[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Saltz - primul saratel (30 litri)  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

catalin_ wrote:Inca traim!


image


image


Si vad ca traiti bine, ce le mai prieste coralilor moldoveni in delta ...

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am scos o tufa de Caulerpa care dadea semne de inmultire sexuata. A patit cineva asta? Asa se manifesta? (Formatiuni ca niste fire ce cresc din frunze, iar culoarea e mai putin intensa).
[Thumb - image.jpg]


um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2845
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Am vazut expolzia "sexoasa"de caulerpa intr-un bazin de 1000 l al unui cunoscut, colaboram la un proiect si practic il purecaream zilnic: completare apa, hranit pesti , analize etc., bazinul arata intr-un mare fel :un munte de piatra cu multi corali si printre pietre caulerpa dar tipul cu bobite-racemosa, periodic tundeam la caulerpa ca sa nu sufoce coralii, nu stiam de inmultirea sexuata a algei era in 2005,eram la inceputuri cu marinele, nu stiam mare lucru dar eram entuziasti,"bucuria" s-a intamplat de la o zi la alta fara nici un semn prevestitor apa a devenit laptoasa, am schimbat multa apa,am scos toata caulerpa ce am putut (a fost mai mult de o galeata de alge curate-nu mai stiu 2-3, fara apa doar masa vegetala) coralii i-am scos in alte bazine, unii au scapat altii nu, dupa eveniment acvariul nu a mai fost niciodata ce era inainte, masa aceea verde a avut un rol bun..pana la momentul fatal: arata foarte asemanator distributia printre pietre si corali cu imaginea de mai jos:
[Thumb - 007.png]

[Email]
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Deci am fost aproape de dezastru Am scos o tufa consistenta care dadea semne de inmultire sexuata (la un acvariu de 30 de litri) si am lasat doar un fragment mic din ea in acvariu ca sa vad ce pateste. Am plecat de acasa in weekend, cand m-am intors fragmentul acela se topise, deci probabil toata tufa s-ar fi dus naibii.

Mai aveam o tufa care nu era conectata cu aceasta si care nu a dat niciun semn, aceea e ok.

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

O poza de ansamblu nu vine?

My nano reef



[Email]
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Blue14 wrote:O poza de ansamblu nu vine?


Ca se apropie aniversarea de un an

image

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

wow...atat am spus ~!

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Frumos, curat, ingrijit ...
Atata s-a facut capul ala de euphilia?
Dar zoasii rosii unde-s?

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mugurel wrote:Frumos, curat, ingrijit ...
Atata s-a facut capul ala de euphilia?
Dar zoasii rosii unde-s?


Erau inchisi. Au stat o vreme acoperiti de GSP Dar au supravietuit.

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
Maryo
Member
[Avatar]

Joined: 30/12/2004 19:13:45
Messages: 155
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Pfuu ce bine arata!
Si catev aintrebari tehnice: ce ai pus in filtru? Mediu antifosfat ai?

Nano 30l
[Email] [Yahoo!] [MSN]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Frumos!

My nano reef



[Email]
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Si mie imi place, zau!

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

ce fac penatii de pe porites? sau mai inmultit sau s-au mai rarit?

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am fost inactiv o lunga perioada pe forum, timp in care mi-am schimbat jobul, mutandu-ma in Bucuresti Acvariul de fata l-am desfiintat azi, neavand timp sau spatiu pentru el

Se vinde piatra vie cu diverse creaturi aflate pe dansa (creez acum topic pe bursa marina

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
&Aqua&
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2015 19:22:32
Messages: 88
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mai vine un Saratzel si în Bucuresti?Daca da atunci sunt primul care urmsreste topicul!

This message was edited 1 time. Last update was at 13/11/2017 12:42:01


Mi-am dorit sa fac ceva de vis asa ca m-am apucat de acvaristica.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com