[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Set-up acvariu Juwel Rio 125  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Daniela76
Member
[Avatar]

Joined: 14/01/2012 22:21:35
Messages: 209
Location: Bruxelles
IP:
Offline

viulian Nicio problema pentru intarziere..;
Exact cum spui, prefer un megafiltru ca sa nu mai dau din colt in colt cand voi avea acvariul maaaare mult visat. Am inteles ca se preteaza fara probleme si la un acvariu mai mic avand debit reglabil.
La cel mic probabil ca am sa iau in timp si un extern desi apa e foarte limpede. Plantele merg mult mai bine aici, chiar daca plantele mai pretentioase cresc mai greu decat dincolo. Si cred ca stiu si de ce, inaltimea asta mica e un avantaj pentru lumina, ajunge mult mai bine pana jos, mai ales ca am aproape w/l; 48:54 L (poate mai putin) vine un 0,88. Dincolo am 84:110 (cred) vine cam 0,76.

Iar cu pestii povestea e cam asa: toti cei din acest acvariu sunt pesti agresivi, cu exceptia Conchonius-ului mascul, exilat fara nicio vina. Nu s-au putut adapta in acvariul mare pentru ca fiecare din ei, luati pe rand, imi atacau restul pestilor. Toti la un loc se inteleg foarte bine, aici e balamucul . Betta e un pestisor foarte dragalas aici, find pesti mari, nu-i da mana sa se infoaie la ei. A avut o singura tentativa la mascului Molly. L-a cam alergat vreo 2 zile dupa care s-a suparat rau Molly si nu mai stia Betta pe unde sa se ascunda. Femela Conchonius intaratata de Molly Velifeira (cea galbena) a inceput si ea sa atace toata populatia mai mica din acvariu. Aici, e pasnica, de, pesti mari. Acum daca am pus-o pe ea aici, am pus si masculul. Betta cand are nevoie de liniste, are apartamentele prin plantele laterale.
Daniela76
Member
[Avatar]

Joined: 14/01/2012 22:21:35
Messages: 209
Location: Bruxelles
IP:
Offline

Revin cu ceva noutati si apoi cu o intrebare, doua ca tot incepatorul.
Noutatile ar fi ca incep sa mearga foarte bine plantele in ambele acvarii, facem frizerie in fiecare saptamana. Cum am tuns plantele, au reinceput algele, tocmai cand ma bucuram si eu ca am scos-o la capat
O veste buna e ca asteptam plante din Germania, mi-au trimis mail ca dureaza doua zile pana ajung. Mai asteptam si din Olanda. Sa vedem cat dureaza.

Acum intrebarile, nu stiu ce sa fac in privinta lotusului, ii tai frunzele pe care le trimite la suprafata. Vad ca insista...
Intrebarea urmatoare ar fi: cat de fiabile sunt testele de O2? Am facut un test si a iesit 0,5, deci rau... Testul permanent de CO2 e pe verde deschis. Acum a venit si caldura, ieri am avut 28 gr. in acvariu, acum 26.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/05/2012 12:55:45

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Daniela76 wrote:Cum am tuns plantele, au reinceput algele, tocmai cand ma bucuram si eu ca am scos-o la capat


Daca faci tunsori mai masive, redu perioada de iluminare/fertilizarea, cateva zile dupa. Acvariul nu mai consuma la fel.

Legat de temperatura, incearca sa improvizezi un racitor cu niste coolere de pc. Sau, daca sunt fonduri, cumpara un chiller.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Pai ... despre O2 si temperatura la plantate, recunosc - nu m-am ingrijorat niciodata.

Fiindca: apa trebuie sa aibe vreo 35-36 de grade incat concentratia de oxigen sa scada periculos (si daca ai probleme, pestii or sa-ti spuna asta, vor sta la suprafata). Nu mai tin minte de unde am ramas cu ideea asta, cred ca am vazut la un moment dat grafice (apa nu mai tine oxigenul asa mult cu cat are temperatura mai mare). Insa trebuie chiar sa fie mare, la 28 de grade nu-mi fac nici o problema.

http://users.vcnet.com/rrenshaw/do.html


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Daniela76
Member
[Avatar]

