[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Salut  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu stiu ce si cum au facut chinezii dar limitarea spatiului de inot pentru un caras este un chin.
Eu nu l-as supune la una ca asta. Chiar eram pe punctul sa scriu ca ar fi bine de impins pietrele
mai in spate pentru a obtine mai mult spatiu de inot.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

Nu vreau sa il chinui chiar asa, da oricum, nu a mai crescut, sau doar mi se pare. Are deocamdata destul loc, chiar se strecoara si prin stramtoarea aia dintre pietre. Vine si la mangaiat
[Thumb - 20171105_195611.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 05/11/2017 20:06:41

payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

Ultima achizitie. Stiti ce piatra este? Nu reactioneaza cu otet si arata foarte bine.
[Thumb - 20171107_172618.jpg]

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Daca nu provine dint-un curs de apa, pe mine m-ar ingrijora formele acelea rotunjite.
Vezi sa nu contina altceva solubil decit carbonat de calciu. Si pricum, prezenta carbonatului
de calciu in roci este relevanta doar daca ai o aditie foarte buna de CO2, respectiv un pH
scazut consecutiv formarii acidului carbonic. Altfel, la pH peste 7,0-7,2 nu are nici o influenta sau
una nesemnificativa, eliminata prin schimburi de apa periodice.

This message was edited 1 time. Last update was at 08/11/2017 11:14:41


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

De vreo saptamana carasul ere o rana mica sub gura, care arata ca un cos rosu. Nu am putut sa o prind in poza. Posibil sa se fi lovit de vreo piatra. Este posibil oare sa fie altceva?
Filtrul tot imi scoate bule de aer nu stiu ce sa ii fac, nici nu vreau sa il tot deranjez. Nu imi dau seama pe unde scapa aer.
payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

o poza cu buba, parca s a mai marit de vineri, de cand n am mai vazut acvariul. Vineri mi am facut rost de moss, in operatiunea de lipire pe pietre, am reusit sa imi pun liici Picatura in ochi! Am ajuns la urgente ... deabia astazi am inceput sa vad ceva cu ochiul
[Thumb - 20171120_200215.jpg]

payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

Si o poza cu modificarile, pana in momentul incidentului
[Thumb - 20171120_200256.jpg]

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Cum ai reusit, frate, sa-ti pui glue in ochi?! Ai lipit moss-ul cu degetele?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

cam periculoasa experienta...

payty.. si au am inceput cu stingul in acvaristica...din experienta mea,de la inceput am avut carasi,am si acum...la inceput i-am combinat cu guppy...chestia e ca,pentru caras,nu e prea bun sa ai 24'Ccum e minim pentru guppy..tu ai la fel, pesti de apa calda cu unul de apa rece...e ca si cum te duci tu sa traiaesti in desert sau la polul nord...asa se simtpestii depinde de temperatura care o ai... pana la urma ,si cel mai sigur,pestisorii mici or sa cedeze,carasii sunt mai rezistenti si prefera compania celor de teapa lui,, adica mai mari..nu e ca in filme ca .. pestisorul din bol...e pasnic nu are treaba cu ceilaltitrebuie sa faci cumva sa ai pesti pentru aceeasi temperatura...
La schimburile de apa , pentru pestii care au nevoie de temperaturi mai mari.sa zicem intre 25-28"C, apa care se introduce in bazin , se incalzeste,pentru a nu crea socuri termice pestilor...sa nu crezi ca apa rece ai invioreaza...pentru caras da.. pentru ceilalti e chin.Daca te-ai incadra cu temperatura apei de schimb,in limitele pestisorilor care le place apa mai calda,pentru ei ar fi bine dar pentru caras nu...in formula care o ai,e clar ca o parte din pesti traiesc in disconfort termic.Incearca sa te gandesti cum sa faci cu ei....sa renunti la cei mici... nu te sfatuiesc .. nu te sfatuiesc sa bagi 2 carasi intr-un bazin asa mic..un caras are nevoie de cel putin 50l apa...unii zic de 50 altii de 70l..daca vrei carasi.. te sfatuiesc sa schimbi bazinul... achizitionezi unul peste 100l
Asa cum au spus colegii.. e alegerea ta...
"Buba " aceea nu pot sa imi dau seama...se poate sa se fi ranit,sau o infectie....

This message was edited 2 times. Last update was at 20/11/2017 22:42:26


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

pfffffff, nici eu nu stiu, am scapat sticluta cred, sau am apasat pe piatra si apoi am scapat o ... oricum, am incercat s o prind si din aer a sarit o picatura asa rapid s a intamlat ca nici nu mi am dat seama
super naspa, mi s a lipit ochiul ... mi l am dezlipit apoi, dar a ramas lipici pe ochi ... mi l au curatat cu un ac, la microscop, dar acum cred ca mai is alte bube ... azi mi a facut si o injectie in ochi, mi a sarit si un vas de sange, deci is mai rau dar nu mai am ochiul bandajat si vad mai bine cu 2
legat de pesti, eu cred ca s a ranit, is prea multe pietre acolo pt el ... mai gadeam acum sa l donez, dar acum cine mi l ia cu buba
e clar ca nu e bine pt el, oricum la mine e cald, nu pot sa fac frig doar pt caras; nici acvariul nu l schimb

scuze dacamai lipseste cate un P, nu imi maimerge e tastatura si trebuie sa le adaug .... poate imi mai scapa (baiatul mananca e tastatura)

