvFOO4Dh9Hg

https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 775
Location: Roman / UK
IP:
Offline

nu spune nimeni niminc .... poate am ramas singur pe aici )

sunt sigur ca este lume mult mai experimentata decat mine aici pe forum si cand aude ce mai debitez uneori prin video urile mele, vorbeste singur ....

nu stiu cum sunteti voi, dar eu iar am lipsit de la serviciu o saptamana pentru ca aveam nevoie.... dar in schimb a venit asta ... neplanificat ...

cred ca, ,atunci cand nu esti stresat si ai timp, vezi lucrurile altfel

asa am facut si eu

tineti va bine ............ sambata vin cu ceva nou [youtube] https://youtu.be/Kgc0J0_9rCQ [/youtube]

Walstad Method Step By Step 2.0

https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2488
Location: pitesti
IP:
Offline

Suntem in umbra, te urmarim. Mie imi place ce faci, da-i bataie.
[ICQ]
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 775
Location: Roman / UK
IP:
Offline

narcis wrote:Suntem in umbra, te urmarim. Mie imi place ce faci, da-i bataie.


Multumesc !

https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
ktor
Unripe member

Joined: 08/05/2024 18:48:38
Messages: 4
IP:
Offline

suntem aici..
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1465
Location: Austria
IP:
Offline

Da da
[Email]
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 775
Location: Roman / UK
IP:
Offline

nu stiu daca ma urmariti pe youtube toti, dar am sa spun aici in concluzie pe scurta in legatura cu ultimul episod https://youtu.be/3WslaCCvRvo

tradus in romana ar veni ceva de genu' mi am distrus acvariul pentru cercetare

DECI, am constatat ca acvariul meu plantat, FARA co2, schimburi de apa....etc.... DOAR cu lumina, nu mai poate sustine cresterea plantelor

plantele cresc mai incet, supravietuiesc nu cresc, de fapt acesta este cuvantul potrivit

am aproape un an de cand am facut acvariul si nu stiu daca s a consumat substratul (pamantul de flori) sau doar nutrientii din apa se consuma mai repede din cauza plantelor mai mari si numeroase

asa ca am redus drastic cantitatea de plante din acvariu sa vad ce se intampla

am mai multe teorii cu privire la acvariul meu low tech si vreau sa ma conving de cum functioneaza.


https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
dadu
Member
[Avatar]

Joined: 11/02/2003 13:01:38
Messages: 271
Location: Mangalia, CT
IP:
Offline

ce nu inteleg la acest tip de acvariu gen Father Fish, de ce sa fie fara nici un pic de miscare de apa !? Nici in natura nu e chiar asa.
[Email]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2896
Location: Targu Mures
IP:
Offline

dadu wrote:ce nu inteleg la acest tip de acvariu gen Father Fish, de ce sa fie fara nici un pic de miscare de apa !? Nici in natura nu e chiar asa.
[Email]
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 775
Location: Roman / UK
IP:
Offline

am incercat sa tin acvariul cat mai LOW TECH
si am vazut ca se poate

este o discutie foarete lunga.....


sunt miscari de apa dar nu facute de echipamente hardware, (doar cand e frig pun incalzitorul in acvariu si ala pune apa in miscare, am aratat intr un video trecut)

chiar ma uitam zilele trecute, nu intelegeam ce vad in acvariu, un red cherry la suprafata apei manca biofilm si apa in jurul lui se misca pe o raza de 2 x lungimea lui.... mi am spus waw ...

vietatile din apa fac apa sa se miste, plantele deasemeni,
chiar cred ca se face un schimb de gaze intre apa acvariului si exterior

insa totul se intampla la alt nive,l mult mai incet

nu imi mai perleaza plantele de mult timp, dar si atunci , cand 20 de plante perleaza cred ca este ca si cum ai avea o pompa de aer in acvariu

poate mai exagerez si eu , nu pot proba tot ce spun, dar este posibil sa nu ma insel prea tare


https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
fish & shrimps
Junior member

Joined: 05/03/2023 12:19:21
Messages: 97
IP:
Offline

Un filtru cu capacitate mica de filtrare e util. Asa am eu.
Dar fertilizez. Nu cine stie ce.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/09/2024 10:37:39

ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2896
Location: Targu Mures
IP:
Offline

In natura miscarea apei (in cele stagnante fara izvoare sau alta alimentare)implicit schimbul de gaze se face si datorita vantului(in mare masura) si datorita diferentelor de temperatura zi noapte, depinde si de adancime
[Email]
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 281
Location: Botosani
IP:
Offline

Salut , intr-un fel redescoperim apa calda ,cand eram copil adica in anii 60 cam toate acvariile erau low tech ,si principiile de baza erau f. simple,(daca gasesti ,vezi carti de acvaristica vechi),marketingul agresiv,comoditatea ,lipsa de rabdare si intelegere,dorinta de a epata si a cheltui banii,au transformat in buna masura perceptia si scopul acvaristicii .Succes.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12976
Location: Bruxelles
IP:
Offline

Danila wrote:Salut , intr-un fel redescoperim apa calda ,cand eram copil adica in anii 60 cam toate acvariile erau low tech ,si principiile de baza erau f. simple,(daca gasesti ,vezi carti de acvaristica vechi),marketingul agresiv,comoditatea ,lipsa de rabdare si intelegere,dorinta de a epata si a cheltui banii,au transformat in buna masura perceptia si scopul acvaristicii .Succes.


Se numeste progres. Si eu am facut acvaristica in anii 70 si 80 cu nisip de pe santier, lemne din parc si cu vibratorul nemtesc. Nu m-as intoarce benevol in perioada aia..
Echipamentele, automatizarile, solutiile - sunt foarte benefice in domeniul asta. Acvariul meu e echipat cu tot ce e nevoie si de un an de zile merge ca pe roate (la 2200 km departare).


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 281
Location: Botosani
IP:
Offline

As zice nostalgie, ,eu unul as vrea, ce mi-ar strica sa fiu iar tanar chiar cu pompa nemteasca
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com