[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
A mea pisica... imensa  XML
Forum Index » Alte vietati
Author Message
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Scuze, era raspuns peste raspuns!
Daca vrei sa treci pe hrana care contine carne, nu exagera cu orezul si legumele.
Nu uita ca, spre deosebire de ciini, pisicile sunt carnivore adevarate (stiu ca termenul suna cam aiurea dar este consacrat).
Asadar, mai multa carne si fara multe vegetale. Oricum, orezul si morcovul nu creeaza probleme. Insa atit pentru pisica dar mai cu
seama pentru cine, este intezisa utilizarea legumelor fermentescibile (varza, fasole, mazere, etc). Eu ii dau labradorului meu numai
ardei gras si mere iar pisicii aproape numai inimi si pipote refrigerate.


Da-mi te rog detalii privind modul de preparare al inimilor si pipotelor. Si daca ar fi indicat pentru varsta de doua luni.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Daca pisoiul este deja intarcat, poti sa-i dat inimi si pipote oparite, nu neaparat fierte.
Este o varianta mai ieftina si, in opinia mea, mai adaptata digestiei unui carnivor. Insa,
nu exagera cu cantitatea. Poti sa le combini cu ceva peste, carne fiarta de vita si porc, etc.
Ca ratie zilnica, 2-3 bucati pe zi ar trebui sa fie suficient la virsta lui.

Ai mei mai vineaza prin curte, ii mai vad cu cite o sopirla in gura, ... Asadar, nu mai mult decit
sa ii faca sa nu mai caute alte surse de hrana. Asta e bine si pentru comportamentul lor: la urma urmei, sunt pradatori!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Daca pisoiul este deja intarcat, poti sa-i dat inimi si pipote oparite, nu neaparat fierte.
Este o varianta mai ieftina si, in opinia mea, mai adaptata digestiei unui carnivor. Insa,
nu exagera cu cantitatea. Poti sa le combini cu ceva peste, carne fiarta de vita si porc, etc.
Ca ratie zilnica, 2-3 bucati pe zi ar trebui sa fie suficient la virsta lui.

Ai mei mai vineaza prin curte, ii mai vad cu cite o sopirla in gura, ... Asadar, nu mai mult decit
sa ii faca sa nu mai caute alte surse de hrana. Asta e bine si pentru comportamentul lor: la urma urmei, sunt pradatori!


In primul rand multumesc pentru sfaturi.

De intarcat... cred ca s-a intarcat singur, cand a dat de pateu si nu a mai vrut lapte simplu Ii dau in combinatie lapte+pateu. Asa ca voi incerca si varianta cu inimi si pipote. Nu vad de ce i-ar displacea.

Va iesi si el pe coclauri dar deocamdata, pana primeste si al doilea vaccin, sta/va sta numai in casa. Apoi usor usor prin curte, sub supraveghere, pana invata. E prea mic sa-i dau drumu' in lume de unul singur. Am niste caini pe la vecini de numa numa.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Eu as evita pateul(de uz uman si mezelurile) nici noi nu le consumam : sare in exces, conservanti, potentiatori si cine mai stie ce minuni si metode de preparare. Asa cum spune Silviu organe si carne de pui si carne de peste, la a noastra ii place si sprotul sau hamsiile(intregi) din cand in cand, plus mancare pentru pisici a noastra prefera in aspic, de restul se satura repede, fiind sterilizata si granulele le luam dedicate
[Email]
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ocean wrote:Eu as evita pateul(de uz uman si mezelurile) nici noi nu le consumam : sare in exces, conservanti, potentiatori si cine mai stie ce minuni si metode de preparare. Asa cum spune Silviu organe si carne de pui si carne de peste, la a noastra ii place si sprotul sau hamsiile(intregi) din cand in cand, plus mancare pentru pisici a noastra prefera in aspic, de restul se satura repede, fiind sterilizata si granulele le luam dedicate


Oh... cand m-am referit la pateu, m-am referit la cel de la Royal Canin, special (sau cel putin asa scrie pe el) pentru pisoi de pana la 4 luni. Este cel din poza

image
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

[Email]
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Nu vreau sa aprind discutii, insa medicul meu veterinar, mi-a zis sa numai iau Royal Canin niciodata, in timp dauneaza pisicilor, renal si hepatic, are prea multe grasimi bla bla. Mi-a recomandat nutraline. Salutare

Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

trasalica wrote:Nu vreau sa aprind discutii, insa medicul meu veterinar, mi-a zis sa numai iau Royal Canin niciodata, in timp dauneaza pisicilor, renal si hepatic, are prea multe grasimi bla bla. Mi-a recomandat nutraline. Salutare


Poate fi foarte foarte adevarat. Sincer sa fiu, as merge chiar mai departe si afirm: orice care este conservat (indiferent de firma) are ceva daunator in el. Chiar si bobitele.