This message was edited 3 times. Last update was at 20/11/2017 22:59:04

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

payti wrote:pfffffff, nici eu nu stiu, am scapat sticluta cred, sau am aasat pe piatra si apoi am scapat o ... oricum, am incercat s o prind si din aer a sarit o picatura asa raid s a intamlat ca nici nu mi am dat seama
super naspa, mi s a lipit ochiul ... mi l am dezlipit apoi, dar a ramas lipici e ochi ... mi l au curatat cu un ac, la microscop, dar acum cred ca mai is alte bube ... azi mi a facut si o injectie in ochi, mi a sarit si un vas de sange, deci is mai rau dar nu mai am ochiul bandajat si vad mai bine cu 2
legat de pesti, eu cred ca s a ranit, is prea multe pietre acolo pt el ... mai gadeam acum sa l donez, dar acum cine mi l ia cu buba


Regula numarul 1 (de la GabiC citire) : foloseste gel, nu solutie! Astfel ai o masa de adeziv, nu o pelicula.
Regula numarul 2 (de la mine citire) : cind atasezi moss pe radacini sau pietre, aseaza itii moss-ul pe suport apoi pui gel la punctul de lipire si il presezi cu luerul tubului, care este facut
dintr-un plastic neaderent.

Oricum, urita experienta, sper sa nu ai probleme. Insa, acvaristica cere multe sacrificii!

Legat de caras, mai curind de la substrat i se trage (daca s-a ranit si nu cumva e o infectie) pentru ca ei sunt obisnuiti sa barboteze substratul.

This message was edited 2 times. Last update was at 20/11/2017 23:01:02


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

cred ca o sa folosesc doar nailon de acum, de frica
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

#payti "legat de pesti, eu cred ca s a ranit, is prea multe pietre acolo pt el ... mai gadeam acum sa l donez, dar acum cine mi l ia cu buba
e clar ca nu e bine pt el, oricum la mine e cald, nu pot sa fac frig doar pt caras; nici acvariul nu l schimb "

multi evita ornamentele cu colturi mai ascutite pentru ca pesti se pot speria din te miri ce si se pot lovi in astfel de colturi...nu spun ca ai ornamente periculoase.. dar. poate ca s-a speriat si s-a lovit in ceva.Carasii sunt scormonitori in substrat.. mai tot timpul cauta in substrat si de multe ori tin pietre in gura si le da drumul..si daca prind una mai mare pe care nu mai pot sa o scoata, cauta solutii saracul..
eu sper sa fie doar de la lovitura... dca e o infectie...sa fi atent si la ceilalti,cum reactioneaza sau daca apare ceva si pe ei

This message was edited 1 time. Last update was at 20/11/2017 23:07:04


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Da... nasol momentul. Iti doresc insanatosire grabnica.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Sanatate.

Am servit si eu nisip in ochi si tot la urgenta am ajuns. Am scapat ieftin, dar senzatia e nasoala rau. Daca ti se pare ca mai ai probleme du-te din nou sau macar suna la medic si spune-i despre ce e vorba.

O pereche de ochelari de protectie te scuteste de multe.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Însanatosire grabnica. Stiu cum e. Eu am avut spray paralizant în ochi. E nasol. Ai si tu grija pe viitor.
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@payti: naspa cu ochiu. Am patit si eu acum vreo 2 -3 ani dar nu asa grav ca tine
@payti: eu consider ca-i un abces cauzat din alt motriv decat lovire


@Florin82: detalii ca presimt ca-i funny
payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

Multumesc,
Periculoasa acvaristica asta! Nu am patit nimic la pescuit (doar cateva carlige infipte prin diverse parti), desi de multe ori pescuiesc in conditii inimaginabile (de genul ca intru noaptea cu barca pe lac, cobor maluri abrupte de peste un metru cu barca in spate, pescuiesc din apa, pe gheata , imi fac loc prin vegetatie compacta...); in schimb acasa e mai periculos: acum vreo 3 ani mi a intrat in nas o tulpina de trestie rupta din cosul de gunoi, cand am ridicat sacul sa l arunc in tomberon, ducand gunoiul, de am fost tot sange, era sa ma innec cu sange inchegat; acum vreo 2 ani, am vazut in casa o elice de la pufuleti dinaia cu un leu, a baiatului; cand o vad, pun mana pe ea si trag sa vad cum merge, stele ambe am vazut, mi a sarit tot in achiul asta, mi a taiat ochiul, tot asa, la urgente, vreo 2 saptamani de tratament

Legat de caras, cum as putea sa l tratez????

This message was edited 3 times. Last update was at 21/11/2017 11:59:08

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

#tata....nu e a buna... se pare ca esti cam ghinionist...cum zice romanul... mai mergi pe la biserca...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

OK, poti privi lucrurile din perspectiva pozitiva : ai avut citeva cumpene da' ai scapat.

Oricum, nu esti singurul. In armata am incasat un colt de piine in plin ochi. Nu am vazut cu el 3 saptamini.
S-a refacut foarte greu. Si acum, iarna, cind este alb in jur, vad cicatricea, in forma unui scorpion. Ultima data
oftalmologul m-a intrebat de ce nu am facut atunci citeva sedinte reparatorii cu laser! Glumea, laser in '86?!
Asadar, vezi daca nu exista o metoda de refacere mai sigura. Eu nu as sta asa. Va fi mai greu mai tirziu daca
acolo ramin sechele. Poate suna putin cinic dar carasi mai gasesti, ochi sanatos ... mai greu!


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com