[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Tentativa marin  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Mi-am amintit ceva, am fost la colegul HBOT la clinica sa-mi dea niste corali si are un Resun Dms 500 Pl cu sump, vorbeste cu el, sa-ti spuna cum a rezolvat cu gaurile in acvariu.

My nano reef



[Email]
ispriluc
Member

Joined: 24/04/2014 11:12:44
Messages: 164
Location: Mangalia
IP:
Offline

AdrianMar wrote:Am o ocazie sa cumpar de la unul din colegi Resun DMS 500 ,dar fara sump nu vreau.
Colegu' zice ca nu ii pot da gauri in spate,voi ce ziceti?

ps:a specificat ca are marginiintoarse sticla,cica este semn de securizare.


Pai din asta am eu...l-ai luat sau nu?

Eu nu am sump, sumpul e practic camera de filtrare din spate, desi dezavantaje exista fata de sumpul clasic. Pana acum acvariul meu merge ok asa, in timp o sa vedem daca ma lovesc de vreo problema care sa necesite neaparat sump.
Cel mai mare inconvenient la acvariul asta este geamul curbat, oti cei care vin sa-l vada se plang ca ii dor ochii. Asta pentru ca se lipesc cu nasul de geam sa vada cat mai bine, iar sticla aia e ca o lentila si intr-adevar nu te poti uita prea mult. Daca te dai mai in spate e ok.
Capacul ar fi cu du-te vino, pe de o parte nu iti cad praf si tot felul de alte mizerii in apa si nu sar pestii, pe de alta se incalzeste mai tare. Schimbul de gaze cred ca se face ok totusi, in spate sunt niste gauri, plus skimmer cu bule, plus agitarea apei la suprafata.
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

ispriluc wrote:
AdrianMar wrote:Am o ocazie sa cumpar de la unul din colegi Resun DMS 500 ,dar fara sump nu vreau.
Colegu' zice ca nu ii pot da gauri in spate,voi ce ziceti?

ps:a specificat ca are marginiintoarse sticla,cica este semn de securizare.


Pai din asta am eu...l-ai luat sau nu?

Eu nu am sump, sumpul e practic camera de filtrare din spate, desi dezavantaje exista fata de sumpul clasic. Pana acum acvariul meu merge ok asa, in timp o sa vedem daca ma lovesc de vreo problema care sa necesite neaparat sump.
Cel mai mare inconvenient la acvariul asta este geamul curbat, oti cei care vin sa-l vada se plang ca ii dor ochii. Asta pentru ca se lipesc cu nasul de geam sa vada cat mai bine, iar sticla aia e ca o lentila si intr-adevar nu te poti uita prea mult. Daca te dai mai in spate e ok.
Capacul ar fi cu du-te vino, pe de o parte nu iti cad praf si tot felul de alte mizerii in apa si nu sar pestii, pe de alta se incalzeste mai tare. Schimbul de gaze cred ca se face ok totusi, in spate sunt niste gauri, plus skimmer cu bule, plus agitarea apei la suprafata.


Multumesc pentru info .
Nu l-am luat,colegul edyr nu a vrut sa il trimita la risc prin vreun mijloc suspicios de transport din pacate,a preferat sa incerce sa il vanda mai in apropierea dumnealui.
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

poti sa ti faci acvariul din sticla,eu tocmai ce l am terminat pe al meu de lipit,display ul vine in fata iar in spate am separat 2 compartimente,unu in care am 2 algae scrubbere de tip cascada luminate cu leduri 5050 si bagate intr un compartiment din geamuri rosii ,o pompa de recirculare ,un incalzitor si niste senzori de nivel iar al doilea compartiment este pentru apa de completare care va merge cu o pompa de dozare,sticla am primit o de la colegul reefer caruia ii multumesc din nou

This message was edited 1 time. Last update was at 23/10/2014 18:38:56

Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Cum iti mai merge, ai reusit sa iei toate cele necesare startului?

My nano reef



[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Ai renuntat?, ce se mai aude?

My nano reef



[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Ai mai avansat cu ceva?

My nano reef



[Email]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Am osmozor,skimmer,sare,salimetru,acvariu principal 60 pe 30 pe 30,sump de 35 litrii,incalzitor,pompa valuri.
Imi trebuie lumina,o pompa pentru osmozor,nu prea am unde sa il montez si asta este cea mai nasoala problema si niste gauri in display.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com