Joined: 14/01/2012 22:21:35
Messages: 209
Location: Bruxelles
IP:
Offline

Multumesc ambilor pentru lamuriri, am facut un test si la apa de robinet, a iesit un 0,8. Deci testul e oarecum... Pestii din acvariul de 125 stau un pic pe la suprafata, nu toti dar Platy-iile par mai afactate. Am pus returul de la filtru in asa fel incat sa faca o valurire ceva mai mare.
Cat despre chillere sau coolere, astept un pic sa vedem cum o sa fie vara asta aici. Daca o sa dea caldura mare, atunci trebuie.
Stau inca prost cu banii, au fost oarece probleme in familie care au implicat niste cheltuieli. Inca nu am comandat filtrul extern, in schimb am inceput sa achizitionez materiile filtrante. Am primit 2L de Matrix deocamdata.
Cu plantele sunt tare multumita ca am scos-o la capat, sper sa scap iar de alge cand o sa am toate plantele comandate. Oricum iti urmez sfatul stefanp, am redus din fertilizare, se pare ca nu suficient.

P.S. Abia astept sa-mi vina Cryptocorynele, cum ajung pun si poze
Daniela76
Member
[Avatar]

Joined: 14/01/2012 22:21:35
Messages: 209
Location: Bruxelles
IP:
Offline

In sfarsit mi-au venit Cryptocorynele. Venisera de ieri, dar "desteptii" astia in loc sa dea si ei un telefon inainte, au venit direct la usa. Bineinteles ca n-am fost acasa, au revenit azi. Dar nu va spun ce emotii, ma temeam ca nu rezista plantele. Nemtii mi-au trimis alaltaieri mail ca au trimis coletul si ieri plantele erau in Belgia!
Acum asa de amuzament, am primit ditai cutia si pe mijloc doua recipiente mici, mici. Incolo, perne de aer cat cuprinde.
Intr-un fel nu stiu ce sa ma fac pentru ca mi-au trimis 6 plante, eu am comandat doua in ideea ca vor fi doua plante. Le-am inghesuit prin acvariu. Tineti-mi pumnii sa mearga!

Astept si plantele din Olanda, cand se mai asaza putin pun si poze.
Daniela76
Member
[Avatar]

Joined: 14/01/2012 22:21:35
Messages: 209
Location: Bruxelles
IP:
Offline

Am primit si plantele din Olanda:

Eustralis stellata;
Rotala indica/rotundifolia;
Myriophillum mattogrossense.

Ca fapt divers, de la nemti v-am spus cum au venit plantele, ambalate de mama focului si in pot-urile Dennerle cu gel. Cred ca puteau tine pana in China fara probleme.
De la olandezi mi-au venit in ziare bine ca au venit repede. Dar nu am ce spune, plantele arata ireprosabil si multe fire din fiecare, nu si-au batut joc.

Acum am scos toate cioatele, ca nu mai e loc, am renuntat si la Cabomba caroliniana. Imi manca sufletul, trebuia sa o tund la 3 zile si ma trezeam iar cu ea pana sus incovoiata prin tot acvariul. Am renuntat si la Anubias, facea alge pe fruze din prea multa lumina pentru ea. Cred ca am amintit in posturile anterioare ca am acum 4 neoane Dennerle x 28 w.
Pun fertilizanti cu mare frica, un sfert din doza recomandata (A1 daily) si Easy Carbo.
Plantele perleaza frumos, nu chiar ca la baietii mari dar se apropie. Interesant e ca imi perleaza numai plantele vechi, nu si cele nou adaugate.
Cat despre Cryptocoryne isi asaza frunzele si bineinteles o iau in inaltime, cum se intampla cu toate plantele din acvariul meu. Nu vor, domnule, si pace, sa se lateasca!
Daniela76
Member
[Avatar]

Joined: 14/01/2012 22:21:35
Messages: 209
Location: Bruxelles
IP:
Offline

M-am gandit sa pun niste poze chiar daca deocamdata nu e nimic spectaculos:

image

image

image

Daniela76
Member
[Avatar]

Joined: 14/01/2012 22:21:35
Messages: 209
Location: Bruxelles
IP:
Offline

Filtrele Ehaim 2078 si 2224 au ajuns in Belgia, le astept de la o zi la alta. Era cazul ca nu mai pot cu algele. Daca mai citeste cineva acest topic, as vrea sa va rog sa-mi spuna cineva ce se poate face in cazul in care as vrea sa pun un reactor de CO2. Ar fi mai bine sa se difuzeze CO2-ul prin filtrul extern, as putea scapa si de alge in felul asta.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Daca iei un reactor extern, il montezi pe furtunul "out" al filtrului extern.
Personal am un difuzor chinezesc Boyu si isi face treaba la un acvariu de acelasi volum. Dar cu cat gazul e "spart" mai bine, cu atat mai putin va trebui sa aditionezi.

