[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Reef 70x45x40h  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Foarte ciudat. La "Salty", bazin mic de 150 litri, pompa Jebao DC 6000, robinet la fel, pe full - n-am avut probleme. Diferenta fata de actualul e ca la Salty aveam camera speciala pentru pompa, acum e la "comun" cu restul echipamentelor.
In fine, cine stie ce se intampla acolo

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

aerosv wrote:Eu tot pe full-sifon am robinet, insa era un pic mai inchis si cum zicea si Marte, foarte sensibil de reglat, si 1mm inchis deja influienta debitul....

M-am jucat pana ce nivelul apei din overflow a coborat pana sub jumatatea cotului de la open in asa fel incat pe open sa nu am debit mare.

Daca functioneaza asa, nu mai umblu... nivelul sus acum e ok iar in sump am mai scos apa sa am cadere si in camera pompei, iar de ieri a ramas la semn nivelul.

Ideea este urmatoarea:

- pe full siphon trebuie sa ai teava plina de apa...
- pe open siphon trebuie ca apa sa se prelinga cat mai putin... adica, nivelul apei in cutia de overflow tre' sa fie sub jumatatea orizontalei de open siphon.
- jos, in sump, NU trebuie sa vezi bule de aer care vin cu apa de pe teava open siphon... curgerea aia tre' sa fie laminara, DOAR pe peretii laterali ai tevii. Asa eviti si zgomotul de "clipoceala".

Reglaju' asta se face DOAR din robinetul de pe teava de full siphon... teava de open siphon trebuie sa fie "libera", la ea nu ai de ce sa montezi robinet si nici nu ai ce reglaje sa faci.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Pompa imi permite sa bag debit mai mare si sa deschid la maxim open sifonul, insa nu vrei sa stii ce ravagii imi face in bazin , totusi vreau sa pastrez un debit mediu pentru ca nu am Loc Line de directionare a jetului, probabil m-ar fi ajutat si la curenti dar deocamdata las asa cum este.
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

koala wrote:
aerosv wrote:Eu tot pe full-sifon am robinet, insa era un pic mai inchis si cum zicea si Marte, foarte sensibil de reglat, si 1mm inchis deja influienta debitul....

M-am jucat pana ce nivelul apei din overflow a coborat pana sub jumatatea cotului de la open in asa fel incat pe open sa nu am debit mare.

Daca functioneaza asa, nu mai umblu... nivelul sus acum e ok iar in sump am mai scos apa sa am cadere si in camera pompei, iar de ieri a ramas la semn nivelul.

Ideea este urmatoarea:

- pe full siphon trebuie sa ai teava plina de apa...
- pe open siphon trebuie ca apa sa se prelinga cat mai putin... adica, nivelul apei in cutia de overflow tre' sa fie sub jumatatea orizontalei de open siphon.
- jos, in sump, NU trebuie sa vezi bule de aer care vin cu apa de pe teava open siphon... curgerea aia tre' sa fie laminara, DOAR pe peretii laterali ai tevii. Asa eviti si zgomotul de "clipoceala".

Reglaju' asta se face DOAR din robinetul de pe teava de full siphon... teava de open siphon trebuie sa fie "libera", la ea nu ai de ce sa montezi robinet si nici nu ai ce reglaje sa faci.


CORECT , acum asa am reglat !
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Oficial l-am startat cu 10 Kg nisip viu RedSea (foarte fin si fain) si 10 Kg piatra vie premium quality multumita lui Peti.

Dozez Seachem Stability cum zic ei si sper sa fi inceput bine.

Dar cum nu toate merg asa cum trebuie, maine va trebui musai sa scot acvariul mic si sa mut toul in cel mare... asa ca D-zeu cu mila, voi vedea cu ce raman.

Poze in weekend dupa ce termin de mesterit lampa.
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

am testat si eu nisipul viu Red Sea si e genial. ! big like !

