[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cum se face bomba ?  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
Probi_
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/09/2010 00:36:50
Messages: 69
Location: Targu-Mures, RO
IP:
Offline

Am cautat in sectiunea dedicata plantelor insa m-am plictisit pe la pagina 5, negasind nimic. Asadar, va intreb pe voi... cum se face bomba ?

Vreau incerc o instalatie din curiozitate/necesitate pentru 1 palc de egeria densa si cabomba aquatica si 1 demersum mic recent achizitionate (ieri ).


Asadar ? Imi cer scuze daca mai e pe undeva, sunt o gramada de topic-uri.



PS: Substrat JBL Manado, fertilizare cu sera florena. Eventual mai cumpar mai incolo florenet A+

Est modus in rebus... Sol omnibus lucet.
[Yahoo!]
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

Da' la DIY ai incercat? Sau sa dai "sarci"?
alexacv
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2010 10:45:23
Messages: 277
Location: Bucuresti - Brancoveanu
IP:
Offline

Uite aici o reteta
Iata reteta lui Dalles:

Ingrediente pentru o sticla de 2L:
- 5,5 cani de apa;
- 1,5 cana cu zahar;
- 20g gelatina (ATENTIE: gelatina alimentara pentru aspicuri, nu jeleu!);
- 0,5 lingurita drojdie.

Preparare:
- in 0,5 cana cu apa rece se pune gelatina si se lasa la hidratat aprox. 5 minute (altfel face cocoloase);
- intr-o craticioara se pun 2,5 cani de apa calda, in care se dizolva zaharul;
- se adauga cana cu gelatina;
- se pune craticioara pe foc si se amesteca des;
- la primul clocot se ia de pe foc (nu e bine sa fiarba, ca se distruge gelatina);
- se lasa la racit pana se poate turna in sticla, apoi se pune sticla in frigider cateva ore;
- cand s-a inchegat gelatina se pune drojdia si 2,5 cani de apa calduta.


Instalatia trebuie sa arate in felul urmator:
image

Pentru partea de hardware iti trebuie urmatoarele:
Sticla 2L (cola, fanta, sprite), furtun 2 m, sticla 0,5 (are functia de numarator de bule), valva antiretur (2lei la orice petshop care are siarticole de acvaristica), difuzor (poate fi si o piatra de aer, dar nu e recomandat).
Succes

This message was edited 1 time. Last update was at 12/09/2010 20:37:41

Probi_
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/09/2010 00:36:50
Messages: 69
Location: Targu-Mures, RO
IP:
Offline

Am inteles dar am niste nelamuriri...

Din sticla mare imi vine un furtun pe care pun o valva antiretur pana la sticla mica. In sticla mica intra furtunu' din aia mare si mai pleaca unu' tot cu o valva unidirectionala care o bag in ce ? Zici ca nu e recomandata piatra, atunci in ce ? Daca o las libera si o ingrop in nisip la mijlocul acvariului rezolv ceva ? Am o chestie din aia pentru bule (perdea/cortina de aer) pe care as putea sa o ingrop in substrat... dar nu cred ca debit-ul ajunge.

In sticla mica trebuie sa pun apa sau ceva? Daca da, furtunu din sticla mare trebuie sa fie sub nivelul apai iar celalalt deasupra sa monitorizez (1 bula /secunda am inteles). Cam cat ma tine o instalatie de genu ? Teoretic, pana nu ma vad bule in sticla mica

Idee:
Daca as conecta bomba direct pe intake-ul de aer de la filtru (cu un ramificator) e ceva ?

