[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Reflection  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Incepe sa arate din ce in ce mai fain bazinul si pozele cu detalii, sunt un deliciu, ca deobicei

Intrebare: o sa vedem si melcul meu preferat la un moment dat in setup`ul asta? Intreb si pentru ca se vrea a fi un setup de durata mai lunga

Intrebare 2: crevetii aia smecheri si negrii o sa mai apara?

Intrebare 3: pestii cand apar si ce o sa fie?

Si cred ca asta e tot pentru moment ))

The Lost World - 2017
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Gabi C wrote:Skija nu stiu cum ii zice. Am cerut-o de la petshop dintr-un bazin cu pesti . Stiu ca are crestere rapida si preia din nutrienti , dar cum ii zice nu stiu .


Najas guadalupensis ?
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

Gabi tunde plantele des pentru a se indesi, tunde fara mila pentru a obtine tufe, tunzi si replantezi.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

rodoselada wrote:Gabi tunde plantele des pentru a se indesi, tunde fara mila pentru a obtine tufe, tunzi si replantezi.


+1

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Artur wrote:Incepe sa arate din ce in ce mai fain bazinul si pozele cu detalii, sunt un deliciu, ca deobicei

Intrebare: o sa vedem si melcul meu preferat la un moment dat in setup`ul asta? Intreb si pentru ca se vrea a fi un setup de durata mai lunga

Intrebare 2: crevetii aia smecheri si negrii o sa mai apara?

Intrebare 3: pestii cand apar si ce o sa fie?

Si cred ca asta e tot pentru moment ))


Artur multumesc mult .
Sa raspundem pe rind - ii vine rindul si la melc . Trebuie sa-l prind intr-o ipostaza faina .
-crevetii aia faini au disparut in setupul trecut cind am introdus neonii. Au devenit brusc foarte timizi , nu mai ieseau deloc la mincare ... nu stiu care e explicatia . Pur si simplu au disparut . O sa mai iau altii .
- pestii vor aparea si ei . Inca stau pe ginduri ce pesti sa bag. Fie ramin la neonii care i-am avut ( avantaj ca sint mici si dau foarte bine in bazin ) fie iau altceva ... primesc sugestii .

Skija - sa stii ca aia e planta .
Rodo si Silviu - bazinul a fost sub tratament vreo 8 zile, am fertilizat sub ce obisnuiam sa fertilizez la 3 saptamini asa ca plantele nu stralucesc . Astept sa rezolv cu cyano si apoi ma focusez pe plante .

This message was edited 1 time. Last update was at 21/01/2018 23:23:59

Litru'
Member

Joined: 06/01/2018 10:45:56
Messages: 222
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Ma bag si eu in seama putin si zic ca niste werneri si gertrudae ar da bine si in plus nu se ating de creveti sau de puii lor ,

Gata oricand!
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

Rodo si Silviu - bazinul a fost sub tratament vreo 8 zile, am fertilizat sub ce obisnuiam sa fertilizez la 3 saptamini asa ca plantele nu stralucesc . Astept sa rezolv cu cyano si apoi ma focusez pe plante .


Cu cat densitatea de plante e mai mare cu atat vei rezolva mai repede problema algelor de orice tip, asta cu tratamentul a fost asa , pentru o refacere mai rapida a plantelor foloseste Plantagold o sa fii surprins.
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Hmm, cautam si eu pe net ceva pesti ca sa iti dau idei si am gasit unu fain tare, dar mno sa reusesti sa il gasesti si tu pe acolo, si evident sa iti si placa Celestial Danio

This message was edited 2 times. Last update was at 22/01/2018 00:24:36


The Lost World - 2017
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Sint faine amindoua speciile care mi le-ati recomandat . Ramine sa vad acu ce si cum gasesc ( in cazul in care inlocuiesc neonii ) .
Rodo - am plantagold . O sa- l incerc .

This message was edited 1 time. Last update was at 22/01/2018 15:43:55

Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Nu am mai pus poze de ceva zile , odata si ca vin foarte tirziu seara de la serviciu si pe de alta parte nici nu am ce arata foarte mult. In seara asta insa am prins o imagine care mi-a placut foarte mult ( nu stiu de ce ) .Sper sa va placa si voua.

image
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Si ceva mai de aproape ....

image
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Si o poza cu melcul lui Artur

image
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Yay super melcu daar, ce a patit la carapace?

p.s. si pozele cu crevetele sunt superbe :X

The Lost World - 2017
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Artur wrote:Yay super melcu daar, ce a patit la carapace?

p.s. si pozele cu crevetele sunt superbe :X


Melcul a trecut pe la o cura de CO2 prin zona difuzorului .
Multam de feedback .
Si o versiune " editata " a crevetelui ..

image

This message was edited 1 time. Last update was at 28/01/2018 15:25:18

Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Un detaliu .....

image

This message was edited 1 time. Last update was at 30/01/2018 22:32:52

rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

Foarte frumos.
Ce ai facut cu lumina? Te-ai gandit la o varianta optima?
Litru'
Member

Joined: 06/01/2018 10:45:56
Messages: 222
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Gabi C wrote:Un detaliu .....

image



Bun, deci eu ma las doamne cat de frumos e acvariul, crevetii, si plantele in detaliu
In acest moment cand vad pozele si tot ce este aici pe forum si pe acest topic imi dau seama ca-s un turist in tara noua...sunt minunat si surprins de tot am eu acvarii, dar m-as uita la pozele tale....24/24.

Gata oricand!
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Frumoase poze, mai ales cea cu crevetele, e frumos si detaliul asta, dar nu ma da pe spate (sper sa nu te superi ca am zis asta ) )... Cred ca era mai frumos daca era o poza mare doar cu frunza din stanga jos (relativ jos) cu bula pe ea... Dar ma gandesc ca nu ar mai fi deloc clara poza la un astfel de crop ... Oricum sa stii ca imi place si asa Astept poze mai des totusi, asa cum ne-ai obisnuit si la celelalte setupuri

The Lost World - 2017
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

rodoselada wrote:Foarte frumos.
Ce ai facut cu lumina? Te-ai gandit la o varianta optima?



Multumesc Rodo.
La setupul asta am urcat cu tot " solul " cam 5 cm mai sus . Cred ca lumina ar fi suficienta acum . De cind am mutat difuzorul de CO2 in fata out -ului de la filtru am perlare cam la 2 ore dupa ce aprind lumina . Am toto citit diverse articole despre lumeni vs spectru vs wati . Ideea este ca acum am cele 2 tuburi , unul Dennerle 2200 lm si unul JBL de plante cu 1600 lm .Ca si temperatura de culoare , afisare culori este combinatia ideala . In schimb ma uitam ca plantele de sub tubul Dennerle perleaza mult mai repede si mai intens . Deci cred ca lumenii conteaza mult in ecuatie ( combinat clar cu un spectru bun )
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Litru wrote:
Gabi C wrote:Un detaliu .....



Bun, deci eu ma las doamne cat de frumos e acvariul, crevetii, si plantele in detaliu
In acest moment cand vad pozele si tot ce este aici pe forum si pe acest topic imi dau seama ca-s un turist in tara noua...sunt minunat si surprins de tot am eu acvarii, dar m-as uita la pozele tale....24/24.





Multumesc frumos .

Daca ai timp si iti place poti sa arunci un ochi si aici ( sint mai multe poze din diferite setupuri ) :

https://www.flickr.com/photos/144599614@N02/

This message was edited 1 time. Last update was at 31/01/2018 10:54:00

 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com