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

si... l-am udat. Upgrade la lampa (32 leduri 3W full specru).
Aranjamentul nu e grozav insa va ramane asa o perioada, este loc pe sub pietre sa circule apa si pentru corali.

image
image
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

Frumoasa lucratura in totalitate(bazin+stand).
Dupa ce o sa mai umbli la pietroaie o sa arate intr- un mare fel. Bafta.
robygym
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/04/2014 22:18:12
Messages: 684
Location: Resita
IP:
Offline

Frumos, foarte bine a iesit. Esti un perfectionist!!!
[Email] [Yahoo!]
CrazyAngel
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2016 21:39:17
Messages: 63
Location: Bucuresti
IP:
Offline

foarte frumos. bafta in continuare
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Merci si de ajutor... de acum il las la dospit si astept vremea mai calda sa pot baga niste pesti si corali

Pana atunci, sper sa am suficienta rabdare !
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

fa si un reefscape frumos si o sa iasa super/

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

O lucrare facuta asa cum trebuie !
[Email]
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Merci!

Pietrele le-am cladit cand nici nu era limpezit bine , mai mult orbeste insa in realitate e un pic mai bine.

Nu am vrut sa le sparg, unele sunt plate si le-am pus una peste alta in asa fel incat sub ele sa existe spatiu suficient sa circule apa si sa am loc pentru corali... mi-ar fi placut si mie niste coloane si arcade.

Acum dupa ce am fixat cativa corali mi-e tare greu sa fac dezordine, poate dupa ciclare dar si asa va trebui sparte si multa imaginatie

Pompa RW4 mi se pare super puternica pentru acvariul meu, nu stiu cum altii la aceleasi dimensiuni au pus doua pompe... eu o tin la 40 %

O parte din flow o am si de la recirculanta iar pompa de valuri e directionata in peretele opus sa nu-mi ridice nisipul, am flow moderat in orice coltisor.

This message was edited 2 times. Last update was at 26/02/2017 09:05:39

aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Pentru a mentine la zi jurnalul , a trecut o saptamana jumatate si deja au aparut nitratii , 10ppm , skimmerul scoate maro, usoare diatome pe nisip... in respt toate bune.

De la inceput am dozat Seackem Stability si de cand a aparut NO3 NOPOX.

Bazinul e oarecum partial ciclat, piatra din cel vechi este in sump iar in display piatra vie de la Pety si nisipul RedSea cu tot cu zeama din punga. Dovada ca skimmerul scoate este ca elimina ce a murit pe ea in timpul transportului.

Singurul lucru nasol este evaporarea cam mare, zilnic trebuie sa bag aproape 1L de apa.

Coralii par sa se simpta toti bine, pestii la fel.
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

1l/zi la volumul tau nu e mare.
nisipul ala viu de la red sea e genial. l-am folosit eu si e super.


My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Este foarte fain nisipul, se curata si repede pentru ca algele nu adera ca la cel cu granulatie mare insa e tare nasol de gasit o pozitie ok la pompele de valuri... tot timpul am zone unde se vede fundul acvariului, orice curent mic imi muta nisipul in dune

This message was edited 1 time. Last update was at 08/03/2017 10:07:36

aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Dupa cateva zile in care tot imi fluctua apa in display si nu gaseam o cauza, am descoperit ca pozitia pompei de valuri conteaza mult.

Daca pompa este cu un flow mare directionata catre teava de out, se formeaza o micsorare a debitului apei care intra in bazin si de aici toata povestea.

La mine asa se intampla si poate ajuta si pe altii cu aceiasi problema.

Cred ca un out mai lung si eventual cu LocLine rezolva problema.
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Fiind in rutina ciclarii, observ in masa apei particule fine, la lumina lampii se vede apa laptoasa insa nu pare a fi de la un bloom bacterian, se vad clar particule in suspensia apei.

Se rezolva partial cu perlon pe care il schimb la 3-4 zile (se murdareste rapid) dar nu foarte mult.... La fel si skimmerul scoate suspect de mult pentru primele 3 saptamani de cand e startat bazinul.

NO3 a ajuns in jur de 25ppm, cred ca e timpul de primul schimb de apa.
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

E timpul sa imi fac lista cu pesti, si tare ma mananca sa-mi iau un Zebrasoma Flavescens , stiu ca e prea mic acvariul dar oare va rezista daca ma incapatanez sa-l tin ?


La clowni nu voi renunta dar un Tang ar fi pe gustul meu
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com