PS: Chestia aia de sticla din imagine conectata presupun la pomba submersibila ce e ? Sorry dar nu am avut de-a face cu instalatii CO2 pana acum. Inca invat

This message was edited 2 times. Last update was at 12/09/2010 21:30:35


Est modus in rebus... Sol omnibus lucet.
[Yahoo!]
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Probi_ wrote:zici ca nu e recomandata piatra, atunci in ce ? Daca o las libera si o ingrop in nisip la mijlocul acvariului rezolv ceva ?
Piatra nu este recomandata din doua motive:face bulele prea mari si in plus incepe sa se dezintegreze de la CO2. Daca o lasi libera sa scoata bulele mari nu rezolvi mai nimic. Randamentul de dizolvare va fi infim de mic.
In sticla mica trebuie sa pun apa sau ceva?
Un pic de apa. Ajuta si la numararea bulelor si mai retine un pic din alcoolul evaporat din bomba.
Daca da, furtunu din sticla mare trebuie sa fie sub nivelul apai iar celalalt deasupra sa monitorizez

Corect.
Cam cat ma tine o instalatie de genu ?
Cam 2-3 saptamani, dupa care inlocuiesti doar "reactivii" si eventula sticla "reactor"
Daca as conecta bomba direct pe intake-ul de aer de la filtru (cu un ramificator) e ceva ?
. E ceva ... dar nu chiar ce iti trebuie. Tot bule mari vei obtine, vor ajunge repede la suprafata si adio dizolvare buna.
Chestia aia de sticla din imagine conectata presupun la pomba submersibila ce e ?
Este un recipient de plastic in care pompa introduce apa fortand astfel CO2 sa se dizolve mult mai bine. Arunca un ochi aici: http://www.youtube.com/watch?v=VvHwq5XhGfk&feature=related

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
alexacv
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2010 10:45:23
Messages: 277
Location: Bucuresti - Brancoveanu
IP:
Offline

Chestia aia e de sticla e un difuzor facut homemade.
Ideea e urmatoarea: acea bula de co2 (1 pe sec.) trebuie sa fie sparta in bule micute micute pentru a se dizolva co2 mai bine in apa.
Ca difuzor poti folosi un filtru de tigara indesat in furtunul care intra in acvariu. Ai grija dai o forma de U furtunului in asa fel incat filtru de tigara sa fie orientat in sus.
In sticla mica pui apa si da, furtunul venit din sticla cea mare trebuie sa fie sub nivelul apei.
Foloseste valvele antiretur exact ca in imagine.
E o idee si cu conexiunea bombei la filtru de apa, dar nush daca va da rezultate. Mai bine incearca cu filtru de tigara.
un mic acvarist :)
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/09/2010 16:28:47
Messages: 26
Location: Constanta
IP:
Offline

Acea smecherie o mai coectez la instalatie de co2 sau face ea singura co2?

kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

un mic acvarist wrote:Acea smecherie o mai coectez la instalatie de co2 sau face ea singura co2?

CO2 este produs in sticla mare prin fermentarea zaharului de catre drojodie

Offtopic: Cred ca totusi un moderator ne muta mai bine la "DIY and Hardware".

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
un mic acvarist :)
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/09/2010 16:28:47
Messages: 26
Location: Constanta
IP:
Offline

valva antiretur (2lei la orice petshop care are siarticole de acvaristica), difuzor (poate fi si o piatra de aer, dar nu e recomandat).
Cum le pun si pe astea???
alexacv
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2010 10:45:23
Messages: 277
Location: Bucuresti - Brancoveanu
IP:
Offline

un mic acvarist wrote:valva antiretur (2lei la orice petshop care are siarticole de acvaristica), difuzor (poate fi si o piatra de aer, dar nu e recomandat).
Cum le pun si pe astea???

Difuzoru la finalul instalatiei, adica ce bagi in acvariu.
Valvele antiretur exact ca in poza, sunt cele 2 situate imediat dupa sticle.
Atentie: NU FOLOSITI ROBINET!!!
un mic acvarist :)
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/09/2010 16:28:47
Messages: 26
Location: Constanta
IP:
Offline

Nu prea stiu cum sa atasez chestioarele alea din capacul sticlei ca incerc si eu sa fac bomba asta ca paare interesanta.Si totusi ce-s alea?Perfuzii?

This message was edited 1 time. Last update was at 12/09/2010 22:21:36

alexacv
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2010 10:45:23
Messages: 277
Location: Bucuresti - Brancoveanu
IP:
Offline

Probi_ wrote:PS: Substrat JBL Manado, fertilizare cu sera florena. Eventual mai cumpar mai incolo florenet A+

Te-as sfatui sa folosesti fertilizant tot de la JBL daca ai Manado ca substrat.
Incearca Feropol + PPS Pro.
Probi_
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/09/2010 00:36:50
Messages: 69
Location: Targu-Mures, RO
IP:
Offline

brawn wrote: Da' la DIY ai incercat? Sau sa dai "sarci"?



