[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primul acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

scuze de mesajul postat tarziu. Chiar voiam sa iti recomand ca in cazul in care pastrezi filtrul intern,ar fi totusi recomandabil sa il schimbi pe ala,e urat si cam degeaba. as recomanda un Eheim Pickup sau mai ales Aquaball,vizual ar merge chiar si JBL i80/100 sau cat iti permiti,rezervele se completeaza in functie de inaltimea acvariului.(cele enumerate sunt silentioase,insa nu sunt sigur cat la suta e pick-up-ul)
aceeasi problema pe care o ai tu,m.a impiedicat sa tin in viata mai mult timp plantutele de suprafata,eu avand miscare multa si agitata la suprafata apei.

This message was edited 1 time. Last update was at 26/12/2020 23:25:22


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

paradoxx wrote:scuze de mesajul postat tarziu. Chiar voiam sa iti recomand ca in cazul in care pastrezi filtrul intern,ar fi totusi recomandabil sa il schimbi pe ala,e urat si cam degeaba. as recomanda un Eheim Pickup sau mai ales Aquaball,vizual ar merge chiar si JBL i80/100 sau cat iti permiti,rezervele se completeaza in functie de inaltimea acvariului.(cele enumerate sunt silentioase,insa nu sunt sigur cat la suta e pick-up-ul)
aceeasi problema pe care o ai tu,m.a impiedicat sa tin in viata mai mult timp plantutele de suprafata,eu avand miscare multa si agitata la suprafata apei.


asta e, ma resemnez ca plantulete mor, nu-i bai, bag mai multe sub apa si gata, nici nu vreau sa bag spraybar-ul sub apa pentru ca tetra se joaca cu bulele pe care le face si asta imi bucura mie privirile, xipho onnoata in sus importiva apei din spraybar, nu vreau sa le stric distractia

Cel mai probabil o sa merg tot pe eheim ca intern.
[Email]
Lia
Unripe member

Joined: 27/12/2020 07:48:31
Messages: 1
IP:
Offline

Bun? ziua! Bine v-am gasit! S?rb?tori cu s?n?tate vou? si celor dragi ! ??
Mi-am luat acvariu , Amtra Laguna, ?i ner?bdarea m-a împins s? sar etape ! Dup? o s?pt?mân? de la instalare , am adus ?i pe?tii, 10, în volum de 30 l! Nu stiu s?-i numesc , înc?! Deja am 3 victime ! Sper s? se opreasc? aici ! Mâine intru în a treia s?pt?mân? ?i urmeaz? s? pun a trei doza de " easystart " ! Pot sa o pun cu pe?tii prezen?i acolo? Mul?umesc! ??
Nu stiu dac? mai stiu s? aduc poze ! Nu am frecventat de mult un forum.
Am s? incerc !
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lia wrote:Bun? ziua! Bine v-am gasit! S?rb?tori cu s?n?tate vou? si celor dragi ! ??
Mi-am luat acvariu , Amtra Laguna, ?i ner?bdarea m-a împins s? sar etape ! Dup? o s?pt?mân? de la instalare , am adus ?i pe?tii, 10, în volum de 30 l! Nu stiu s?-i numesc , înc?! Deja am 3 victime ! Sper s? se opreasc? aici ! Mâine intru în a treia s?pt?mân? ?i urmeaz? s? pun a trei doza de " easystart " ! Pot sa o pun cu pe?tii prezen?i acolo? Mul?umesc! ??
Nu stiu dac? mai stiu s? aduc poze ! Nu am frecventat de mult un forum.
Am s? incerc !


o sa te rog sa iti deschizi propriul topic pentru acvariul tau, nu e frumos sa intri in topicurile altora
[Email]
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ok, de ce sunt acvariile asa ieftine la hornbach? o sticla cu grosime de 6mm e destul pentru un acvariu de 120 de litri? nu as vrea sa am surprize si sa ma trezesc cu apa prin casa
[Email]
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu stiu,eu am acvariu de 54 l de la hornbach si e super ok.
[WWW]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

in zoo Center vazui azi acvariu de 54 cu "tot ce trebuie" mai putin filtrare la 255 ron

