[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Fara filtru, fara Co2, fara fertilizanti - Metoda Walstad  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Incep prin a-mi cere scuze pentru faptul ca postarea mea anterioara este greu de inteles. Cand am observat a fost prea tarziu sa corectez.
Trebuie inteles ca plantele au nevoie de nutrienti pentru a se dezvolta. Initial, acesti nutrienti au fost furnizati de substratul folosit. Desigur cativa nutrienti sunt furnizati de pesti, dar din pacate nu exista un echilibru. Pe masura ce trece timpul, nutrientii din substrat se consuma si ar trebuie suplimentati cu anumiti fertilizanti. Plantele iti vor Indica de ce duc lipsa.
Pentru a mentine culoarea rosie a plantelor trebuie sa le oferi anumite conditii. In conditiile oferite de acvariul tau este foarte putin probabil ca plantele sa pastreze culoarea rosie. Eu cred ca e mai important sa le pastrezi sanatoase.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Online

N-ai cum, parerea mea. Nu poti compara ce faci acasa cu natura adevarata.
In natura se fac schimburi masive de apa, izvoarele aduc nutrienti din plin in lacuri, mai sunt si alte surse naturale. Totul intr-un mod echilibrat.
Cu apa de la robinet nu rezolvi prea multe.. de aceea folosim produse specializate.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 732
Location: Roman / UK
IP:
Offline

Am facut un video mai amanuntit despre pregatirea pamantului pentru flori pentru a fi folosit intr un acvariu
https://youtu.be/EvFOO4Dh9Hg

https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com