Scuze la toata lumea, acuma am vazut si categoria DIY. E lung forumu' asta, nu dadusem scrol pana jos. Am cautat direct la Plante, ma gandeam ca pe acolo ar fi...

Est modus in rebus... Sol omnibus lucet.
[Yahoo!]
AndreiPro
Member

Joined: 07/09/2010 12:27:46
Messages: 123
Location: Constanta
IP:
Offline

Ce presiune se poate forma in aceasta bomba?
[Yahoo!]
Probi_
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/09/2010 00:36:50
Messages: 69
Location: Targu-Mures, RO
IP:
Offline

Nu stiu. Nu cred ca a pus nimeni un regulator ceva pe ea
Eu am bomba facuta de aproape 2 luni (am modificat proportiile) si inca imi merge. Nu am avut nici drojdie pe pereti dar am CO2 in apa si plantelor mele le place.

Est modus in rebus... Sol omnibus lucet.
[Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

Probi_ wrote:Nu stiu. Nu cred ca a pus nimeni un regulator ceva pe ea
Eu am bomba facuta de aproape 2 luni (am modificat proportiile) si inca imi merge. Nu am avut nici drojdie pe pereti dar am CO2 in apa si plantelor mele le place.

gresit: eu am facut-o
imi amintesc ca aveam parca 1 bar in conditii bune de functionare
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Radu.U wrote:imi amintesc ca aveam parca 1 bar in conditii bune de functionare

Auci
Destul de mult, dupa gustul meu.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
klauss74
Member
[Avatar]

Joined: 02/12/2009 18:48:46
Messages: 115
Location: bucuresti - titan
IP:
Offline

Radu.U wrote:
Probi_ wrote:Nu stiu. Nu cred ca a pus nimeni un regulator ceva pe ea
Eu am bomba facuta de aproape 2 luni (am modificat proportiile) si inca imi merge. Nu am avut nici drojdie pe pereti dar am CO2 in apa si plantelor mele le place.

gresit: eu am facut-o
imi amintesc ca aveam parca 1 bar in conditii bune de functionare


si ati vandut "BAR-ul" sau mai functioneaza ????

faNfaN
[WWW] [Yahoo!]
AndreiPro
Member

Joined: 07/09/2010 12:27:46
Messages: 123
Location: Constanta
IP:
Offline

Remarcile mele pe acest subiect le voi muta in topicul deschis separat.
[Yahoo!]
dianacorbeanu
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/04/2009 08:23:50
Messages: 65
Location: sibiu
IP:
Offline

Buna
Am o nedumerire legata de bombele astea, nedumerire care vine din faptul ca era sa imi asasinez pestii azi.

Sa va zic: aseara pestisorii mei (6 neoni, 1 femela guppy, 1 zebra) isi vedeau de treaba prin acvariu, vioi, totul era ok. Tot atunci, prietenul meu a instalat o bomba CO2 si a lasat lumina aprinsa in acvariu peste noapte. In bomba, pe langa chestiile obisnuite: drojdie, zahar, apa - a pus si gelatina (cred ca si bicarbonat).

Dimineata cand m-am uitat, neonii erau toti decolorati, cu gurile la suprafata apei, nu se miscau de acolo. Zebra se invartea disperata in cerc si incerca sa evadeze cumva din acvariu iar guppita zacea printre plante.
Partea ciudata este ca am facut testele la apa (EASY TEST JBL, 5 IN1) si nici un parametru nu era in zona periculoasa.

Am inlocuit o parte din apa, am decuplat bomba.
Parca si-au mai revenit putin pestii, totusi un neon cred ca a murit. Am emotii si pentru ceilalti.

Ce sa le mai fac? De la bomba e problema?

This message was edited 1 time. Last update was at 16/11/2010 14:30:03

[WWW]
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com