[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu marin reloaded  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Doctore, sa nu te obosesti sa pui vietatile la vanzare, deja le-am cumparat eu

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
mirciulik
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/04/2008 14:33:19
Messages: 450
Location: Bucharest - crangasi
IP:
Offline

Nu mai continui vanzarea, voi restarta.
Am nevoie de un sfat: piatra care o am vreau sa o bag la butoi la “curing process”. Cum sa procedez cat mai corect? Sa o spal in otet apa curata si apoi saramra sau sa o bag la butoi cu saramura si sa schimb apa periodic vrei 2-3 luni (sau mai mult)?

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ce te deranjeaza la piatra aia, algele?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

salutare....ma bag si eu
din experienta mea de imediat 1 an in ale saramurilor, diferenta intre:

ASTA
image

si

ASTA
image

o face un refugiu ineficient si un desjardini lenes (in favoarea primei poze )
restul e ......................

Daca piatra aia e "inviata" pacat sa-i dai reset....parerea mea

This message was edited 1 time. Last update was at 02/10/2017 08:09:47

mirciulik
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/04/2008 14:33:19
Messages: 450
Location: Bucharest - crangasi
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Ce te deranjeaza la piatra aia, algele?


Algele ma exaspereaza. Ii dau restart in butoi, black-out complet 1 luna si apoi il aranjez altfel.
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pai si in butoi trebuie sa gasesti o metoda sa scoti afara fosfatii din piatra aia si ce se aduna prin "decesul" algelor...ori schimbi apa des, ori pui un reactor antiphos...ori faci din butoi un refugiu imens cu chaeto.
mirciulik
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/04/2008 14:33:19
Messages: 450
Location: Bucharest - crangasi
IP:
Offline

Schimb 50% saptamanal. O sa fie relativ mai simplu. Dupa restartare trebuie sa fac rost de un desjardini harnic si de alt model de sump/dulap

This message was edited 1 time. Last update was at 02/10/2017 14:22:10

adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

crialex
Junior member

Joined: 27/02/2017 13:56:46
Messages: 78
IP:
Offline

Salutare! Dupa cum am scris in acest topic...inclusiv eu ma confrunt cu aceeasi problema. Am incercat :uzi: pana acum aproape toate metodele citite si vazute pe youtube (melci, crabi, stins lumina, antiphos, veliferum, periat temeinic, etc) dar GH nu se lasa, reapare mereu orice i-as face cu phosphate sub 0.03ppm :cry: . La ora actuala am apelat la ultima solutie...rowa antiphos+blenny salarias...dar nu am mari sperante :roll: . Cred ca in curand si eu o sa folosesc metoda lui mirciulik 50%otet-50%apa osmoza, pt ca nu ma indur sa renunt la pietrele a caror forma imi plac mult. Doar ca nu am de gand sa dau restart la sistem. O sa folosesc alte cateva pietre uscate preparate inainte in solutie, pe care le am deja + o sa achizitionez ceva piatra vie(de data aceasta in cunostinta de cauza). Dupa, pietrele preferate o sa le introduc din nou in acvariu alaturi de piatra vie si o sa scot piatra uscata pe care am introdus-o in prima faza. Problema este in piatra, care a acumulat PO4, iar daca aceasta are deja GH pe ea, devine o misiune imposibila deoarece nu prea mai poti sa o indepartezi, isi lasa radacinile in piatra si se hraneste cu lumina, cu PO4 din piatra si eventual din apa. Din pacate piatra de la MaxiPet are aceasta mare problema, pestii in schimb sunt dupa parerea mea cei mai buni de pe piata, cu toate ca au niste preturi umflate rau.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/10/2017 14:40:18

[Email]
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu cred ca nu exista solutie pentru orice piatra ce a adunat fosfati...in afara metodei otet+apa, daca vrei sa pastrezi piatra "vie". Dupa cum se vede mai sus in prima poza...aveam acea blana verde peste toate pietrile. In 4-5 luni a disparut total de pe pietre. Nici nu se mai pune vreo alga pe vreo piatra..in schimb mai vad urme de GHA pe plastice si peretele din spate. Dar incet, incet dispare.
In acvariul meu acest proces il pun pe seama: refugiului cu chaeto si caulerpa (cam 60% din sump), desjardinii, reactor cu Antiphos Fe aquamedic si sistemul nano-bubbles care merge non-stop. Cu schimburile de apa nu m-am prea omorat..o data pe luna.

PS: pietrile provin din Salty Bat si fara suparare pentru Maria Sa, Pavelescu...erau praf/pline de fosfati . Acu, una nu mai are vreo urma de alga verde si sunt pline de coralina. In schimb pietrile au venit cu o biodiversitate impresionanta (copepozi, bureti, tube worms etc).
crialex
Junior member

Joined: 27/02/2017 13:56:46
Messages: 78
IP:
Offline

Cred ca o sa mai incerc si metoda cooking pentru a pastra piatra vie si a indeparta PO4, sa vad ce iese din treaba asta.
[Email]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Dragii mei, o armata suficienta de melci Turbo mexicani si tuxedo sea urchins va lasa piatra golasa ca un cur de bebelus. Indiferent de fosfati. Singura problema e daca pui prea multi, termina papica si apoi mor de foame.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
crialex
Junior member

Joined: 27/02/2017 13:56:46
Messages: 78
IP:
Offline

Confirm ca am incercat si asta! Mexicanii&aricii sunt super eficienti in acvariul meu pe suprafete drepte...mi au arat GHA...doar ca nu i am educat eu cum trebuie...asa ca nu s au atins deloc de pietre...

P.S. Practic tund gazonul si ataca doar suprafetele cu GHA relativ scurte, tinandu-le sub control.

This message was edited 2 times. Last update was at 02/10/2017 16:11:47

[Email]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Blue Tuxedo Urchin (Mespilia globulus) abordeaza orice, inclusiv pietrele.
Mai mult, rade si coralina de pe orice suprafata la care poate ajunge.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
dares
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2008 15:21:38
Messages: 504
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Confirm cele spuse de um02122. In cazul meu arici mov cu alb, melci euplica si inca un fel de melci au facut minuni. Ariciul rade efectiv tot de pe pietre.
crialex
Junior member

Joined: 27/02/2017 13:56:46
Messages: 78
IP:
Offline

Unul din arici il am chiar de la dares :)). Foarte frumos exemplarul...arata bine in acvariu... dar ii place sa stea doar pe nisip si rar pe plexi, nu are nici o treaba cu pietrele. O sa imi achizitionez un Tuxedo mask si o sa experimentez si cu el.
[Email]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com