[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Asa...sa incepem !  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Eu as pune Pogostemon helferi in mijloc, pe aliniamentul pietrelor.
Iar in dreapta as pune Marsilea hirsuta!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Dupa ceva vreme revin cu noutati, bazinul arata cam asa :
image
Stiu, arata cam prea......incarcat, dar sunt in etapa de crestere a plantelor sa am de unde alege. Alte poze

image

image
Labelia cardinalis
image

image

image

Rotala macrandra
image

Clar, am probleme cu plantele, dar unde sa umblu ? Fertilizez cu EvoAcvaristic MasterLine I, ph 7.2 cu ajutorul unui controller JBL, CO2 presurizat.
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Uite aici ceva detalii despre carentele plantelor: https://www.nevertebrate.ro/articles/carente-nutritive-la-plantele-de-acvariu-54/

Apropos, uitandu-ma la plantele pe care le ai acolo, parca vad doar plante de fundal. Cand o sa creasca toate, o sa fie o adevarata jungla.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

In opinia mea, avind plante cu crestere rapida, ti-ar trebui o fertilizare combinata, care sa includa suplimente de fier, potasiu si oligoelemente.
Daca ai lumina Ok si CO2 la nivel optim, rata de crestere a plantelor este rapida si, fara substante care sa le intretina fiziologia, vor fi probleme.
Am avut o astfel de problema cu o Polisperma care, in cele din urma, s-a desradacinat.

De acord cu Antecume, plantarea este cam ... unilaterala! Eu as face o selectie. La un moment dat plantele se vor umbri intre ele sau chiar pe ele insele.
Nu vad bine in poze dar as baga mina in foc ca la baza lor sunt multe frunze moarte.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/11/2017 21:38:16


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

La ultima poza cu Rotala macrandra , frunzele prezinta carente de Fe (zic eu), iar frunzele inferioare sunt rasucite(carenta Cu?)atat la macrandra cat si la cea(?) de langa difuzorul CO2. Cat despre coloritul lor...jalnic ! Nu am vazut rosu intens deloc !
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Incearca o varianta care la mine merge bine : Tropica Plant Growth + Ferropol + Kalium Potasiu (in doze saptaminale sau fractionata zilnic, cum ai timp).
O alta varianta pe care o aplic la acvariul de 400 de litri este Masterline I+II, Ferropol, Kalium Potasiu, cite 1/3 din dozele saptaminale.

Curata frunzele de la baza, afectate sau degradate. Pe plantele prea inalte, eu le-as scoate, as separa treimea inferioara, as curata dou-trei etaje de frunze
si le-as replanta. Cam asa procedez cu Ludwigia, Limnophila, Hygrophyla, chiar si cu Pogostemon. La replantare, o parte din ele, cele care vin in spate si
pe laterale (daca le replantezi in forma de tufa), le las putin mai inalte decit cele din fata sau din lateral, pentru a a da o forma tufei.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

bebetto wrote:La ultima poza cu Rotala macrandra , frunzele prezinta carente de Fe (zic eu), iar frunzele inferioare sunt rasucite(carenta Cu?)atat la macrandra cat si la cea(?) de langa difuzorul CO2. Cat despre coloritul lor...jalnic ! Nu am vazut rosu intens deloc !


Toate simptomele pe care le descrii sunt din cauza insuficientei de co2

bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

A venit timpul sa mai postam si noi ceva..noutati. In sfarsit am luat decizia de a reseta bazinul - ma cam plictisisem de cum arata; ceva tehnica noua care cerea implementarea.
Sa incepem cu filtrarea : am considerat ca filtrul de substrat ma satisface(prima oara cand folosesc asa ceva) cu IN-ul canistrei pe el, filtrarea mecanica asigurata printr-un Sun-Sun HW 603A plin numai cu bureti diferite porozitati, filtrarea biologica asigurata de un Sera 130UV plin numai cu SERA Biopur Forte, puse amindoua in serie. O fi mult...o fi putin, vom vedea testul timpului.
Ceva poze.....
image

image

image

image

image
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Pai ce mai face prefiltrul? In mod normal, filtrul de substrat e prefiltrul...
Mai trec particule grosiere de el?

This message was edited 1 time. Last update was at 18/04/2019 06:19:59


Cryptic Cherries - West-Africa river
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Trec destule, este ca un mal. Cel putin asa aveam inainte si de aceea am adoptat cel de substrat. Si scade sansa de colmatare a biologicului spre 0, la care mi-am propus sa nu umblu des (1 data pe an ?)

This message was edited 1 time. Last update was at 18/04/2019 09:47:45

bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Au aparut si plantele...

image

image

image

image

Urmeaza o pauza fortata de 2 saptamani dupa care...mai vedem.
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Update :

fara mentenanta 3 saptamani
image
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

In afara de nevertebrate.ro mai stiti vreo sursa de Boraras Brigittae? Impreuna cu creveti ar merge la mine( zic si eu).
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Incearca si la Hornbach.
Sau pe Facebook, pe grupurile de acvaristica.

[Nano cu albinute] [Old tree]
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com