Tocmai de aceea, fiind o pisica de curte (in devenire), deja incep sa il trec pe domnul motan pe produse cat mai naturale si adecvate speciei.

Deocamdata, avand in vedere ca este un pisoi crescut artificial, am mers pe mana unor persoane (destul de multe si la unison), care au avut/au experienta cresterii a unui numar mare de asemenea cazuri si care au incercat diverse metode Si le-a mers bine animalutelor cu produsele de la Royal.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Granulele uscate sunt produse cu echipamente speciale, numite extrudere. Avantajul este ca, la presiunea si temperatura la care sunt supuse, granulele sunt sterile. De aici si termenul lung de garantie. Ele se pot recontamina dupa deschidetea sacului si de aceea nu este recomandat sa se cumpere "la kilogram" din farmacii veterinare, unde sacul sta deschis saptamini intregi. Cele din zona top-quality (Royal Canin, Hild, Eukanuba) nu contin atit de multe substante de prezervare (impropriu numite "conservanti", pentru ca sunt antioxidanti si emulgatori analog-naturale, unele chiar naturale). Mai curind atentia trebuie indreptata catre produsele low-quality (de ex. Pedigree) care contin mai cu seama subproduse alimentare). Regula cea mai simpla este urmatoarea : daca va iubiti animalutul, nu-i cumparati hrana din supermagazine; ce se vinde la raft este cel mult medium-quality. Royal Canin, Acana, Hills, Eukanuba nu apar niciodata in astfel de magazine si nici in reclame TV. V-ati intrebat vreodata de ce?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Granulele uscate sunt produse cu echipamente speciale, numite extrudere. Avantajul este ca, la presiunea si temperatura la care sunt supuse, granulele sunt sterile. De aici si termenul lung de garantie. Ele se pot recontamina dupa deschidetea sacului si de aceea nu este recomandat sa se cumpere "la kilogram" din farmacii veterinare, unde sacul sta deschis saptamini intregi. Cele din zona top-quality (Royal Canin, Hild, Eukanuba) nu contin atit de multe substante de prezervare (impropriu numite "conservanti", pentru ca sunt antioxidanti si emulgatori analog-naturale, unele chiar naturale). Mai curind atentia trebuie indreptata catre produsele low-quality (de ex. Pedigree) care contin mai cu seama subproduse alimentare). Regula cea mai simpla este urmatoarea : daca va iubiti animalutul, nu-i cumparati hrana din supermagazine; ce se vinde la raft este cel mult medium-quality. Royal Canin, Acana, Hills, Eukanuba nu apar niciodata in astfel de magazine si nici in reclame TV. V-ati intrebat vreodata de ce?


Bune informatii.

Nu, nu m-am intrebat de ce nu se fac reclame la TV si de ce nu apar in asemenea magazine, deoarece este la fel cu de ce nu se fac reclame la BMW si Mercedes

Sau ma rog... se fac dar sunt foarte rare si facute sa-ti spuna ca a mai aparut ceva. Nu sa laude calitatea lor.

This message was edited 2 times. Last update was at 07/07/2017 12:53:03

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Este asa numitul mix de marketing. Mix-ul de marketing, asa cum m-a invatat pe mine profesorul de management, este definit de regula celor
4 P : Pret - Produs - Piata - Promovare.

Daca facem o comparatie simpla intre Pedigree si Royal Canin, vei vedea ca mix-ul de marketing al celor doua produse sunt "in oglinda".

Pedigree are un pret acceptabil, o caliatate low spre medium, o piata amorfa, needucata si comoda, si o buna promovare pe canale media.
In cazul Royal Canin lucrurile sunt rasturnate : pretul e sus, dar si calitatea pe masura, piata este selecta si educata iar promovarea este minima la nivel de media.

Poti continua comparatiile : Mecedes vs Renault, Iphone vs Huawei, etc.

Ca o regula, nu exista produs sau afacere care sa nu fie promovat, respectiv dezvoltata fara sa ai ca target un anumit mix de marketing.
Ori iti propui unul si faci tot ce trebuie sa il atingi, ori cauti unul in care incerci sa te incadrezi. Cale de mijloc nu exista.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Parca Onassis a fost intrebat intr-un interviu ca ce ar face daca ar mai avea doar trei dolari in buzunar. Si a raspuns ceva de genul: de un dolar as produce iar de ceilalti doi as face reclama
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Exact! Bun exemplu. Intre primul si ceilalti doi dolari se afla departamentul de vinzari. Atit de simplu (aparent)!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

trasalica,e bine sa aprindem discutii,de.asta se numeste forum,plus ca uite cate aflam de la fiecare,ca unu stie ceva,altul altceva

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Luat o punga de inimi amestecate cu pipote. Le-a fiert nevasta-mea si le-a dat prin robotul de bucatarie, iesind ca un pate. Mananca dementul, nu are treaba. Ii voi lua si niste hamsii
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ai grija cu pestii, unii contin multa sare.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Alte vietati
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com