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

paradoxx wrote:in zoo Center vazui azi acvariu de 54 cu "tot ce trebuie" mai putin filtrare la 255 ron


mai mare vreau, am 80cm disponibili pe lungime, vreau sa ma intind pe toti
daca e mai mare e mai simplu de intretinul, incape mai multa vegetatie, mai multi pesti
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

uite la 100 lungime la un pret exceptional

https://www.hornbach.ro/shop/Acvariu-sticla-100-x-40-x-40-cm/3477405/produs.html?wt_mc=ro.paid.sea.google.alwayson_assortment.alle.google_shopping...&gclid=Cj0KCQiAoab_BRCxARIsANMx4S589mkIXtrGgkt4oMzgUXpawXdQRYjue1oJRjDw4rQGyfyhixEkV1AaApN3EALw_wcB


asta inseamna sa te intinzi mai mult decat iti e... peretele

This message was edited 1 time. Last update was at 28/12/2020 14:52:24


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline



ca veni vorba de perete, asta va fi pe masa, am o masa de ''cafea'' rezistenta faina pe care va fi asta, cred ca merge si de 100, daca sta 10 cm pe langa nu cred ca e problema, si urmatorul vreau sa-l fac in perete, nu stiu cum am ajuns de la un acvariu de aproape 30 de litri la dorinte dinastea mari, dar imi place. la asta de pe masa vreau sa invat sa plantez cu substrat fertil, cu aditie de co2, dar pastrez pestisorii la nivel de easy, vivipari, tetra
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Daca sta 10 cm pe linga masa e o problema majora si grava. Risti sa crape siliconul sau chiar sa se sparga sticla. Daca depaseste suprafata de sprijin chiar putin pui intotdeauna sub fundul acvariului o placa zdravana de lemn.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Liv wrote:Daca sta 10 cm pe linga masa e o problema majora si grava. Risti sa crape siliconul sau chiar sa se sparga sticla. Daca depaseste suprafata de sprijin chiar putin pui intotdeauna sub fundul acvariului o placa zdravana de lemn.


Aaa, ok multumesc, de aia scriu aici inainte sa fac orice, ca sa nu am surprize

Masa are 92 pe 51, caut ceva care sa se incadreze in dimensiunile astea, oricum o sa i dau start de prin februarie cred, va tin la curent
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

poti pune 5cm in stanga si 5cm in dreapta(in afara mesei) )) glumesc. ca sa stai si mai linistit poti pune unblat de lemn sau pluta/scart din ala alb sau ambele iar greutatea se va uniformiza,am tinut temporar pe cel de 81litri cu marginile putin iesite,dar doar o perioada de timp pana i.am gasit un loc. pe termen lung,cauta.ti un blat si lungeste.te la cat mai mare acvariul. nu recomand in perete,decat daca iti plac bataile de cap cu masuratorile de acvariu plus masuratorile de umblare in acvariu si DOAR daca latimea acvariului depaseste peretele,ceea ce inseamna blat suport pt acvariu montat pe unul dintre pereti.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/12/2020 15:31:51


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Are cineva idee ce sunt chestiile albe care seamana cu niste seminte?
[Thumb - IMG_20210104_191356.jpg]

[Email]
LiviuG
Junior member

Joined: 12/02/2016 18:18:56
Messages: 79
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ai cumva melci Neritina zebra? Ei mai depun oua cate arata ca punctele albe din poza.
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

LiviuG wrote:Ai cumva melci Neritina zebra? Ei mai depun oua cate arata ca punctele albe din poza.

Da, am doi, dar nu ma asteptam la asta
Din ce stiu, oricum nu supravietuiesc puii ca trebuie apa salmastra, deci nu mi fac griji ca o sa am un acvariu plin de melci
[Email]
LiviuG
Junior member

Joined: 12/02/2016 18:18:56
Messages: 79
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Corect, nu vei avea pui. In schimb, te vei umple de "puncte albe". pe sticla, plante, decoruri si alte acareturi de prin acvariu. Eu asa am patit.
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

LiviuG wrote:Corect, nu vei avea pui. In schimb, te vei umple de "puncte albe". pe sticla, plante, decoruri si alte acareturi de prin acvariu. Eu asa am patit.


alea se rezolva nu e greu, cu penseta se strang foarte usor
[Email]
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Intrebare: Cand iau acvariul nou, merge sa fac ciclarea doar folosind internul din cel actual? Adica dimensiunea filtrului are vreo relevanta in procesul de ciclare?
[Email]
raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

Ajuta sa faci ciclarea cu un filtru deja colonizat de bacterii insa va fi nevoie ca bacteriile sa se adapteze la noii parametri si sa se inmulteasca si in substrat pentru a stabiliza acvariul. De asemenea daca in acvariul nou bagi alt filtru ar trebui sa mergi cu ele in paralel cateva saptamani.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com