Referitor la alge, din pozele de mai sus, eu nu vad o problema intr-atat de serioasa...ba chiar mi-e greu sa vad alge.
Baga niste poze mai de-aproape, sa vedem care-i treaba.

Si sa facem o recapitulare:

1. Lumina: cati wati, cate ore?
2. Fertilizare: de care si cat? si aici niste teste no3/po4/fe
3. CO2: ai un test pt co2? Daca da, cati ppm ai?
4. Schimburile de apa de ce volum si cat de des?

Dar repet, eu nu vad o problema asa serioasa cu algele la tine...

P.S.: Citeste lumea topicul, nu te teme

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Daniela76
Member
[Avatar]

Joined: 14/01/2012 22:21:35
Messages: 209
Location: Bruxelles
IP:
Offline

stefanp multumesc pentru interes.
Am taiat frunzele atacate de alge, pun acum poze sa vedeti dezastrul.
Deci sa recapitulam:

Lumina 28wx4 Dennerle; durata, la inceput 8 ore/zi;
CO2 - testul este pe verde deschis, 40 de bule pe sec.;
PH 6,8; Kh 5; Gh 11;
Am Fertilizat cu Dennerle dupa schema lor de fertilizare;
Schimb de apa 50% o data pe saptamana;

Plantele, culmea, merg foarte bine, pana cand au aparut algele. La primele semne, am oprit fertilizarea si am redus lumina intai la 6 ore, apoi la 4. Si... M-AM UMPLUT DE ALGE!!! Niciodata nu am avut asa ceva! Deci am facut ceea ce se recomanda, scaderea iluminarii si oprirea fertilizarii. Am obtinut rezultatul invers, mai rau. Daca am oprit fertilizarea vad ca se resimt un pic si plantele. Acum am taiat frunzele afectate.

Poze:

[Thumb - S6004858.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 16/06/2012 01:33:33

kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu ar trebui sa opresti fertilizarea, plantele au nevoie de fertilizanti. Dar nu ar fi rau de stiut ce valoare au
fosfatii si silicatii. Cea mai eficienta metoda de lupta cu algele este sa ai cat mai multe plante care sa creasca
sanatoase, astfel ramane mai putin pentru alge.

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Daniela76
Member
[Avatar]

Joined: 14/01/2012 22:21:35
Messages: 209
Location: Bruxelles
IP:
Offline

Plantele au crescut foarte bine, am o jungla frumoasa cu niste culori superbe. N-am aparat atat de bun din nefericire.
Flipper-ul este asezat in spate, plantele din acea zona nu au alge. Algele acestea paroase si negre sunt in partea din fata a acvariului. PO4 e zero, si din ce stiu, nu e bine, iar test de silicati nu am. Plantele afectate de alge si-au cam oprit cresterea. Va dati seama ce necaz imi este, sa am plante dificile carora le merge bine si am nenorocirea asta. Din ce am citit e vorba de GBA, alge care apar din cauza filtrarii proaste si a lipsei de CO2 din zona respectiva. Am sa pun un filtru 2078, arhisuficient pentru un acvariu asa mic. Dar CO2 imi trebuie in zona respectiva.
Nu stiu ce sa zic de silicati, mai trebuie si alte teste? Ce teste imi recomandati?

This message was edited 1 time. Last update was at 16/06/2012 02:17:55

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Vorba lui Dragos, nu trebuia sa intrerupi fertilizarea. Ca dovada ca reactia n-a fost cea scontata.

Pe langa testul de po4, mai ia un test pt no3 si fe. po4 intr-adevar, n-ar trebui sa fie 0, insa trebuie sa stii si no3 -ul ca sa faci o corelatie. Spre exemplu eu tin concentratiile la 0.5 ppm po4 si 5 ppm no3. (nu le lua ca un punct de reper, sunt sub valorile recomandate ca sa zic asa)

CO2-ul daca e pe verde deschis, inseamna ca e ok. Totusi 40 de bule pe secunda? Mi se pare enorm, poate pe minut? Daca sunt pe secunda inseamna ca trebuie sa iei ceva mai bun sa dizolvi gazul. Desi mi-e greu ca ai putut sa numeri 40 de bule intr-o secunda...

Pe partea de lumina, cred ca ai prea multi wati. Ar veni 112 wati la probabil in jur de 100 litri net. Un raport de 1.12 W/l , mi se pare mult mai ales pentru cantitatea de plante pe care o ai. Desi par multe, cred ca efectul e datorat faptului ca sunt firele relativ imprastiate. Daca le pui in tufe, probabil va fi undeva la 50% din acvariu plantat.
Mai scoate un neon si mai pune niste plante. Ca durata de iluminare, un 7 ore sa zicem cred ca ar fi ok.

Cu fertilizantii, incepe sa ii pui iarasi, eventual dozele urcand gradat pana la doza recomandata. Insa vezi si testele de apa.

Circulatia apei, e si asta un factor.

Alga din poza mi se pare a fi BBA. Am citit ca posibile cauze ar fi un ph fluctuant si lipsa circulatiei in masa apei.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/06/2012 10:18:43


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Buna. Subscriu si eu la ce au spus colegii mai sus. In primul rand mi se pare mie ca ai foarte multa lumina, cantitativ vorbind. Eu personal as reduce la 2 neoane, as creste progresiv la 3 si abia cand este bazinul stabil as urca(daca mai este nevoie) la 4 neoane. In al 2-lea rand, cred ca nu ai suficient co2 in apa, 40 bule/min mi se pare cam putin, unde sta testerul de co2(sa nu fie langa iesirea co2 in apa)? cauta sa mai cresti macar pe la 60bule/min. In al 3-lea rand, daca faci alge doar punctual, pe cateva locuri, sigur nu ai o circulatie corespunzatoare a apei, deci si a fertilizantului si a co2. In al 4-lea rand, as incepe din nou cu fertilizarea, mai ales as adauga po4, este important in dezvoltarea plantelor la atata lumina, astfel ele se vor hrani si nu vormai avea algele ce sa pape, dar ma repet, as creste cantitatea de co2 introdusa.
[ICQ]
Daniela76
Member
[Avatar]

Joined: 14/01/2012 22:21:35
Messages: 209
Location: Bruxelles
IP:
Offline

stefanp Ai dreptate, am gresit, am CO2 - 40 de bule pe minut nu pe sec. No3 este si el mereu pe 0 ca si PO4. Ce ma sfatuiti sa adaug?

narcis Tester-ul este asezat in partea opusa Flipper-ului.

Acum lumina, pozele sunt facute dupa o tundere, intr-o saptamana plantele imi cresc atat de mult incat nu se mai vad pestii
Am avut 3 neoane si in partea din fata frunzele se topeau. Cum am pus si al patrulea neon, problema asta s-a rezolvat. Cum va spuneam, eu am redus drastic durata de iluminare si m-am ales cu imputiciunile astea de alge inmultite cu 3. Ce am mai observat, la mine toate plantele o iau in inaltime, distanta internodala e destul de mare, cand aveam 3 neoane era si mai mare. Fac frunze dese si colorate in partea de sus, la baza nu sunt atat de colorate. Cu toate acestea credeti ca e prea multa lumina?
Kh e 6; PH 6,77. Variatiile de PH sunt intre sunt intre 6,7-6,9. Am sa mai cresc un pic aditia de CO2, dar cu oarecare teama pentru ca am Molly. Am reluat fertilizarea de ieri.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

40 de bule pe minut nu e neaparat sa fie putin. Depinde foarte mult de cum e dizolvat gazul. Daca testerul arata verde deschis, e ok. Eventual, cum ziceam, mai adauga o idee, pana spre un galben. Daca iti permit si pestii.

Referitor la po4 si no3, daca sunt pe 0 atunci va trebui sa adaugi adaugi fosfat si azot. As putea sa-ti dau ca exemplu acvariul meu mare (gasesti link in semnatura), acelasi volum, vezi cum am procedat cu aditiile. Nu va fi la fel la tine, dar in mare poti sa-ti faci o idee. Urca si tu usurel po4 pana la 0.5 ppm si no3 pana la 5 ppm. Eu folosesc azot de Seachem (Seachem Nitrogen), la sfaturile PreaMaritului. Pentru fosfor, folosesc Easy Life. Poti sa pui si K, ca sa fie cele 3 elemente principale. Pentru asta insa nu prea gasesti test, asa ca adauga mai putintel. Poti folosi si pt fosfor si potasiu tot seachem, insa e mai scump.
DAR, va trebui sa ai niste teste la indemana sa stii cat adaugi. Dupa o saptamana/doua iti vei forma ritmul de aditii si nu va mai trebui sa testezi zilnic.

Distanta internodala intr-adevar creste la lipsa luminii, dar din ce am inteles ar mai fi si alti factori care o influenteaza, precum lipsa nutrientilor.
Incearca totusi sa renunti la un neon pentru o perioada si lasa dura de iluminare la 6-7 ore. Cel putin eu asa as proceda. De altfel, daca ai sa urmaresti in jurnalul meu, m-am confruntat cu aceeasi problema cu distanta internodala, dar n-am urcat intensitatea luminii de frica algelor, pana cand nu am umplut acvariul de plante. Am mers pe 0.4 W/l si acum am 0.8 . Si sunt incat daca mai vreau sa pun ceva, n-am unde.

Si nu uita, mai pune plante. Incearca sa le faci tufe si vor incapea mai multe.

LE: Tu parca folosesti Dennerle ca fertilizant. Nu stiu daca contin si macro. Daca da, atunci ce-am zis eu cu easy life/seachem nu se mai aplica. Daca e doar micro, atunci va trebui sa iei separat ce am povestit mai sus.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/06/2012 14:21:05


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

M-am uitat sa vad ce iluminare ai, ai t5, acestea patrund in profunzime mult mai bine decat t8. Aveai 2 special plant, unul color, celalalt nu am mai cautat sa vad ce este. Oricum, la acvariul tau de 125 litrii brut, poate doar vreo 100 net, parerea mea este nu ca doar multa lumina, ci foarte multa lumina. Eu unul personal asa as proceda, as lasa 2, as creste la 3, doar daca este necesar as creste la 4neoane, asta in cazul in care ai plante foarte multe.
Cat despre no3 si po4, poti face aditie zilnica, in doza indicata de producatori sau dupa teste, sa cresti valoarea lor neaparat. Ciudat mi se pare ca no3 este 0. Oricum, la lumina multa trebuie si co2 destul, si fertilizare la greu, plantele vor creste rapid.
[ICQ]
Daniela76
Member
[Avatar]

Joined: 14/01/2012 22:21:35
Messages: 209
Location: Bruxelles
IP:
Offline

narcis Al 4-lea e Amazon Day.
Nu am adaugat macro pentru ca sunt in suprapopulatie cu pestii. Cred ca e premiera in acvaristica sa fii in suprapopulatie si sa-ti trebuiasca macro. Dar asa am sa fac. Am de exemplu Alternanthera reineckii 'Pink' care nici nu moare dar nici nu creste. Cyptocorynelor, inclusiv Flamingo, le merge foarte bine, le-am pus Cryptocoryne tabs de la Dennerle, am pus la restul pelantelor Biobals si la Echinodorusi- Echinodorus tabs tot de la Dennerle si le merge bine. Mie mi-e clar, plantele care isi iau nutrienti din substrat nu au probleme. Eustralis Stelata, Ludwigia Peruensis, Hygrophila sp. 'Pantanal' (erroneous), Hydrocotyle leucocephala, Myriophillum mattogrossense, Cabomba Piauhyensis le merge foarte bine. Stagneaza pe langa Alternanthera reineckii si Rotala rotundifolia (Indica).

Ca sa simplific un pic aditia de macro, ce parere aveti de A1 NPK Dennerle? Pana acum am adaugat cantitati infime de A1 Daily.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/06/2012 15:13:30

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Sa mai testezi apa, se poate sa mai dea si rezultate aiurea.
Si ai grija cand faci testele, sa nu fie dupa schimbul de apa. Caci implicit vor reiesi rezultate mai mici.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com